sille, joka uskoo.
Siitä on aikaa jo pitkä tovi kun tutkistelin uskon ja hypnoosin toimintaperiaatteita. Eli "vuoria siirtävää uskoa".
No. Tässä tutkistelussani ja testaamisessani tarvitsin jatkuvasti "mahdottomia" tilanteita - tehdäkseni ne mahdollisiksi.
Yksi tällainen "mahdoton" tilanne oli kun haastoin viisi kotikyläni kaveria pelaamaan lentopalloa minua vastaan. No. Kaverithan innostuivat. Pelisä kävi kuitenkin niin, että ensimmäisen erän voitin 15-3, toisen voitin 15-5 ja kun kolmannenkin voitin 15-3, kavereiden pelihalut loppuivat siihen.
Eli. Kaikki on mahdollista sille, joka uskoo.
(Tehkää perässä jos pystytte.)
Siitä on aikaa jo pitkä tovi kun tutkistelin uskon ja hypnoosin toimintaperiaatteita. Eli "vuoria siirtävää uskoa".
No. Tässä tutkistelussani ja testaamisessani tarvitsin jatkuvasti "mahdottomia" tilanteita - tehdäkseni ne mahdollisiksi.
Yksi tällainen "mahdoton" tilanne oli kun haastoin viisi kotikyläni kaveria pelaamaan lentopalloa minua vastaan. No. Kaverithan innostuivat. Pelisä kävi kuitenkin niin, että ensimmäisen erän voitin 15-3, toisen voitin 15-5 ja kun kolmannenkin voitin 15-3, kavereiden pelihalut loppuivat siihen.
Eli. Kaikki on mahdollista sille, joka uskoo.
(Tehkää perässä jos pystytte.)
Vastaukset 10
Vanhimmat
olet todella voittanut kotikylän pojat ilman koipia lentopallossa niin sitten minäkin uskon ihmeisiin....
Ajatus on jo teko joten sitä olet mitä ajattelet!
Ihan itsekkäistä syistä koitan keskittyä mielummin myönteisiin ja jonkin verran rakentaviin ajatuksiin.. pitkällä tähtäyksellä se on vain hyödyllisempää kaikille.
Esim. jos haluaa ratkaista jonkin eteen tulevan ongelman oli se ongelma miltä alueelta hyvänsä.. täytyy vain ajatella että se ongelma ei oikeastaan ole ongelma vaan se sisältää jo ratkaisun tai että se on jo ratkennut jollain mielenkiintoisella tavalla.
Yleensä käy niin, että asia ratkeaa ilman sen suurempia ponnisteluja ja/tai siihen keksii sopivan vastauksen/ratkaisun.
Tälläista tekniikkaa on ollut(pakko) harjoitella työnkin vuoksi jossa täytyy koko ajan keksiä poikkeavia tapoja toimia eli ei voi ottaa valmista vastausta jostain apteekin hyllyltä.
(Samalla tekniikalla aikoinani kirjoitin kaikki aineet jne. Sanoin vain itselleni illalla että nyt tarvitsen tähän ja tähän asiaan jutun/ vastauksen ja usein heräsin keskellä yötä ja kirjoitin putkeen ihan hyvän tai ainakin käyttökelpoisen jutun.)
Olen jonkin verran tutkinut alitajuisen mielen toimintoja jne. Ja olen täysin vakuuttunut sen mahdollisuuksista. Eli luotan alitajuntani ja sen tarjoamiin mahdollisuuksiin huomattavasti enemmän kuin johonkin ulkopuoliseen "apuun".
Ihminen on kai yhteydessä johonkin elämänvirtaan tms johonkin elävään luovuuteen itse en määrittelisi asiaa muulla tavoin. Ja tämä luovuus tms on ihmisessä itsessään ja/tai mahdollisesti kaikkialla (ei ole tärkeää mitä se on tärkeää on se että se toimii, ainakin minulle)
olet pitkällä alitajunnan toiminnan tuntemisessa.
Tuo lentopallo-ottelu, josta kerroin, tapahtui heinäkuussa 1968; ja oli yksi lukemattomista virstanpylväistä henkisen kehitykseni tiellä.
