Katainen sanoi omasta

palkastaa, että eihän tämä ole mitään, yksityisella on paljon suuremmat palkat, ja virnuili ivallisesti päälle.
Tämä tapauhtui ohjelmassa Perho tuli kylään.

Hänen palkkansa on varmasti todella isossa herrakerhossa suhteutettuna "työttömyyskorvuksen luokkaa", vain 12 000-14 0000 euroa per kuukausi.

Kataisen pitää sanoa itsensä irti pienen palkkansa vuoksi, tulijita riittää hänenkin vaatimattomaan työhön ja palkkaa nauttimaan.
3111
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kansanedustajat ja ministerit ottavat nostaneet itsensä asemaan, jossa eivät enää tajua suomalaista todellisuutta.

Kansanedustajat eivät näe, että heidän toimiensa tuloksena Suomessa eriarvoistuminen on jatkunut voimakkaana jakaen suomalaiset köyhiin ja rikkaisiin.

Kansanedustajat eivät näe, että Suomessa on
- 700.000 pienituloista
- köyhissä perheissä asuu yli 155.000 lasta
- vanhukset on jätetty heitteille
--- kuolemaan lääkemyrkytykseen ja nälkään

Asunnottomuus ja leipäjonot ovat myös kansanedustajien ansioita ... tuloerojen kasvu on aiheuttanut kansantalouden kasvun hidastumisen.
Pienituloisten ostovoimalla ei suomalaisia tuotteita osteta.

Kansanedustajat ovat luoneet itselleen suurilla palkoillaan ja eduillaan todellisuuden, joka ei enää kohtaa suomalaista köyhien todellisuutta.

Näin ministeri Vanhanen sanoikin, että median pitää kirjoittaa hyväosaisista ja jättää huono-osaisuudesta puhumisen. Ministerit ovat jättäneet huono-osaiset oman onnensa nojaan, ehkä heidän on helpompi kuvitella, ettei Suomessa ole köyhyyttä, kun tekevät päätöksiään ökyrikkaiden hyväksi.

Katainen nostaa verottomia kulukorvauksia täyden määrän eli 2000 euroa kuukaudessa palkkansa lisäksi. Hän asuu perheineen Espoossa eikä Siilinjärvellä.

Kulukorvaukset tulevat hänelle Siilinjärvellä olevan mökin perusteella, jossa hän ei siis asu.

Näin Katainen kuten eräät muutkin ministerit näyttävät veronkierron mallia, vaikka paheksuvat "HARMAATA TYÖVOIMAA", ovat itse vieläkin harmaampia. Ministerit ovat vannoneet valan ja heidän pitäisi olla esimerkillisiä - nyt ovat esimerkillisiä veronkiertäjiä.

Kulukorvauksia eivät kansalaisetkaan saa vähentää ilman tarkkoja selvityksiä ja kuitteja. On matkapäiväkirjaa ja matkalaskua ym. tositetta. Milloin ministereiltä aletaan vaadita verotuksen vaatimia tositteita?

Ministereillä on erittäin hyvä tuntipalkka. On pitkät kesälomat, on vaalilomat, on syyslomat, on joululomat, on hiihtolomat, on pääsiäislomat ...

lomaa piisaa ja sihteerit tekevät käytännön työt. Ulkomaan matkat ja päivärahat tulevat päälle. Onko joku kansanedustaja tehnyt matkaraportin ja osoittanut, että verorahoin maksetusta kalliista matkasta on hyötyä Suomen valtiontaloudelle ja veronmaksajille.

Yhtä tärkeää on kaikkien suomalaisten tutustua eri kulttuureihin ja eksoottisiin maihin. Muut suomalaiset tekevät nämä matkansa omasta kukkarastaan, eivät verorahoin. Kansanedustajat voivat ottaa oppia edustamastaan kansasta ja maksaa tutustumismatkansa itse.

Äänestä

sai Parkinsonin taudin, katainen todennäköisesti keuhkosyövän! Ja siinä ei kataista pikkupalkat auta!

Äänestä
  • vanhuudenpäivät olleet vaivattomat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


voi ...... kirjoitti:

palkastaa, että eihän tämä ole mitään, yksityisella on paljon suuremmat palkat, ja virnuili ivallisesti päälle.
Tämä tapauhtui ohjelmassa Perho tuli kylään.

Hänen palkkansa on varmasti todella isossa herrakerhossa suhteutettuna "työttömyyskorvuksen luokkaa", vain 12 000-14 0000 euroa per kuukausi.

Kataisen pitää sanoa itsensä irti pienen palkkansa vuoksi, tulijita riittää hänenkin vaatimattomaan työhön ja palkkaa nauttimaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu