Tulkinta-apua: Ihastus seuraa liikkeitäni?!

Ms.

Tarvitsen kokeneempien unitulkitsioiden näkemyksen uneni merkityksestä. Olisin kiitollinen avusta.

Näin unta, että tein työtäni suuressa talossa, ja liikuin vauhdilla huoneesta toiseen. Minusta tuntui koko ajan siltä, että ihastukseni katseli minua. Aloin vilkuilemaan ympärilleni. Jokainen kerta, kun katsoin sivulle niin ihastukseni katseli minua parin metrin päästä sanaakaan sanomatta. Unessa nousin myös sängystä, ja ihastukseni seisoi sängyn vieressä ja ojensi minulle kätensä auttaakseen ylös sekä ojensi samalla kermanvärisen lakanan. Ja taas lähdin viilettämään työpaikalla huoneesta toiseen ja ihastukseni seurasi sanaakaan sanomatta. Koko unen ajan värit olivat maanläheisiä, harmaata, ruskeaa ja kermanvaaleaa. Talossa oli paljon suuria ikkunoita ja valo tulvi huoneisiin.

Miten te tulkitsisitte tämän unen?
Herätessäni olin hyvin surullinen, vaikka uni oli hyvin harmoninen.

3

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Kaunis, toimiva talo, jossa touhuat olet sinä itse. Sinulla on itsestäsi hyvä kuva ja olet sinut itsesi kanssa.

      Suuret ikkunat kuvaavat taas selkeää näkökykyä omaan elämääsi ja ulkomaailmaankin. Valo on tietoisuuden valoa. Tiedät, mistä on kyse ja tunnustat tosiasiat.

      Ihastus on lähellä koko ajan. Ajattelet häntä paljon, ellet suurimman osan valveaikaasi.

      Kiidät eteenpäin. Menet elämässäsi eteenpäin. Jatkossa siis myös mahdollisesti eteenpäin ihastuksestasi.

      Sängystä nouseminen. Unesta herääminen. Ihastuksen lopahtaminen.

      Ojennettu lakana. Käärinliina. Ihastuksen hautaaminen.

      Synkäksi menee, mutta kertookohan alitajuntasi ihastumisen tunteen laantumisesta tai, että pelkäät ihastuksesi ajattelevan niin. Surullinen tunnelma herättyäsi vahvistaisi päätelmää, johon olet tullut alitajunnassasi.

    • tönttyrä

      Jossa jollakin pakkomielle.

      • Ms.

        Nyt näen paremmin, että mitä tuo uni kertoi minulle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      307
      3025
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2353
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      121
      2049
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      349
      2033
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      127
      1733
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      67
      1379
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1233
    Aihe