yskä astman oireena

Pyy 76

Voiko pelkkä yskä olla astman oire?

Lapsi 3,5v yskii päivittäin.On sellaista puuskittaista.Hengitys ei ole vinkuvaa.Eikä varsinaisesti ole mitään kohtauksia.Ei flunssaa päällä.On jatkunut pitkään.

Lapsella myös ruoka-aine allergioita ja nyt tuntuu olevan koirillekin allerginen.Silmiä kutisee koirapaikassa.

Voiko olla astmaa vai voiko yskä olla muutenvaan allergiasta johtuvaa?

Kokemuksia?

Niin ja suvussa on astmaa.

5

1081

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Äiti kolmelle

      Meillä on kolmella lapsella astma oireillut pitkittyneellä yskällä. Yskää on ilmennyt varsinkin rasituksessa sekä aamuöisin.

      Kannattaa hakeutua lääkärille ja sitä kautta astmatutkimuksiin.

      • astmaa

        Antamillasi tiedoilla pitäisin astmaa hyvinkin todennäköisenä. Varsinkin alkava astma oireilee usein pelkkänä yskänä. Olkaa aktiivisia ja vaatikaa lääkäriänne auttamaan saamaan sairaus hyvään hoitoon heti alkuunsa niin saa lapsi hyvän/terveemmän tulevaisuuden.


    • voi olla

      Voi olla astmaa, mutta voi se olla ihan puhdas allergiaoirekin. Astman mahdollisuus kannattaa joka tapauksessa selvittää ensin. Jos ei ole astmaa (niin kuin meillä todettiin), mutkistuu syyn selvittäminen huomattavasti.

      Myös kodin sisäilman laatu, ja mahdolliset homeongelmat kannattaa selvittää. Eli yhteys paikalliseen terveystarkastajaan, jonka numero löytyy kotikuntasi nettisivuilta.

    • shamrock

      Voi se olla alkavaa astmaa. Meillä se ilmeni jatkuvana, hakkaavana ja kuivana yskänä ja erityisesti iltaisin. Lapsi oli silloin n 3-vuotias ja tähän liittyi myöskin väsyminen (kävellessä ja pyöräillessä marinaa että en jaksa jne) Astma todettiin lopulta 5-vuotiaana ja samaten sanottiin että murrosikään mennessä usein menee ohi. Taipumus tietystä jää ja lääkitys on edelleen mutta se on hyvin hallinnassa, ollut jo pitkään (ko lapsi on nyt 19) Toteaminen voi tosin olla työn takana mutta sitkeys palkitaan

      • Pyy 76

        Kiitti kaikille vastanneille.
        Nyt on lääkärissä käyty ja odotetaan verikokeiden tuloksia.Sitten saadaan lähete jatkotutkimuksiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      72
      3014
    2. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      63
      2599
    3. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      109
      2400
    4. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      87
      1466
    5. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      34
      1296
    6. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      101
      1007
    7. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      190
      977
    8. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      84
      920
    9. Sofia Belorf esittelee Dubain kotinsa

      Lääniä on kattohuoneistossa. https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000011999877.html
      Kotimaiset julkkisjuorut
      154
      868
    10. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      68
      805
    Aihe