on sujunut erittäin hyvin. Vaikka pidänkin koirista, en ole silti missään elämäni vaiheessa tuntenut tarvetta hankkia koiraa elämänkumppaniksi.
Ikävä kyllä, liian moni muu on. Tämän tosiasian voi havaita kahdesta eri seikasta:
1. Paskaa joka puolella. Tästä aiheesta on palstalla jo kirjoitus mutta lisään pökälepinoon vielä muutaman kikkareen itsekin.
On yksinkertaisesti sietämätöntä se ruikitun kusen ja ulosteen määrä joka makoilee keväthangilla. Puhumattakaan tienvarsista sitten kun lumi on sulanut. Astuppa askel harhaan päätieltä niin todennäköisyys saada paskaa kengänpohjaan on isompi kuin ettei näin kävisi.
2. Ulkoilu. Meninpä mihin kellonaikaan tahansa ulos, niin n. yhdeksän kertaa kymmenestä vastaani tulee vähintään yksi ihminen joka taluttaa koiraa mukanaan.
Ei siinä mitään sitten, tarvitsevathan koirat ulkoilua ja liikuntaa vieläpä ihmistä enemmän mutta ihmetellä täytyy, eikö ihminen itse enää kykene elämään ilman eläinystävää, ilman koiraa?
Onko nykyinen maailmantilanne niin ahdistava ja oma elämäntilanne niin raskas että ihmisen paras ystävä todellakin on enää vain ja ainoastaan koira?
Voi olla että nipotan turhasta mutta elettyäni oman elämäni ilman koiraa, olen kuitenkin joutunut havaitsemaan miten erityisesti viimeiset 15-20 vuotta ovat tuoneet muassaan räjähdysmäisen määrän koiria katukuvaan.
Toki suurin osa näistä karvaturreista on aina ollut omistajansa pitelemän hihnan päässä mutta silti, jotenkin koko touhu alkaa jo hiljakselleen rasittamaan.
Minusta on kyllä mukava nähdä matkallani erilaisia ihmisiä mutta en välttämättä halua nähdä lähes joka vastaantulijalla jonkin kokoista ja näköistä hauvelia, ikäänkuin näin olisi aina ollut ja näin kuuluisikin olla.
Ei, näin ei ole aina ollut eikä edes kuuluisi olla. Tämä kaikki kertonee siis ihmisten vaikeuksista tulla toimeen keskenään, pettymyksistä ihmissuhteissa, pettymyksistä omaan elämään.
Lähdenpä tästä taas asioille joten voin samalla pitää lukua siitä, montako piskiä matkallani näin.
Ilmoitan tuloksen tämän topikin yhteydessä sitten kun palaan.
Nyt, näkemiin. =)
Elämäni ilman koiraa
4
187
Vastaukset
- ottavat
Selkeästi näätä on miehen/lapsen korvike, kun miestä eikä lasta ole onnistunut saamaan. Surkeaa.
Omilla kulmillani on pari naista, joilla on jumalattoman kokoisia, jopa 3 kpl karvaisia, eikä edes mitenkään mukavan näköisiä koiria, ei voi kuin ihmetellä???
Tuttavan koira hyppii silmille, pieree, haisee ja oksentelee lattioille, en ymmärrä kuka haluaa kotiinsa sellaisen elukan, siis elukan.
Ostinpa eräänä keväänä uudet vaelluskengät ja samantien astuin todella haisevaan koiranpaskaan joka oli keskellä kävelytietä. Haju ei lähtenyt niistä monoista koskaan. Mihin/kenelle laskun voi lähettää??? - lupo-loco
Elämään ihmisen ystäväksi ja kaveriksi. Maailmassa on enemmän kanoja kuin koiria, mutta niistä ei pidetä meteliä, nehän syödään!
- hassu
Mutta valitettavan usein kasvattajat eivät sitä ole.
Harvassa ovat naiset jotka edes auttavasti hallitsevat koiran koulutuksen, joka olisi aina hoidettava kunnolla.
Laumaeläimenä koira vaatii selvät sävelet komentoportaasta, eikä siinä saa olla ristiriitaisuuksia.
Koiralla voi olla useampiakin johtajia, mutta nimenomaan aina niin, että ihminen johtaa .
Kunnollinen koiraharrastaja ottaa muutkin huomioon ja korjaa jätökset kaupunkialueilla välittömästi pois.
http://hauva.com/ - Tökö
Suomessa on aivan liikaa koiria ja väärin perustein otettuja ja pentuja on teetetty ihan miten huvittaa, joten kyllä määrä näkyy tienvarsissa aivan totta.
Nykypäivän tyttöjä lellitellään jos minkälaisilla lemmikeillä ja koira on suosituin, mutta luontoon lapsiaei jakseta viedä katsomaan eri eläinlajeja.
Lisäksi yksinäiset naiset ottavat jostain syystä seurakseen koiran sensijaan, että etsisivät miestä jonka kanssa matkustella, pelailla lautapelejä, käydä elokuvissa jne., suunnitella asioita.
Koiran kanssa tuskin on yhtä monipuolista ja seksielämäkin mahtaa olla aikalailla itsetyydytyksen varassa.
Minusta siis näyttää, että nämä koiraihmiset ovat jotenkin tylsistyneitä siis osaltaan ja korostan: pieneltä mutta näkyvältä osin. Koira on hauska ja monipuolinen hyöty ja seuraeläin ihmiselle, mutta kyllähän se vie aikaa muilta asioilta koko ajan, sillä muutaman tunnin välein koira tarvitsee huomiota vähintäänkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455070Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1131594Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481249Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella101189- 131123
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171017Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76969Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v3895Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah57779Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27753