Pakolaisena tullut

Pakolaisena tulleet pitää palauttaa välittömästi saapumismaahansa ko maan tilanteen rauhoituttua.

Pakolainen saa siis turvapaikan väliaikaisesti Suomesta.

Näinhän ei ole.

Pakolainen saa Suomen kansalaisuuden ja yhteiskunnan ylläpidon. Pakolaisella ei ole aikomustakaan palata kotimaahansa takaisin, vaan hän haluaa myös sukulaisensa Suomeen.

Somali menee sitten kyllä mielellään lomailemaan ja neuvomaan sukulaisiaan maahanmuutto asioissa.

Jos siellä voi lomailla, voi siellä myös asua.

Suomea kusetetaan oikein todella urakalla.
11274
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

just näin on

Äänestä

Kaikki sotatoiminta vanhassa Karjalassa on jo lakannut, ja sieltä kotiutetut on syytä palauttaa takaisin Venäjälle minne he kuuluvat!

Karjalaiset ovat saaneet jo yli 60 vuotta täysin oikeudetta olla Suomessa, jossa oikeus olla on vain täällä aina asuneilla.

Ovat, perkeleet, saaneet jopa Suomen kansalaisuuden. Ja vielä lomailevatkin jossain saatanan Syvärillä.

Pois tästä maasta saastuttamasta suomalaista verta! Kusettamasta Suomea!

Äänestä
  • Olet täysi kusipää,sanan todellisessa merkityksessä!

    Äänestä

  • Karjalais-poika Suomesta kirjoitti:

    Olet täysi kusipää,sanan todellisessa merkityksessä!

    Täällä ei tarvita yhtään karjalaista piirakoineen ja outoine murteineen! Tämä maa kuuluu niille jotka täällä ovat aina olleet ja karjalaisten on paras palata heti sinne mistä ovat tulleet.

    Tästä on Suomen (todellisen Suomen) kansa 100 % samaa mieltä kanssani. Palatkaa sinne käen kukuntaa kuuntelemaan älkääkä täällä hämmentäkö ihmisiä (kunnon ihmisiä) outojen tapojenne vuoksi. Olette vielä jotain ortodokseja ettekä mitään kunnon luterilaisia. Saatana!

    Äänestä

  • se Karjala oli osa Suomea ja siellä asui Suomen kansalaisia.Tarton sopimuksessa Suomi ja Venäjä sopivat rajoista, ja sen sopimuksen Venäjä rikkoi aloittamalla talvisodan. Sullahan on sama Venäläinen käsitys, että "minkä nuorena varastaa, niin sen vanhanakin omistaa?" ;)

    Äänestä

  • merim.raimo kirjoitti:

    se Karjala oli osa Suomea ja siellä asui Suomen kansalaisia.Tarton sopimuksessa Suomi ja Venäjä sopivat rajoista, ja sen sopimuksen Venäjä rikkoi aloittamalla talvisodan. Sullahan on sama Venäläinen käsitys, että "minkä nuorena varastaa, niin sen vanhanakin omistaa?" ;)

    Millä tavoin tuo silti oikeuttaa täällä loisimaan? Kerropa!

    Ihan kuin joku pystyisi perimään ikiaikaisen omistuksen maaplänttiinsä.

    Kyllä olemisensa on ansaittava. Maa on ostettava. Tänne on turha tulla loisimaan vaikka kuinka olisi samaa ihonväriä. Minulla ainakaan ollut yhtään sukulaista sielläpäin, enkä niitä nurkkiini halua.

    Äänestä

Palautus lähtö maahan HETI tilanteen normalisointua.

Äänestä
  • Mitä ne täällä luuhaa 60 vuoden jälkeen?

    Äänestä

  • Jussuf kirjoitti:

    Mitä ne täällä luuhaa 60 vuoden jälkeen?

    Kaikessa rauhassa.

    Äänestä

  • Tosi on kirjoitti:

    Kaikessa rauhassa.

    ... mutta en millään keksi!

    Venäjällä ovat olot olleet ihan rauhalliset jo kymmenet vuodet, mutta karjalaiset vain viipyy meidän nurkissa ihan kuin muka kuuluisivat tänne. Ei mitään merkkiä siitä että palaisivat.

    On ruvettava keräämään rahaa karjalaisten palauttamiseksi... Jokaiselta kymppi junamatkoihin karjalaisille! Siinäpä seuraavan "yhteis-bastu"-keräyksen aihe!

    Äänestä

  • Tosi on kirjoitti:

    Kaikessa rauhassa.

    Muutin eilen Kouvolasta Tampereelle. On niin outo kylä, outo murre. Kauanko kotiutumiseni kestää? Pelkän työn perässä muutto on niin ahdistavaa. Ja vuokrakämppäkin on liian pieni, liikenne ei suju, joudun jopa kävelemään 500m jutta pääsen torille. Mitä teen jotta kotiudun?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kotiutus asap kirjoitti:

Pakolaisena tulleet pitää palauttaa välittömästi saapumismaahansa ko maan tilanteen rauhoituttua.

Pakolainen saa siis turvapaikan väliaikaisesti Suomesta.

Näinhän ei ole.

Pakolainen saa Suomen kansalaisuuden ja yhteiskunnan ylläpidon. Pakolaisella ei ole aikomustakaan palata kotimaahansa takaisin, vaan hän haluaa myös sukulaisensa Suomeen.

Somali menee sitten kyllä mielellään lomailemaan ja neuvomaan sukulaisiaan maahanmuutto asioissa.

Jos siellä voi lomailla, voi siellä myös asua.

Suomea kusetetaan oikein todella urakalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu