Laman syyt selvitettävä

Pitäisikö hallituksen panostaa niihin resursseihin, joita Suomessa on edelleenkin. Nyt kun Suomi ei enää elä metsistään ... . Ruotsi elää - kun ei liittynyt EU:oon.

Vanhat eväät "viinavero korotus" ja "energiaveron korotus" eivät enää tepsi, kun viinaa on opittu hakemaan Virosta ja energiaa säästetään, energiaveron tuotto pienenee.

Hallituksen harjoittama veropolitiikka lisää lamaa eikä liennytä. Veroja on kerättävä veronmaksukykyisiltä eikä kurjistaen pieni- ja keskituloisten ostovoimaa verotuksella.

Kun pieni- ja keskituloisten ostovoimaa supistetaan, työttömyys kasvaa ja lama lisääntyy.
Pieni- ja keskisuurten yritysten asemaa on vaikeutettu energiaverojen korotuksilla.
Palvelujen ALV on aivan liian korkea Suomessa.

Suomen vientiyritykset eivät ole kilpailukykyisiä, kun Ruotsissa kruunun arvo on 25 % euroa alhaisempi, Ruotsin vienti vetää. Ruotsi ei sulje paperitehtaitaan. Ruotsi kouluttaa irtisanomisuhan alaisia, eikä irtisano. Kun lama joskus hellittää Ruotsi on vahvassa kilpailuasemassa Suomeen verrattuna, kun Suomi ajaa vientiteollisuutensa alas.

Norjan hallituksessa hallitsee kaksi sosialistipuoluetta, jotka varautuivat tulevaan lamaan ja öljytulojen pienentymiseen hyvissä ajoin muun muassa panostamalla infraan.

Suomen "hiirihallitus" varautui lamaan kerskumalla Suomen aseman olevan niin erinomaisen hyvä (Kokoomus-Kepu hallituksen ansiosta), ettei lamaa Suomeen tulekaan - korkeintaan pienen pieni taantuma. Nyt nähdän, että lama tuli ja tulee jatkumaan voimakkaana. Lyhyessä ajassa työttömyys, konkurssit, ihmisten ostovoima ovat syöksyneet alas kuin konsanaan koko -90 alun laman aikana.

Konkurssit tammikuussa 2009
(Tilastokeskus)

Tammikuussa pantiin vireille 275 konkurssia, mikä on 7 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Konkurssien määrä lisääntyi eniten rakentamisen päätoimialalla. Alalla pantiin tammikuussa vireille 70 konkurssia, mikä on 16 enemmän kuin vuotta aiemmin. Henkilökunnan määrä kaikissa konkurssiin haetuissa yrityksissä oli kaikkiaan 1 112, mikä on 6 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.

Hallituksen pitää satsata pieni- ja keskisuurten yritysten pelastamiseen konkursseilta.

Porkkanoita ja elinmahdollisuuksia

Yrityksille, jotka kouluttavat henkilökuntaansa irtisanomatta tai lomauttamatta, pitää antaa porkkanoita. Kouluttajia ja yrityskonsultteja tutkimaan yritysten elinkelpoisuutta ja tekemään "piirustuksia" tulevaisuuden varalle.

Elinkelpoisen yritystoiminnan lopettavia tai ulkomaille tuotantoaan siirtäviä yrityksiä pitää rangaista esim. vaatimalla tukiaisia takaisin. Yritystukiaiset pitää sitoa työllisyyteen.

Yritysten henkilöställe tukea, jotta voivat jatkaa halutessaan yritysten toimintaa esim. osuukuntina.

Suomi on liittynyt EU:oon ja euroa ei voida devalvoida. On mietittävä uudenlaisia selviytymikeinoja. Suomessa on vielä toistaiseksi edullista ja hyvinkoulutettua työvoimaa... johon kannattaa panostaa... elleivät sijoittajat niin sitten yhteiskunnan ja työntekijöiden itsensä.