Pari kuukautta myöhemmin, 28.9 astuin esiintyvänä hypnotisoijana näyttämölle samaisen kotikyläni Vuojärven maamiesseuran talolla. Oli mahtava ilta, jota kotikyläni ei unohda koskaan.
Eikö henki ole enemmän kuin ruumis?Ei hypnoosi ole uskon asian kans missään tekemisissä.Miksi henkisesti täytyisi kehittyä?Mieluummin hengellisesti,että kasvaa hengessä ja hengen hedelmä pääsee kasvamaan.Että silleen.
Henki on just tarkkaan enempi kuin ruumis ja enempi kuin alitajunta, eli hypnoosin temmellyskenttä. Mutta. Huolimatta vuosikymmenien tutkistelusta ja omakohtaisista kokemuksista, en vieläkään pysty vetämään rajaa alitajunnan ja hengen välille - eikä sitä rajaa pysty vetämään yksikään asiantuntija. Niin lähellä ne ovat toisiaan.
Sen verran kuitenkin, että alitajuntaa pystyy hallitsemaan hypnoosilla kun taas henkistä minuutta ei. Henki on absoluutti todellisuus, on muuttumaton totuus, oikeus, rakkaus jne. ja ihmisen osana on vain hengen vapauttaminen hallitsemaan ja johdattamaan ihmistä. Joskus käytän sanontaa "henkinen kehitys" tai "henkinen kasvu". Todellisuudessa nämä tarkoittavat kuitenkin hengen entistä suurempaa hallintavaltaa ihmisessä.
"Jos olette hengen kuljetettavana, ette lihan himoa täytä" kirjoittaa Paavali ja tähän perustuu myös pyhin ja puhtain rakkaus mikäli sitä jostain sattuu löytämään.
niin voisit lopettaa sodat, nälänhädät yms. Siihen et pysty, joten puhut palturia.
Voisit myös tehdä vähäpätöisempiä ihmeitä. Voisit vaikkapa hommata Suomelle mitaleita koripallossa, jalkapallossa yms.
Miksi muuten et ole tehnyt työttömyydelle mitään?
Kaikkea se hihhulius teettää. Jos vaikka itse uskot satuihisi, niin älä kuvittele että ihmiset uskovat! Vain hullu kuvittelee olevansa jumala. Sinä selvästikin olet ottanut itsellesi jonkinlaisen jumalan roolin.
Nakkaa nyt ihmeessä se pyörätuoli roskikseen ja kävele kuin mies!
Vai eikö uskosi olekaan niin vahva kuin kerskuit?
OLI 8 VUOTTA VARASTOSSA, kolme vuotta jopa lainassa Oulussa.
Lapin keskussairaalan henkilökunnan mukaan kuntoutumiseni on ollut lääketieteellinen sensaatio. Kiitos nuoruuteni hypnoosiopintojen.
Minulle on moni esittänyt Lapin Keskussairaalassa sen toivomuksen, että kirjoittaisin mahdollisimman paljon näiltä alueilta ja opettaisin näitä taitoja ihmisille.
No. Olen tehnyt työtä käskettyä ja niinpä mm. kotisivuillani olevasta hypnoosikussiaineistosta olen saanut paljon kiitosta.
Leolla alkoi itsetunnon "kohotus viikko".
Johan tuolla kieriskelitkin itsesäälissä riittävästi.
Itse hypnoosi on aina paikallaan, kunhan et taas mene liian pitkälle.
Nyt siis saamme nähdä maanisen Leon, depiksen jälkeen?
höpöttäjä. Jippiin Mirkan hengenheimolainen, joten jätän vastedes viestisi avaamatta. Typerien kanssa kun on turhaa jaaritella.
älä nyt leikistä suutu, mutta viestien lukeminenhan on toki vapaaehtoista.
Mitä taasen höpötyksiin tulee on nuo sinun juttusi varsinaisia höpötyksiä ja mielikuvituksesi tuotteita, oli ne sitten saatu itsehypnoosissa tai narkoosissa.
Eli koita nyt vain pysytellä todellisuudessa vaikka se tietysti koville ottaakin.
Harhoihin kun lähtee liitelemään löytää pian itsensä pöpilästä.