Ois tosi kiva nähdä, mitä SM-Liigan herrat tekisivät, jos Sport voittaa. Onhan aivan selvää, että Ässiä ei voi pudottaa liigasta. Ässillä sattuu vielä nimittäin olemaan rahaa kassassa. Monella liigaseurallahan sitä ei ole. Taidettais saada 15 joukkueen liiga. Elikkä mentäis just toiseen suuntaan kuin parhailla seuroilla (Kärpät, Jokerit, Hifk, Blues jne.) on ollut tavoite. Naurattaa jo etukäteen. Vuorista ja kumppaneita ei naurattane, jos Sport voittaa.
Toivotaan Sportille voittoa
oululainen
12367
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
säälistähän ne kärpätkin otettiin takaisin liigaan, eivät omin avuin päässeet monen vuoden yrittämisen jälkeen. Piti siis laajentaa 13 joukkueeseen jotta käppyrät mahtuivat mukaan. Pelattiinhan siinä naurettavat ja merkityksettömät karsinnnat pelsut-käppyrät, mutta ilmoitus varmasta noususta ja kenenkään putoamattomuudesta tuli ennen pelejä. Ilman tätä käppyrät pelaisivat jossain fazer-liigassa, tai ei missään.
Pelicansille siinä turvattiin liigapaikka, muutenhan he olisivat tippuneet ja Kärpät olisivat nousseet.
wikipediasta, selviää sinullekin karu totuus, kärpille järjestettiin liigapaikka, piste.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Oulun_Kärpät
historiikin loppupuoleta näet että 13 joukkueen liiga oli Junnon ja Tammisen idea vaikkeivat siinä kohtaa vielä ideaansa suoraan läpi saaneet, saivat kuitenkin ajettua kärpät karsintoihin ilman pudotuspelejä. Koko 90 luvun käppyrät koettivat päästä liigaan siinä onnistumatta, joten sääntöjä täytyi muuttaa.
Ainoa kärppiä auttava asia oli tuo ettei tarvinnut pelata pudotuspelejä. 13 tai 12 joukkuetta sillä ei ollut mitään väliä, Pelicans olisi joko tippunut tai pysynyt.
Kärpät olisi jyrännyt sm-liigaan vaikka väkisin hahahahahahahahahah
Olisi tippunut ilman tuota 13 joukkueen juttua, eli Pelicansille järjestettiin liigapaikka. Kyllä se vain näin on. heahheahehaheaheaeaeaea
kompetenssia tässä asiassa, vähä-älyinen. Kärpät ei olisi edes päässyt karsintoihin ilman apuja, näin menee historia. Pelicans olisi todellisissa karsinnoissa tiputtanut kärpät ihan yhtä helposti kuin kalpakin.
Mahtaa sinua vituttaa kun nimenomaan JOKERIT heitti käppyrät yli kymmeneksi vuodeksi alempiin sarjoihin,heahheahehaheaheaeaeaea !
SPORT
Jokerit on saanutkin maksaa tuosta tempustaan julmimmalla mahdollisella tavalla, eikä loppulaskua ole edes näkyvissä. Jokakeväiset Narrien turpajuhlat on kuulunut Kärppien ohjelmistoon jo pitkän tovin ja taitaa siitä tullakin ihan pysyvä traditio. Monia jo säälittää tuo Jokereiden kohtalo ja tuleehan tuota kieltämättä mietittyä, että pitääkö tuon koston olla noin hirmuinen, eikö vähempikin lyöminen jo riittäisi?
Tästähän katkeruudessasi on kysymys, eiks jep?
voitto on vielä pieni hinta siitä teidän 11 vuoden sälittävästä ryömimisestä ja polvillaan anelusta, heahheahehaheaheaeaeaea !
heh hehh, Hjallis ei tainnut arvata ollenkaan, miten hirveä rangaistus ja nöyryytys olikaan edessäpäin. Joka kevät pyyhitään jokeripaidalla jää, jotta taisteluareena on sitten valmiina tosipeleihin.
Toisaalta olisin todella toivonut, että Jokerit olisi kohdattu vasta loppuottelussa. Se tikkarin vetäminen narrien suusta on paljon hauskempaa siinä maaliviivalla. Ehkä ensi vuonna sitten, eiks jep?
vedät kärppäpelaajan perseestä, maistuuko hyvälle?
Käppyrät eivät tule olemaan finaaleissa moneen vuoteen, alamäki alkaa tappiosta bluesille.
Samaa veisua tuosta alamäestä ollaan kuunneltu koko vuosituhannen ajan, joten siinäpä ei ole mitään uutta. Liigastakin kuulemma tiputaan joka kevät. On se niin raskasta ku peli ei kulje, eiks jep?