Minne ne palkansaajarahastot haudattiin? Nyt niitä tarvittaisiin, jotta työntekijät voisivat ottaa tyhjentyneet tuotantotilat käyttöön.
2113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Samat väärin laskijat ja mokien tekijät jälleen puikoissa kuin -90 luvun alussa. Samat maanpetokset tehdään vielä runsaammin, eli velkaelvytetään huijaus tuleville sukupolville. Saatansnamma!

Voi olla, että Paavo Haavikko oli oikeassa aikanaan; kun tuumasi, että systeemi on käyttänyt mahdollisuutensa loppuun...

Äänestä
  • GLOBAALI TALOUS
    ENNENKAIKKEA!

    OTETAAN OPPIA RUOTSISTA JA NORJASTA!

    Ruotsissa menee hyvin. Kruunu on oma valuutta, joka devalvoituu ihan itsestään ja vienti vetää....

    Norjassa menee hyvin. Norjan hallituksessa on kaksi työväenpuoluetta, jotka ennakoivat tulevan laman ja öljyn hinnan alennuksen ja osasivat varautua...

    Suomessa ei mene hyvin. Täällä hallinnoi "MIKKIHIIRIHALLITUS", joka ei varautunut globaaliin lamaan, joka käyttää vanhanaikaisia konsteja laman elvytykseen....

    Ei EU:ssa lamaa torjuta VIIHAN HINTAA KOROTTAMALLA JA ENERGIAVEROA LISÄÄMÄLLÄ!

    "MIKKIHIIRIHALLITUKSELLEMME NAURAA KOKO EUROOPPA - EI AINOASTAAN SUOMEN KÖYHÄT JA PUNIKIT", JOIKSI TOISINAJATTELEVIA KUTSUTAAN!

    Niinpä. Nykymaailma, i dagen läge, muuttuneita tilanteita yritään ynnätä vanhaan muottiin...

    Se lamakorjaus, jota tehtiin leikkauksien avulla (demarit vai ketkä ne leikkasivatkaan, saadakseen Suomen nousuun ja ylös laman ahdingosta) ei enää toimi nykyään, kun ollaan EU:ssa.

    Suomi on EU:n syrjäisin kolkka. Kovat pakkaset ja talvet. Vääränlainen energiapolitiikka.
    Meillä on soita, meillä on metsiä... joita ei voida hyödytää. EUCALYPTUS ÄR DAGENS LÄGE!

    Suomessa ei ole aurinkoa eikä kuumuutta... eikä seitsemässä vuodessa korjauskuntoon kasvavia eucalyptus-metsiä.

    Meillä ei ole
    LUOMUA, jolla voitaisiin ehkä pärjätä kovassa kilpailussa. VAI ONKO MEILLÄ LUOMUA? MAHDOLLISUUKSIA TUOTTAA PUHDASTA RAVINTOA!

    Meillä ei ole
    useita satoja samana vuotena

    Meillä ei ole suotuisaa ilmastoa TEHOTUOTANTOON. TEHOTUOTANTO TEHDÄÄN LANNOITTEILLA JA ELÄINTEN KURJUUDELLA!

    Suomessa on
    kovat EU:n säännökset, jotka toimivat johtavien EU:n tahdon mukaisesti. Suomi on häviäjä EU:ssa.

    Suomessa on
    ainutlaatuinen arktinen ilmasto, vuodenaikojen vaihteluineen.
    Meillä on kesä, syksy, talvi ja kevät. Tyvärr VINTERN. Se tulee kalliiksi BECAUCE OF LILIUS AND FORTUM!

    Meillä on upeaa luontoa, JOTA EI OSATA MARKKINOIDA JA HYÖDYNTÄÄ.

    Meillä ei ole tuntureita. On pari-kolme tuntuaria, luonnonsuojelualueina. Ovat sangen vaatimattomia verrattuna Norjan tuntureihin. Nyt Pallas-Paula haluaa företageistaa myös nämä vähäiset tunturimme. Onnistunee tai sitten ei.

