Huomattavan erikokoiset kivekset?

Onko normaalia?

Miehelläni on huomattavan erikokoiset kivekset ja olen miettinyt onko se ihan normaalia. Luin jokin aika sitten että kiveksen suurentuminen on tärkeä merkki kivessyövässä, ja kysyin mieheltäni onko hän tunnustellut kiveksiään säännöllisesti ja mainitsin tuosta erikokoisuudesta.
Tuosta mieheni ärsyyntyi ja sanoi ettei ole mitenkään säännöllisesti tutkinut kiveksiään, että "kyllä kai niitä palleja tulee tarpeeksi rapsutettua suihkussa" eikä ilmeisesti ollut ollenkaan tietoinen tuosta kivesten erikokoisuudesta. Josta varmaan johtui tuo ärsyyntyminenkin, taitavat nuo pallit olla miehille yleensä niin heikko kohta ettei sinne sovi osoitella. Mieheni sanoi ettei hän pidä siitä että tutkin hänen kiveksiään.

Suhteemme aikana (n. 2 vuotta) kivekset ovat ainakin silmämääräisesti arvioituna pysyneet samanlaisina, mutta ovat olleet koko ajan huomattavasti erikokoiset. Toinen roikkuu 3-4 cm alempana ja on pyöreämpi.

Niin haluaisin kysyä joltain tietäviltä, onko mahdollista että kivekset voivat olla alunperinkin olleet näin paljon erikokoiset? Vai onko tämä joku hirveä syövän merkki?

9

8658

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mies1985

      Tietääkseni kipuilu ja muhkurat ovat luotettavia merkkejä että jotain on vialla.

      Siis tilanne on ollut sama vuosia eikä mitään pahaa ole tapahtunut. Voisiko olla niin että itse vain (ehkä tiedostamattakin) pidät näkyä epäesteettisenä ja lohduttaudut ajattelemalla että kyse olisi jostain korjattavasta viasta?

      On perussääntö että jompikumpi kives roikkuu alempana kuin toinen,muutaman sentin verran. Se ehkäisee niiden jäämistä puristuksiin tai iskeytymästä toisiinsa. Mutta asennosta ja kivespussin tilasta riippuen on mahdollista saada myös täysin symmetrinen vaikutelma.
      -
      Varmaan tuossa on yksilöllistä vaihtelua. Myös suurella osalla naisista sanotaan olevan epäsymmetriset häpyhuulet,ja joillakin sitten voi olla hyvinkin näkyvä ero.

      "taitavat nuo pallit olla miehille yleensä niin heikko kohta ettei sinne sovi osoitella."

      Eiköhän aika moni nainenkin suivaantuisi jos naisen täysin terveitä elimiä rassattaisiin viallisina. Vähän varovaisuutta kehiin.

    • mökkö

      ovat olleet aina melko huomattavan erikokoiset kivekset, siis ei tämä kyllä ihan normaaliakaan ole, mutta ei tässä syövästä ole kyse ja lapsiakin on, joten olen vain joskus hieman kiusaantunut ulkonäöllisestä puolesta vaikkei se naisia ole tuntunut haittaavan!

    • mies_47

      Naisillakin on usein eri kokoiset rinnat ja auta armias jos niitä viisailee:) Poikalapsilla kivekset laskeutuvat kivespussiin vasta syntymän jälkeen, eivätkä ne läheskään aina laskeudu samana päivänä ja se on suurin kokoeron aiheuttaja. Aika harvoilla miehillä ne ovat täsmälleen saman kokoiset. Joillakin se kokoero vaan on sitten huomattavan iso....mutta ihan normaali juttu!

      • Phantasy Star

        Normaalisti kivekset laskeutuvat hyvissä ajoin ennen syntymää.


      • pdukrissd
        Phantasy Star kirjoitti:

        Normaalisti kivekset laskeutuvat hyvissä ajoin ennen syntymää.

        Pojan kivekset kehittyvät sikiöaikana vatsan sisällä munuaisten lähellä. Raskauden lopulla kivekset normaalisti laskeutuvat kivespussiin, laskeutumista voi tapahtua vielä syntymän jälkeenkin. Laskeutuminen voi estyä, jolloin kives jää piiloon vatsaontelon sisälle tai useimmiten nivustaipeeseen.

        Yleisin syy kiveksen poikkeavaan laskeutumiseen lienee kiveksen puutteellinen androgeenituotanto sikiökaudella. Laskeutumista voivat häiritä myös rakenteelliset syyt. Joskus kivekset puuttuvat kokonaan (anorkia, kivesten synnynnäinen puuttuminen).

        Kivesten koko vaihtelee paljon yksilöittäin. Aikuisen kivekset ovat tavallisesti n. 3,5-5,5 cm pitkät, 2-3 cm leveät ja painavat parisenkymmentä grammaa, ennen murrosikää kiveksen enimmäispituus on 2 cm. Kivekset kasvavat täyteen mittaansa murrosiässä, jolloin ne kehittyvät nopeasti.

        On tavallista, että toinen kives roikkuu alempana. Kivekset voivat olla myös hieman erikokoiset.


    • ferti

      mulla on toinen kives huomattavasti eri kokoinen ku toinen onko normaalia oon kyl 17w??

      • kyl maar

        Itsellä on myös varsin huomattavasti eroa koossa. Toinen suurin piirtein kaksi tai kolmekin kertaa suurempi... Välillä häiritsee ja kävellessä löysissä housuissa välillä jopa oikein ärsyttää! Mutta loppujen lopuksi en sitä niin vakavana pidä, eiköhän naiset enemmän välitä siitä itse vehkeestä. Yrität vain välttää potkasuja siihen isompaan niin hyvin menee :D Ikää itsellä 18v muuten


      • hopoti hop
        kyl maar kirjoitti:

        Itsellä on myös varsin huomattavasti eroa koossa. Toinen suurin piirtein kaksi tai kolmekin kertaa suurempi... Välillä häiritsee ja kävellessä löysissä housuissa välillä jopa oikein ärsyttää! Mutta loppujen lopuksi en sitä niin vakavana pidä, eiköhän naiset enemmän välitä siitä itse vehkeestä. Yrität vain välttää potkasuja siihen isompaan niin hyvin menee :D Ikää itsellä 18v muuten

        Käy hyvä mies tutkituttamassa kivekses jos et vielä ole käynyt. Ei siinä välttämättä mitään vakavaa ole, mutta jos se tosiaan on ISO, niin jo senkin vuoksi, että se häiritsee.

        Jompikumpi kiveksistäsi ei ole normaali. Veikkaan sitä isompaa. Noin suuri ero ei voi olla normaali.
        Kaverilla on vesikives ja kassit on kuin jalkapallo. Urologikin oli ihmetellyt, miten noin isoksi olikaan päässyt. Mutta nyt odottaa toimenpidettä sen suhteen.

        Varsinkin nuorten olisi syytä ottaa vakavasti muutokset tai muut epänormaalit tilat.


      • poika 95

        Niin on mullakin ja oon koittanu ettiä vastausta kaikkialta netistä mutta kaipa se on ihan normaalia :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      45
      5851
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      48
      5346
    3. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      48
      3718
    4. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      14
      3675
    5. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      96
      3346
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      3126
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      59
      2884
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      57
      2740
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      53
      2400
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      38
      1854
    Aihe