Voisiko joku ystävällinen ja viisas selittää olenko ainoa joka näkee allaolevissa jutuissa jonkinasteisen ristiriidan.
1.
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2009/03/tyottomyys_iski_miehiin_ja_nuoriin_635156.html
Työttömyysaste on noussut helmikuussa 7,6 prosenttiin. Luku on 1,2 prosenttiyksikköä suurempi kuin helmikuussa 2008. Kaikkiaan työttömiä oli viime helmikuussa 200 000. Lukema on 33 000 suurempi kuin vuosi sitten samaan aikaan. Eniten on lisääntynyt miesten ja alle 24-vuotiaiden työttömyys.
http://www.yhteisvastuu.fi/index.php?did=240
Työssäkäynti auttaa maahanmuuttajia pääsemään aidosti osaksi suomalaista yhteiskuntaa. Heidän työllistymisensä torjuu tulevaisuuden työvoimapulaa ja lisää yhteistä hyvinvointia.
Suomessa asuu noin 132 000 maahanmuuttajaa. Suhteessa kantaväestöön heidän työttömyytensä on lähes kolminkertainen. Vaikka maahanmuuttajalla olisi koulutusta ja ammattitaitoa, työnsaanti tyssää usein muun muassa työnantajien kielitaitovaatimuksiin ja ennakkoluuloihin.
2.
http://www.keskipohjanmaa.net/gen/548445.asp
Suomeen tulee neljä uutta pakolaiskeskusta
http://yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2009/03/ministeriolta_ja_suomen_pankilta_karut_talousennusteet_635421.html
Uuden ennusteen mukaan taantuma on syvempi ja pitempi kuin aiemmin julkisuudessa on ennustettu.
Suomen Pankki: vientinäkymät romahtaneet
Työvoimapulasta jne
5
441
Vastaukset
- ei ristiriitaa tietenkään
et ymmärrä nykyistä matematiikkaa. esim: työvoimapula=työttömyys=rikkaus
mene tuohon projektiin
http://mokukonkurssi.blogspot.com/2007/07/pitisik-itke-vai-nauraa.html- turha eagle
Kylla tulisi halvemaksi kun elatetasi mustat pojat kotimaansa nuotioille ja lisaa kehitys apua kaiken laisia aseita
- Sharon..
kääntää tämänkin asian taas mamuille edulliseksi tai sitten mustakäsi poistaa viestisi rasistisena #KATSOTAAN KUIS KÄY#
- Jake "Kafir" Waits
Hyssyt ovat jo ratkaisseet työvoimapulan.
Lisäämällä tuvapaikanhakijoiden ja vastaanottokeskusten määrää kaikki ongelmat ratkeavat kuin itsestään.
Hyssyt ovat löytäneet todellisen runsauden sarven: Suomen veronmaksajien verorahat! Ehtymätön tulonlähde!
http://hommaforum.org/index.php?action=dlattach;topic=3606.0;attach=1188;image - suomalaisista ymmärtää
tämän ristiriidan ,vaan ovat nielleet sen siinä pelossa kun aina nimetään rasistiksi jos on vähänkin kriittinen mamujen suhteen,mutta aivan selvä käänne on tapahtunut(jopa tutkitusti)kansa ei enää niele mitä vaan ja odottaa kärsimättömänä vaaleja,sitten katsotaan miten suu pannaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1781476
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä431061Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38745- 14670
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21660Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä29653- 37653
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall184604Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17593
