viikon kirjavalinta

Nyt kipikapi kirjastoon lainaamaan/varaamaan jera ja Jyri Hännisten kirjoittaman laitoksen "Kallis Köyhyys". Supersynkkää tekstiä Teppo Tavikselle. Kyllä ensivaaleissa polttopullot lentää eliitin niskaan nykymenolla.
2175
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ensimmäinen osa oli lapsellista yhteiskunnan haukkumista. Toisessa osassa sitten asiaa. Luin yhdeltä istumalta.

Äänestä
  • Luettu myös. Mutta, jotta köyhät eivät syyllistäisi itseään, olisi pakko jaksaa kahlata eräs teos n. 660 sivua, jossa on kaikki se, miksi olemme nyt tässä kusessa, jossa olemme. Systeemi on niin monitahoinen, että tässäkään ei välttämättä ole kaikki, mutta kirja on: ARI OJAPELTO "Ahneuden aika, kuinka teknologian kehitys pääoman avulla tekee ihmisen tarpeettomaksi". Nykyinen jatkuva syyllistäminen ja propagandistinen aivopesu on jatkunut tässäkin maassa about vuodesta 1983 saakka.

    Samat mulkerot ovat edelleen puikoissa, jotka möhlivät edellisenkin laman ja aiheuttivat osaamattomuuttaan suunnattoman katastrofin. Nyt on yhä suurempi ovella. Köyhyys lisääntyy.

    On niitä muitakin kovia juttuja, mutta ainakin Ari Ojapellon ymmärrys on sitä luokkaa, että mies on luokiteltu systeemille vaaralliseksi. Niin totta kirjassa puhutaan.

    Kannattaa myös ehkä tsekata YLE Elävä Arkisto Paavo Haavikon haastatteluja vuodelta 1992. Nyt toistetaan samat virheet potenssiin jotain.

    Ensimmäisen kerran jäätyäni työttömäksi 2004, mietin pitkään mikä on mennyt vikaan pitkän työrupeaman jälkeen. Ei mikään. Vaan kapitalismi, josta on kehitetty pelkkä kuvitteellisten voittojen tuotanto järjestelmä, on sakannut globaalisti. USA:n kauppatasevaje, velat ja muut kulut ovat tiedossa, täällä lässytetään mantraa - kukaan ei tiedä... Potti on viisikymmentäkolmetuhattamiljardia dollaria. Siinä on ahneen sukupolven jälkeen muuraajille maksamista ainakin neljäksikymmeneksi vuodeksi. Entä meillä? Puikoissa samat sailakset ja muut "moniosaajat" jotka junailevat myös meille saatanallisen velkaperinnön. Älkää syyllistäkö itseänne, vaan ottakaa asioista selvää. Kirjastojenkin hyllyistä talous, yhteiskunta, sosiologia jne löytyy tietoa, jota mediakratiasta ei saa. Tai jos tuleekin se on täysin taustoittamatonta huuhaata. Ihmiset tämän hullutuksen ovat rakentaneet, ihmiset tämän osaavat myös purkaa ja rakentaa uuden, paremman tilalle. Meille tosin aina höpötetään - meillä ei ole muita vaihtoehtoja, tai - näin on sovittu. Onko todellakin? Ei muualla kuin ikiomassa kolmipuoluediktatuurissamme, joka systeeminä on käyttänyt ehkä mahdollisuutensa loppuun. Sitä on syytä toivoa. Näin ei sivistysvaltiossa, edes sen rippeillä voida jatkaa, eihän?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


HIRVEETÄ KATTOO kirjoitti:

Nyt kipikapi kirjastoon lainaamaan/varaamaan jera ja Jyri Hännisten kirjoittaman laitoksen "Kallis Köyhyys". Supersynkkää tekstiä Teppo Tavikselle. Kyllä ensivaaleissa polttopullot lentää eliitin niskaan nykymenolla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu