Kymmenenkö käskyä?
9
305
Vastaukset
- Kössönöm
Ai noin siinä kävi:)
- siitäpä vaan
Taisi olle pelkkä onni ja siunaus ihmiskunnalle, että muita käskyjä ei koskaan tuotu julkisuuteen.
Minä voin helposti kuvitella pari kristinuskon käskyä lisää:
11. Älä koskaan ajattele, vaan aina usko sokeasti. Ajattelu on vain Paholaisen lähettämää eksytystä ja sitä ajattelua pitämän teidän kaikin tavoin välttää. Pohjaton tyhmyys on hyweistä jaloin.
12. Äläkätten sinä kuwittele, että edellä ollut viides käsky oikeasti tarkoittaisi jotain. Kaikkien wääräuskoisten koirien wainoaminen ja tappaminen on jokaisen kristityn pyhä welvollisuus! Ja etenkin hurmeiset joukkomurhat ja kansanmurhat sylivauvoja myöten ovat erittäin suositeltavia. Älkäätten koskaan unohtako polttaa kaikkia noitia rowioilla. (no eivät tosiaan unohtaneetkaan, valitettavasti)
13. Muistakaa aina, että sellaiset jumalattomat asiat kuten sananvapaus, uskonnonvapaus, tasa-arvo ja yleiset yhtäläiset ihmisoikeudet ovat minulle, raamatun kiivaalle Jahvelle kauhistus. Wastustakaa moisia saatanallisia ajatuksia aina wiimeiseen asti (tämänkin muistivat, ovat aina ja kaikkialla vastustaneet näiden arvojen toteutumita viimeiseen asti)
14. Kerätkäätten aina kolehti ja kaikki kymmenykset!
Muistakaa että kristitty ei koskaan ole köyhä eikä kipeä, vaan kylän isoin talo todistaa vain jumalan armosta ja oikeudenmukaisuudesta ja kateelliset köyhät ne vain wikisee. Köyhät eivät ole Herran mieleen, vaan rikkaat ja mahtavat todistavat Herran woimasta ja wallasta. On syntiä olla saamaton köyhä ja sellainen räävitön köyhyys on vain kristinuskon Herran ja pyhän menestysteologian häpäisemistä!- käskysi
RE:Ihan hyvä juttu
siitäpä vaan 26.3.2009 klo 01.29
-kaikki keksityt käskysi ovat vastoin Raamatun ilmoitusta, Uuden Testamentin kaksoiskäskyä, joka on Rakkaus. - 1. käsky
käskysi kirjoitti:
RE:Ihan hyvä juttu
siitäpä vaan 26.3.2009 klo 01.29
-kaikki keksityt käskysi ovat vastoin Raamatun ilmoitusta, Uuden Testamentin kaksoiskäskyä, joka on Rakkaus.Jahve on mustasukkainen, hän ei salli palvottavan muita kuin itseään. 1. käsky on vastoin rakkauden sanomaa.
"Minä ole Herra sinun jumalasi. Älä pidä muita jumalia minun rinnallani..." - fdhjhkljjjdfh
käskysi kirjoitti:
RE:Ihan hyvä juttu
siitäpä vaan 26.3.2009 klo 01.29
-kaikki keksityt käskysi ovat vastoin Raamatun ilmoitusta, Uuden Testamentin kaksoiskäskyä, joka on Rakkaus."Uuden Testamentin kaksoiskäsky"????
fdhjhkljjjdfh kirjoitti:
"Uuden Testamentin kaksoiskäsky"????
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kultainen_sääntö
Sitten se kopioitu kristinuskoon tässä muodossa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Rakkauden_kaksoiskäsky- fdhjhkljjjdfh
weccu kirjoitti:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kultainen_sääntö
Sitten se kopioitu kristinuskoon tässä muodossa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Rakkauden_kaksoiskäskyettä oikein käsketään rakastamaan, mihin mahtaa se hihujen mainostama vapaa tahto mahtua tässä skenaariossa?
- rakastatko
fdhjhkljjjdfh kirjoitti:
"Uuden Testamentin kaksoiskäsky"????
RE:Mikä on
fdhjhkljjjdfh 26.3.2009 klo 11.55
"Uuden Testamentin kaksoiskäsky"???? - fdhjhkljjjdfh
rakastatko kirjoitti:
RE:Mikä on
fdhjhkljjjdfh 26.3.2009 klo 11.55
"Uuden Testamentin kaksoiskäsky"????"Jaa,
Kirjoittanut: fdhjhkljjjdfh 26.3.2009 klo 16.46
että oikein käsketään rakastamaan, mihin mahtaa se hihujen mainostama vapaa tahto mahtua tässä skenaariossa?"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.315376- 363711
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1833273- 112525
- 292112
- 122047
- 1631876
- 1051352
- 141338
- 1371154