onko totta että opiskelija ei voi saada sossusta tukea,ellei hän ota opintolainaa?olen kuullut puhuttavan tollasesta ja ajattelin vaa kysäistä.
Kun kaveri oli hakemassa sossusta vähän avustusta,hänelle sanottiin että jos hän ei ota opintolainaa,mitään tukiakaan ei tule.
Kun kaveri oli hakemassa sossusta vähän avustusta,hänelle sanottiin että jos hän ei ota opintolainaa,mitään tukiakaan ei tule.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kun kaikki tukimuodot on käytetty voi hyvinkin saada sossusta tukea. Myös kesällä ellei duunia ole onnistun saada voi jossakin toimistoissa saasa tukea
Siinä mielessä ei ole totta, että sitä lainaa ei kukaan pakota ottamaan.
Mutta sossu laskee aina että se on otettu, siis tulleeksi rahaksi, oli se laina oikeasti nostettu tai ei.
Eli käytännössä suurimmassa osassa tilanteita ei saa tukea, kun sossu laskee sen opintolainan mukaan tuloksi, ja katsoo että tulojen olisi pitänyt riittää.
Itse tein niin että nostin ja käytin aina täydet opintolainat; kesäksi sitten hain ja sain toimeentulotukea, kun töitä en saanut eikä ollut sopivia kesäopintoja tarjolla.
ilmaista?
jos käyt kouluq joka maksaa yhteiskunnalle rutosti=lue veronmaksajille. Vieläkö pitäisi lainatkin antaa tukena,
Voi fucking, mihin tämä nykynuoriso pyrkii. Ennen tehtiin duunia, et oli varaa käydä koulua. Nyt ei tehdä mitään..imetään fatasta tissiä. Kyllä pennut on tosi valveutuneita moukumaan rahaa mut menkää kesäduuniin; siivoomaan.poimimaan mansikoita,lapsenvhdiksi tms. raha ansaitaan työllä! jos jäät työstä työtömäksi ja olet ollut ammattiliiton jäsen vuoden, voit saada apua. Terveraajaiset pennut paras painua tekemään töitä.Turha tulla kukkoilemaan mihinkään paikkaan, aina teille se oma paikka näytetään. Ja silloin te kasvatte AIKUISIKSI.