Kymmenenkö käskyä?

9

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kössönöm

      Ai noin siinä kävi:)

    • siitäpä vaan

      Taisi olle pelkkä onni ja siunaus ihmiskunnalle, että muita käskyjä ei koskaan tuotu julkisuuteen.

      Minä voin helposti kuvitella pari kristinuskon käskyä lisää:

      11. Älä koskaan ajattele, vaan aina usko sokeasti. Ajattelu on vain Paholaisen lähettämää eksytystä ja sitä ajattelua pitämän teidän kaikin tavoin välttää. Pohjaton tyhmyys on hyweistä jaloin.

      12. Äläkätten sinä kuwittele, että edellä ollut viides käsky oikeasti tarkoittaisi jotain. Kaikkien wääräuskoisten koirien wainoaminen ja tappaminen on jokaisen kristityn pyhä welvollisuus! Ja etenkin hurmeiset joukkomurhat ja kansanmurhat sylivauvoja myöten ovat erittäin suositeltavia. Älkäätten koskaan unohtako polttaa kaikkia noitia rowioilla. (no eivät tosiaan unohtaneetkaan, valitettavasti)

      13. Muistakaa aina, että sellaiset jumalattomat asiat kuten sananvapaus, uskonnonvapaus, tasa-arvo ja yleiset yhtäläiset ihmisoikeudet ovat minulle, raamatun kiivaalle Jahvelle kauhistus. Wastustakaa moisia saatanallisia ajatuksia aina wiimeiseen asti (tämänkin muistivat, ovat aina ja kaikkialla vastustaneet näiden arvojen toteutumita viimeiseen asti)

      14. Kerätkäätten aina kolehti ja kaikki kymmenykset!
      Muistakaa että kristitty ei koskaan ole köyhä eikä kipeä, vaan kylän isoin talo todistaa vain jumalan armosta ja oikeudenmukaisuudesta ja kateelliset köyhät ne vain wikisee. Köyhät eivät ole Herran mieleen, vaan rikkaat ja mahtavat todistavat Herran woimasta ja wallasta. On syntiä olla saamaton köyhä ja sellainen räävitön köyhyys on vain kristinuskon Herran ja pyhän menestysteologian häpäisemistä!

      • käskysi

        RE:Ihan hyvä juttu
        siitäpä vaan 26.3.2009 klo 01.29

        -kaikki keksityt käskysi ovat vastoin Raamatun ilmoitusta, Uuden Testamentin kaksoiskäskyä, joka on Rakkaus.


      • 1. käsky
        käskysi kirjoitti:

        RE:Ihan hyvä juttu
        siitäpä vaan 26.3.2009 klo 01.29

        -kaikki keksityt käskysi ovat vastoin Raamatun ilmoitusta, Uuden Testamentin kaksoiskäskyä, joka on Rakkaus.

        Jahve on mustasukkainen, hän ei salli palvottavan muita kuin itseään. 1. käsky on vastoin rakkauden sanomaa.

        "Minä ole Herra sinun jumalasi. Älä pidä muita jumalia minun rinnallani..."


      • fdhjhkljjjdfh
        käskysi kirjoitti:

        RE:Ihan hyvä juttu
        siitäpä vaan 26.3.2009 klo 01.29

        -kaikki keksityt käskysi ovat vastoin Raamatun ilmoitusta, Uuden Testamentin kaksoiskäskyä, joka on Rakkaus.

        "Uuden Testamentin kaksoiskäsky"????



      • fdhjhkljjjdfh

      • rakastatko
        fdhjhkljjjdfh kirjoitti:

        "Uuden Testamentin kaksoiskäsky"????

        RE:Mikä on
        fdhjhkljjjdfh 26.3.2009 klo 11.55
           "Uuden Testamentin kaksoiskäsky"????


      • fdhjhkljjjdfh
        rakastatko kirjoitti:

        RE:Mikä on
        fdhjhkljjjdfh 26.3.2009 klo 11.55
           "Uuden Testamentin kaksoiskäsky"????

        "Jaa,
        Kirjoittanut: fdhjhkljjjdfh 26.3.2009 klo 16.46

        että oikein käsketään rakastamaan, mihin mahtaa se hihujen mainostama vapaa tahto mahtua tässä skenaariossa?"


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      280
      14551
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      73
      7363
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      212
      7194
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      67
      5206
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      121
      4944
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4756
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      102
      4564
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      31
      4496
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      81
      4211
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3988
    Aihe