keskustelua, eilen illalla. Tämän palstan tasoa. Päällekkäinpuhumista ja tosiasioiden kieltämistä. Historian vääristelyäkin. Tuli mieleeni, että millainen häly olisikaan noussut jos Suomi olisi ottanut kansalaisoikeudet pois ruotsinkielisiltä, kuten Viro otti ne pois venäläjänkielisiltä virolaisilta.
Ei ollut asiallista TV
6
460
Vastaukset
- asiallista
jos paikalla on kaksi kiihko-kommunistia. Kuvottavaa katseltavaa oli.
- se vanha
akka kommunisti? Ainakin sen jutut olivat asiantuntemattoman hölötystä. Mitä väliä sillä on
mitä puoluekantaa kukin muka oli? Kerroppa muuten jotakin faktatietoa sinäkin, eikä mitättämiä väitteitä.
- tosiasioita.
Suomen ruotsinkielisiä (=suomalaisia) ja viron venäläisiä (=venäläisiä).
Siinä!- eri-mies
olla sotkematta. Virossa syntyneet venäjänkieliset menettivät kansalaisoikeutensa. Noin kävi. Ruotsi oli Suomessa miehittäjä noin 600 vuotta, mutta saivat pitää kielensä ja kansalaisoikeutensa.
- Zeppo
Jouni Puromies on huolissaan Virossa asuvien venäläisten oikeuksista, mutta miten sitä asiaa edistää hänen harrastamansa tosiasioiden eli Neuvostomiehityksen ja hirmutöiden kieltäminen.
- kovinkaan
avaukseen. Jos kyydittäjiltä olisi otettu kansalaisoikeudet, asia olisi kunnossa, mutta eihän se niin mennyt, vaan kaikilta vieroa osaamattomilta venäläisiltä. Vertaus ruotsinkielisiin liittyy enemminkin aiheeseen.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse353985SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2633925Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1343471Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky873460Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit222317Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv341833Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575591708- 371640
- 321521
- 931485