Onko kirjastolla oikeus vaatia korttia hakiessa
sosiaaliturvatunnuksen loppuosa?
Eikö loppusaa voi korvata jollan jos asiakas ei tahdo sitä antaa yksityisyyttään suojellakseen.
sosiaaliturvatunnuksen loppuosa?
Eikö loppusaa voi korvata jollan jos asiakas ei tahdo sitä antaa yksityisyyttään suojellakseen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
En tiedä koko Suomen kirjastokorteista, mutta henkilötunnus kaikkineen on viivakoodina useammanpaikkakunnan kirjastokortissa.
Itsekin olen lainannut henkkareilla joskus, sama viivakoodi kun on siinä.
Se viivakoodi on kirjastokorin numero, ei hetu. Toki nämä kaksi tietoa voidaan yhdistää toisiinsa, koska yhteys on kirjaston tietokannassa.
Kirjastokortin viivakoodi ei ole eikä SAA olla sotu. Tästä on ennakkotapaus, olisiko ollut Nastola, jossa kirjasto joutui muuttamaan viivakoodejaan. Sen sijaan Suomen yleisimmissä kirjastojärjestelmissä on ominaisuus, jolla voidaan laittaa mikä tahansa kirjain- ja numeroyhdistelmä - kuten se sotu - ylimääräiseksi viivakoodiksi. Mutta se pääasiallinen lainaajatunnus/kortin viivakoodi ei missään nimessä saa olla sotu.
Kysytkö tosissasi? Tottakai pitää pystyä yksilöimään se henkilö,jolle niitä kirjoja lainataan.
Osta kirjasi kaupasta, jos haluat varjella yksityisyyttäsi.
Millä sen korvaat? Laitetaanko 010150-****?
Jos sulla on noin tarkka yksityisyys, niin sitten et halua kirjastokorttia tarpeeksi.
Muutenkin toi ihmisten vouhotus sotun loppuosistaan on ihan älytöntä. Jos se todella jotain kiinnostaa, sen saa kyllä haalittua jostain. Eikä kukaan kovin kummosta vahinkoa pysty sulle aiheuttamaan sillä, että tietää sun sotun loppuosan. Aina välillä näihin höyrypäihin törmää...
törmätä.
annappa se sosturvatunnus yleiseen jakoon,niin näet mitä tapahtuu.
esim.tavaran tilaaminen netistä on helppoa,ja sinä maksat.
esim.anttila ei kysy mitään,vaikka toimitusosoite olisi mikä tahansa,eli jos tilaan tavaraa sinun tiedoillasi omaan osoitteeseen,niin tavara tulee minulle ja lasku sinulle.
kiinni siitä toki jää,mutta tässä maassa on aika paljon huumehörhöjä,ynnä muita kaljaveikkoja,joille asia on yhdentekevä.
lisäksi tavara on keritty jo myydä moneen kertaan.
aika paljon sillä harmia saa aikaan toiselle.
mutta kuten sanottu,anna se tunnus,niin kokeillaan,miten toimii.
Ei tuollaisia laskuja tarvitse maksaa. Vaivaa siitä tietenkin vähän tulee.
Kirjasto ei todellakaan voi vaatia sosiaaliturvatunnuksen loppuosaa!!!
Alas
Alas
Alemmas
Suomessa ei nimittäin ole käytössä sosiaaliturvatunnusta vaan henkilötunnus!!! Jo vuodesta 1971!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Henkilötunnuksen loppuosineen kirjasto voi laillisesti vaatia. Loppuosalle ei ole mitään vaihtoehtoa!!
Kyllä. Kirjastokortti oikeuttaa sinut lainaamaan kirjoja ja muuta materiaalia, joka on rahanarvoista tavaraa. Se on siis yhden sortin luottokortti. Sinut pitää pystyä identifioimaan, jotta sinulta on mahdollista periä esim. palauttamattomien lainojen kustannuksia. Googlettamalla löytyy mm. tuollainen sivu, jossa erikseen sanotaan, että vuokraus- ja lainaustoiminnassa henkilötunnuksen loppuosan käsittely on oikeutettua, ja kirjastot mainitaan siinä yhtenä. http://www.tietosuoja.fi/uploads/ft5gdxsa.rtf
Pankkikorttia käytettäessä ei sit tuu mieleen juurikaan provosoida hetu:n loppuosan näyttämistä kassalle kun ostot menee sentin yli 50 €skoo. Kirjastosta lainattaessa kirjoja ei sitte tuu mieleenkään et toi summa on aika pieni kun miettii mitä kirjat maksaa. Onkohan tässä alkuperäisessä kannanotossa kysymyksessä todellinen itsensä varjelu vai periaate ja muuten vaan huono päivä? Hyvää päivänjatkoa kirjoittajalle kaikesta huolimatta.
Pelkkä syntymäaika= paljon samana päivänä syntyneitä ihmisiä ja jopa samannimisiä. Kun karhutaan henkilöltä palauttamattomia lainoja tai muita (varausmaksuja) niin oletko valmis maksamaan jonkun muun samannimisen maksuja? Tai olet hukannut kirjastokorttisi ja joku muu lainaa sillä kirjoja ja levyjä joita ei palauta ja lasku tulee sinulle (ellet ole heti ilmoittanut korttia kadonneeksi).
Kirjastoissa ei yleensä anneta tilapäisille työntekijöille oikeutta mennä kenenkään henkilötietoja näkemään.