    Meillä on ydinvoimaa, joka on vaarallista ja kallista - yli oman tarpeen - koska emme ole huolehtineet teollisuudestamme, joka tarvitsee ... halpaa energiaa... mutta ei tarvitse OSAAVAA JA KOULUTETTUA TYÖVOIMAA, vaan tyytyy halpisratkaisuihin halpis-maissa. SE ON SITÄ GLOBAALISIUTTA, vai mitä se olikaan?

    VALITETTAVSTI MEILLÄ ON LILIUS OCH HANS FÖRETAG FORTUM! Olisipa ekonomi pysynyt pakkausteollisuudessa tai

    Meillä on
    - koulutettu ja kiltti (liian kiltti) työvoima, joka tottelee ammattiyhdistysjohtajiaan, jotka tekevät parhaansa - tietämättä aina mikä on työntekijöiden "paras" i dagens läge

    Meiltä puuttuu
    - kartelliläinsäädäntö
    Näin ulkomaiset (ei suomalaiset) ahneet ja itsekkäät pääsevät tunkeutumaan markkinoille (kuten SKANSA) o.s.v. - också andra svenska företag:
    - hemsk VATTENFALL
    - hemsk Skanska
    - hemsk Stora Enso

    HEMSK EI TÄSSÄ TARKOITA KOTIMAISTA vaan ihan jotain muuta.

    Och till slut:
    VAIKUTTAJA SUOMEN ENERGIATEOLLISUUDESSA
    (ehkä kohta myös VENÄJÄN)

    Lilius ja sen veli

    ”Ai tapaat Mikael ja Anders Liliuksen, siinä sitten on kaksi hyvin erityyppistä veljestä.”

    Miten niin erityyppisiä?

    ”No, sittenpähän näet.”

    Mikael Lilius on Ruotsin talouselämän menestynein suomalainen.

    Aika polleasti sanottu, joten kaivannee hieman perusteluja: Mikael Lilius on Wallenbergien dynastian tärkeimpiä palkkajohtajia. Hän johtaa Incentive AB:ta, yhtä wallenbergiläisen omistuksen keskeistä yhtiötä. Incentiven pääomistaja on Investor AB, Wallenberg-sfäärin ydin. Sen hallituksessa puhetta johtaa suvun nykyinen päämies Peter Wallenberg.
    Mikael Lilius

    Ikä: 48

    Ura: Tor Line, Huhtamäki

    KF Industri, Incentive

    Perhe: suomalainen vaimo

    kolme lasta

    Harrastus: purjehdus
    Anders Lilius

    Ikä: 44

    Ura: Arctia, SOK, Scandic

    Harrastus: purjehdus, jääkiekko

    Kun Lilius vuonna 1991 aloitti Incentivessä, yhtiö oli Asean ja Brown Boverin fuusiosta syntynyt ylijäämävarasto, erilaisten yritysten kokoelma. Nyt Incentive on selkeästi lääketekniikkaan keskittyvä teollisuuskonserni. Lilius on siivonnut yhtiötä määrätietoisesti. Yhtiön pörssiarvo on hänen aikanaan viisinkertaistunut ja on nyt lähes 50 miljardia kruunua. Tämä ei ole jäänyt omistajilta huomaamatta.

    Tack för LILIUS elektrik eller sähkö - vai mikä se olikaan - on suomessa SIKAKALLISTA!
    JA SIIHEN PÄÄLLE
    - LILIUKSEN OPTIOT
    - ENERGIAVERON TUOTTO


    mutta muistakaa kilpailuttaa!
    SE RATKAISEE KULUTTAJIEN RAHAPULAN
    - tai sitten ei!

    PS ministeri Katainen menee nykyään heti saunaan eikä lämmitä saunaansa turhaan kahtia tuntia!
    Onko se sauna Siilinjärvellä vai Espoossa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lääkkeet löytyvät resursseista kirjoitti:

Pitäisikö hallituksen panostaa niihin resursseihin, joita Suomessa on edelleenkin. Nyt kun Suomi ei enää elä metsistään ... . Ruotsi elää - kun ei liittynyt EU:oon.

