Kaksinaamainen SDP

Tyyris Tyllerö

Eläkekiistassa SDP:lle kelpasi jälleen viime eduskuntavaalien spitaalinen toveri Hakaniementorin toiselta puolelta.

Urpilainen hehkutti, että SDP seisoo SAK:n, STTK:n ja Akavan rinnalla 2 miljoonan suomalaisen palkansaajan tukena.

Urpilainen väitti hallituksen murentaneen sopimusyhteiskuntaa, kun se ei sopinut eläkeiästä ammattiliittojen sopimalla tavalla.

Tässä Urpilaisen logikkaa menee täysin solmuun kuin verkkosukat katajanmarjapensaaseen.

Urpilainen on vastustanut samojen etujärjestöjen tekemää sopimusta työnantajan kansaneläkemaksun poistamista. Urpilaiselle siis sopii nämä sopimukset vain silloin, kun SDP on itse hallituksessa tai kun SDP voi vastustaa hallitusta.

Esimerkki: Viime vaalikaudella samat etujärjestöt SAK, STTK ja EK tekivät sopimuksen omaisuusveron poistamisesta. Kuinka kävikään - SDP hyväksyi lain muitta mutkitta.

Ymmärrän jos ihmiset äänestävät vasemmistoliittoa, mutta demareiden jäljet osoittavat että se tekee vain järjestöpolitiikkaa. Kuinka moni demareiden äänestäjä hyötyi superrikkaiden omaisuusveron poistamisesta - ehkä muutama ay-pamppu (veron vaikutus yht. 70-125 miljoonaa euroa).

Saman hallituksen aikana ja taloudellisen korkeasuhdanteen aikana SDP teki köyhyyspaketin, johon käytettiin alle kolmasosa omaisuusveron poistamisesta säästyneitä varoja.

Kyllä ovat demujen äänestäjät tyhmiä..

6

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varma.kosto

      Kiima niin kova, että ei näe tosiasioita!

      • Tyyris Tyllerö

        Sano edes yksi tosiasia? Vai koskeeko se tosiasia varmaa itseään kun kiimasta kirjoittelee..


      • seksineuvos

        Taitaa olla mielessä se yksi.


      • Jutan verkkosukkiin

        Demarikosto on ainakin kiimassa Jutan verkkosukkiin.

        Kun naapurisi kävi kylässä teillä, niin olisit nyt ottanut sen Jutan verkkosukkahousukuvan pois vessasi seinästä tuon vierailun ajaksi.
        Naapurisi kertoi, että tuo kuva oli mäihäroiskeista kosteana. Eikö vaimosi ole mustasukkainen tuolle kuvalle, kun se saa nauttia seksihetkistä kanssasi, mutta vaimosi jää aina ilman?
        Vai oletko ostanut vaimollesi verkkosukkahousut ja Jutta-naamarin piristämään seksielämäänne?


    • tämän maan

      Tämä porukka Sdp ammattijärjestöt tuhoavat tämän maan ahneudellaan ja koko maan tilanteesta piittaamattomalla kähminnällään.

      Jos olisivat oikeasti työläisen asialla, yrittäisivät huolehtia tulevasta työvoimasta ihan muulla tavalla kuin tuomalla halpatyövoimaa.

      Saas nähdä, ketkä perivät tämän ison ikäluokan kahmimat edut ja jättieläkkeet.

      Sata-komiteassakin tämä porukka on varmistamassa, että köyhien rahat tulevat heidän pussiinsa.
      Soininvaara valistaa Seura-lehdessä (ilm.12.3)ammattiliittojen vaatimuksesta, että jos perusturvaa nostetaan, pitää ansiosidonnaistakin nostaa. Tämä on heidän hienostunut tapansa sanoa, että perusturvaa ei saa nostaa.
      Miksi toimittajat eivät tuo näitä kansan tietoisuuteen. Tällaisia operaatioita heillä on runsaasti menneisyydessä, mitä kaikkea parasta aikaa? Ovatko toimittajat mukana tässä rikollisliigassa?

      • ghe

        Edellisen hallitusen aikana demarit vastustivat työttömyyskorvauksen nostamista vain pienituloisille työttömille, jotka eivät saa ansiosidonnaista päivärahaa.

        Kokoomus oli ajanut näiden pienituloisten työttömyyskorvausten nostamista.

        Demarit olisivat halunneet jakaa työttömyysetuuksien nostamisen myös isompituloisille ansiosidonnaisen päivärahan saajille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      97
      4309
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3243
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2360
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      979
    6. 141
      958
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      904
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      842
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      780
    Aihe