Moi,
Minulla on avoin kinkyparisuhde. Mikä ihme pistää miehen silti toimimaan minun selkäni takana? Kiihottaako ajatus kiinnijäämisestä niin paljon että kannattaa riskeerata pitkä ja hyvä suhde? Se ei olekkaan niin kivaa sekstailla muiden kanssa kun sen voi avoimesti tehdä, menee kielletyn hedelmän maku?
Vai onko se niin vaikeaa kertoa. Pelkää silti loukkaavansa, vaikka kaikki olisikin ok. Jälkeenpäin selville saaminen kyllä loukkaa helvetin paljon enemmän, voin kertoa.
Minulla on avoin kinkyparisuhde. Mikä ihme pistää miehen silti toimimaan minun selkäni takana? Kiihottaako ajatus kiinnijäämisestä niin paljon että kannattaa riskeerata pitkä ja hyvä suhde? Se ei olekkaan niin kivaa sekstailla muiden kanssa kun sen voi avoimesti tehdä, menee kielletyn hedelmän maku?
Vai onko se niin vaikeaa kertoa. Pelkää silti loukkaavansa, vaikka kaikki olisikin ok. Jälkeenpäin selville saaminen kyllä loukkaa helvetin paljon enemmän, voin kertoa.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tiedätkö, tämä ei ole mikään leelian lepotuoli, tämä on leikit ja fetissit palsta.
Oikeampi keskustelufoorumi olis täällä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000005&conference=500000000000010&subcat=650
eläinmaailmassakin uroksella on vietti paritella niin monen naaraan kanssa kuin vain mahdollista. Ja mies vain vastaa perimänsä kutsuun.
ei voisi ottaa aivoja narikasta ja vastuuta omista tekemisistään?
Miehenä olen kuullut vain naisten pettävän, ja kokenut.
Kyllä eläinmaailmassakin naaraalla on vietti pettää. Jos pariutumisaikana paikalle pyrähtää mahtiuros, jolla naaraan mielestä on omaa urosta paremmat siemenet (lue ulkonäkö, olemus, pyrstö), naaras mielellään liittää ne omaan geenilinjaansa.
miettiä siinä tilanteessa et onko se teidän suhde sitte kuitenkaan niin hyvä kun luulet. Vai meneekö se silleen, että mies tekee jo sen mistä sä tykkäät sängyssä ja siitä tulee kuvitelma sulle et kaikki on hyvin. Siitä huolimatta mies ei välltämättä saa sitä mitä se haluaa sängyssä sinun estojesi/haluttomuuden takia. Minkä takia päätyy toisen kanssa sänkyyn.
Et ilmeisesti lukenut ajatuksella mun alkuperäistä viestiäni. Siellä on että meillä on AVOINsuhde, saa käydä vieraissa ja saa toteuttaa itseään niinkuin haluaa.
Pointti oli se, että miksi ihmeessä sitten enää pettää ja toimia minun selkäni takana. Meidän suhteemme ei tarvitse muuta kuin sen, että kertoo mitä tekee ja koska. Mutta ei, sekin liikaa vaadittu. Hän haluaa tehdä asioita salaa.
Tai omistuksenhaluu.
Jos tekee salaa, eikä jää kii, nii Sulle ei tuu sillon se 'pay back time'. Et se siitä "avoimesta suhteesta". Sorry.
Asia lienee niin että me kaikki ihmiset olemme erilaisia yksilöitä, meillä on erilainen kasvatus ja elämän tilanteet. Et voi koskaan yleistää että kaikki miehet pettää jonkun vanhan kivikautisen perimägeenin takia kun se ei pidä paikkaansa. Toki pettämistäkin voi puolustella ja keksiä erinäisiä uskottavankin kuuloisia selityksiä eli valheita.
Joillakin ihmisillä on voimakkaampi oikeudentunto ja itsekriittisyys kuin toisella, tiukempi moraali kuin toisella. Joku ihminen ei ole niin itsekäs kuin toinen on ja joku on kasvanut aikuiseksi ja tällä on hyvä itsetunto eikä hänen tarvitse todistella itselleen ja muille viehätysvoimaansa. Syitä pettämiseen on paljon.
Itse uskon että jos puoliso antaa itsensä täysin parisuhteeseen ja haluaa ajatella myös toista eli pyrkii ymmärtämään partneriaan ja haluaa toteuttaa tämän fantasioitaan (ja myös päinvastoin) eli molemmat ovat suhteessaan täysin rehellisiä, avoimia, liitto onnistuu. Jos liitto onnistuu, ei kumpainenkaan halua sitä vaarantaa ja kun antaa paljon puolisolle rakkautta, sitä myös saa. "True love" on siis meissä itsessämme sisimmissämme ja se voi toteuta vain jos löytää oikean kumppanin jolla on samat periaatteet ja joka osaa kuunnella ja on avoin. Rakastelu ja fetissin toteuttaminen ihmisen jota rakastaa, antaa paljon enemmän kuin ihmisen jota kohtaan ei ole tunteita. Hyvä seksielämä lisää rakkautta toista kohtaan ja on elämän suola. Kinky kuuluu myös parisuhteeseen, kaiken kokeilu mikä kiihottaa kunhan ei satuta toista eikä pyydä mitään sellaista josta toinen ei pidä yhtään.
Tästä aiheesta voisi kirjoittaa 50 A4:sta mutta summasummarum uskon että onnellisessa parisuhteessa ei kumpikaan halua pettäää, särkeä onnea sillä suhde ei koskaan enää ole se sama mikä se oli ennen pettämistä jos näin menettelee ja jatkaa liittoa. Luottamuksen takaisin saanti on hankalaa ja ehkä mahdotontakin edes ajan kanssa. Se jää alintajuntaan ikuisesti.