Vanhat eväät "viinavero korotus" ja "energiaveron korotus" eivät enää tepsi, kun viinaa on opittu hakemaan Virosta ja energiaa säästetään, energiaveron tuotto pienenee.

Hallituksen harjoittama veropolitiikka lisää lamaa eikä liennytä. Veroja on kerättävä veronmaksukykyisiltä eikä kurjistaen pieni- ja keskituloisten ostovoimaa verotuksella.

Kun pieni- ja keskituloisten ostovoimaa supistetaan, työttömyys kasvaa ja lama lisääntyy.
Pieni- ja keskisuurten yritysten asemaa on vaikeutettu energiaverojen korotuksilla.
Palvelujen ALV on aivan liian korkea Suomessa.

Suomen vientiyritykset eivät ole kilpailukykyisiä, kun Ruotsissa kruunun arvo on 25 % euroa alhaisempi, Ruotsin vienti vetää. Ruotsi ei sulje paperitehtaitaan. Ruotsi kouluttaa irtisanomisuhan alaisia, eikä irtisano. Kun lama joskus hellittää Ruotsi on vahvassa kilpailuasemassa Suomeen verrattuna, kun Suomi ajaa vientiteollisuutensa alas.

Norjan hallituksessa hallitsee kaksi sosialistipuoluetta, jotka varautuivat tulevaan lamaan ja öljytulojen pienentymiseen hyvissä ajoin muun muassa panostamalla infraan.

Suomen "hiirihallitus" varautui lamaan kerskumalla Suomen aseman olevan niin erinomaisen hyvä (Kokoomus-Kepu hallituksen ansiosta), ettei lamaa Suomeen tulekaan - korkeintaan pienen pieni taantuma. Nyt nähdän, että lama tuli ja tulee jatkumaan voimakkaana. Lyhyessä ajassa työttömyys, konkurssit, ihmisten ostovoima ovat syöksyneet alas kuin konsanaan koko -90 alun laman aikana.

Konkurssit tammikuussa 2009
(Tilastokeskus)

Tammikuussa pantiin vireille 275 konkurssia, mikä on 7 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Konkurssien määrä lisääntyi eniten rakentamisen päätoimialalla. Alalla pantiin tammikuussa vireille 70 konkurssia, mikä on 16 enemmän kuin vuotta aiemmin. Henkilökunnan määrä kaikissa konkurssiin haetuissa yrityksissä oli kaikkiaan 1 112, mikä on 6 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.

Hallituksen pitää satsata pieni- ja keskisuurten yritysten pelastamiseen konkursseilta.

Porkkanoita ja elinmahdollisuuksia

Yrityksille, jotka kouluttavat henkilökuntaansa irtisanomatta tai lomauttamatta, pitää antaa porkkanoita. Kouluttajia ja yrityskonsultteja tutkimaan yritysten elinkelpoisuutta ja tekemään "piirustuksia" tulevaisuuden varalle.

Elinkelpoisen yritystoiminnan lopettavia tai ulkomaille tuotantoaan siirtäviä yrityksiä pitää rangaista esim. vaatimalla tukiaisia takaisin. Yritystukiaiset pitää sitoa työllisyyteen.

Yritysten henkilöställe tukea, jotta voivat jatkaa halutessaan yritysten toimintaa esim. osuukuntina.

Suomi on liittynyt EU:oon ja euroa ei voida devalvoida. On mietittävä uudenlaisia selviytymikeinoja. Suomessa on vielä toistaiseksi edullista ja hyvinkoulutettua työvoimaa... johon kannattaa panostaa... elleivät sijoittajat niin sitten yhteiskunnan ja työntekijöiden itsensä.

Minne ne palkansaajarahastot haudattiin? Nyt niitä tarvittaisiin, jotta työntekijät voisivat ottaa tyhjentyneet tuotantotilat käyttöön.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu