"Lentäjälle kymmenen vuotta vankeutta rukoilusta turmahetkellä
24.3.2009 13:25
A A
REUTERS–HS
palermo. Tunisialainen lentäjä on tuomittu kymmeneksi vuodeksi vankeuteen, koska hän alkoi onnettomuushetkellä rukoilla eikä huolehtinut matkustajien turvatoimista.
Päätöksen teki sisilialainen tuomioistuin maanantaina.
Onnettomuudessa kuoli 16 ihmistä, kun ATR-72 -kone teki pakkolaskun mereen elokuussa 2005 Sisilian rannikolla.
Osasyy turmaan oli koneen viallinen polttoainemittari, jota ei olisi saanut asentaa kyseiseen lentokonetyyppiin vaan pienempään ATR-42 -koneeseen. Mittari ei näyttänyt oikeata polttoainemäärää.
Lentokoneen pilotti meni paniikkiin huomatessaan polttoaineen olevan loppumassa. Hän alkoi rukoilla kovaäänisesti eikä noudattanut hätätilanteita varten annettuja ohjeita.
Tuomioistuimen mielestä lentäjä teki väärän päätöksen tehdessään pakkolaskun mereen. Ohjeiden mukaan hänen olisi pitänyt yrittää lentää lähimmälle lentokentälle.
Koneessa olleista 39 ihmisestä 23 selvisi hengissä, kun he pitelivät kiinni kelluvasta koneen rungosta.
Valtaosa matkustajista oli italialaisia turisteja, jotka olivat matkalla italialaisesta Barin kaupungista Tunisian Djerbaan.
Koneessa olleet muut seitsemän lentohenkilökuntaan kuuluvaa saivat myös vankeutta. Tuomioita ei kuitenkaan panna täytäntöön, sillä oikeuden päätöksestä on valitettu.
ATR-72 kone oli Tunisair-yhtiön tytäryhtiön Tuninterin omistama. "
http://www.hs.fi/artikkeli/1135244565824?ref=rss
Kuuppasekaisin-tapauksissa
rajattava työnsaantia.
0
83
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse704505Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053759Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1273426Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.351958Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891209- 94979
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125922- 55905
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25827