Rikollisuus Nurmijärvellä

kovat vyöllä

Uskaltaako Nurmijärvelle muuttaa?

38

5462

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • määkin

      Klaukkalassa ainakin varastetaan polttoaineet parkissa olevien kuorma-autojen tankeista!! Ketkä lie asialla..

      • epärehellisen tuntuisia asu...

        Kun on tullut noita lehtiä lueskeltua viime aikoina niin en tohtisi muutta.


    • eipä ei

      Älä muuta Nurmijärvelle, siellä liikkuu pelottava uuniperunamies.

      Pimeän tultua kukaan ei liiku ulkona ja ovet ovat päivälläkin lukittuna ja verhot vedettynä eteen, niin paljon tuota kauhistuttavaa uuniperunamiestä pelätään.

      Tunnelma on todellakin kuin jostain kauhuleffasta elävien kuolleiden yö.

      Jos kuitenkin päätät muuttaa, ota mukaan krusifiksi, valkosipulia, raamattu, hopealuodeilla ladattu revolveri, puuvaarnoja, pyhää vettä yms.

      • tuon kammotuksen

        Lukemalla keltaista lehdistöä jossa hän mainostaa itseään.


      • onko pelätty
        tuon kammotuksen kirjoitti:

        Lukemalla keltaista lehdistöä jossa hän mainostaa itseään.

        uuniperunamies jälleen liikkeellä, missäpäin tällä kertaa vaikuttaa?


      • nähdä
        onko pelätty kirjoitti:

        uuniperunamies jälleen liikkeellä, missäpäin tällä kertaa vaikuttaa?

        sen maanantaina perttulassa kun käväsin tien pientareella kusella, joku liikku kylmettävän epämääräsesti peltoaukean toisella puolella mut en nähny kunnolla ku oli jo sen verran hämärää!


      • Klaukkalaan
        nähdä kirjoitti:

        sen maanantaina perttulassa kun käväsin tien pientareella kusella, joku liikku kylmettävän epämääräsesti peltoaukean toisella puolella mut en nähny kunnolla ku oli jo sen verran hämärää!

        Matka on tosi vaarallinen. Ensin saattaa olla naapurin koira haukkumassa aidantakana. Tiellä tulee autoja vastaan, rekat on isoja ja näkyy paljon ihmisiä. Klalukkalasta en tunne kaikkia ja ne joita en tunne ovat epäilyttäviä. Ei kannata muuttaa .. sielunrauhansa vain menettää täällä elämänsykkeen keskellä.


      • Anonyymi

        en itse ole kyseiseen henkilöön vielä törmännyt


    • muutaa

      Nurmijärvelle, jos on kysyjä täysin "synnitön" sittenhän rikollisuus, täällä laimenee.

    • älkää jaksako

      siis JOKA PAIKASSAHAN on jonkinlaista rikollisuutta -.-'
      huoh.. ainakaa täällä nurmijärven kk: ssa ei mitään hirveen rikollista tapahdu
      ehkä joskus joku viritetty pyörä löytyy, tai tikkari on varastettu kaupasta.
      mutta esim. keravaan verrattuna tää on ku mikäki pyhäkkö

    • Variantti

      Jos et pelkää kuoliaaksi tylsistymistä niin joo. Täällä ei tapahdu mitään, ei negatiivista eikä positiivista, paikka on kirjaimellisesti maaseutumainen nukkumalähiö. Lehtien kirjoitteluissa kauhistellaan mopopikien etc. ilkivaltaa, siis haloo.. Entisessä asuinpaikassani moiselle olisi naureskeltu ja makeasti (Itä-Helsinki). Täällä vaan ei tapahdu yhtään mitään, täällä ei ole yhtään mitään.
      Tästä ei toki pidä vetää johtopäätöstä, että hulinointi olisi mielestäni mitenkään suotavaa, mutta edes jonkinlainen elämä olisi paikallaan.

      Tule Nurmijärvelle, jätä aivot narikkaan, ei niitä täällä tarvita, tää mesta on aivan dead.

    • Anonyymi

      Muutin tammikuun alussa klaukkalaan, nyt on maaliskuun loppu ja multa on auton akku pöllitty. En vittu tiä millä huomenna pääsis töihin. Alan ainaki samantien katteleen uutta kämppää!

    • Anonyymi

      Aivan kamala paikka,varsinkin Klaukkala. Ei kannata muuttaa.

      • Anonyymi

        Jos vertaat nurmijärveä esim itä helsinkiin niin täällä ei ole mitään pelättävää.


      • Anonyymi

        Juurikin noin. Vielä kun saisi ystävällistä palvelua.


    • Anonyymi

      Ei kannata. Nurmijärvi on Suomen Malmö.

    • Anonyymi

      Muuta kirkonkylään tai Rajamäkeen. Molemmat hyviä asuinalueita. Rajamäki on viihtyisän ja melkein tunnelmallinen, selkeä kiva pikku keskusta, kahvio tai kolmekin jos laskee bensa-aseman ja uimahallin kahviot mukaan.
      Kirkonkylä myös ihan fiksu, vaikka tunnelmaltaan neutraalimpi, tasokkaita lounasravintolasta ihan keskustan tuntumassa ainakin kaksi eikä ne kumpikaan ole etnisiä. Kirkonkylällä ei todellakaan muuta rikollisuutta kuin etta vip kansalaiset yrittää aina välillä viritellä huumekauppaa ja Myllykukossa viikonloppuisin ja yöaikaan epämääräistä porukkaa, siis moottoritien aiheuttama ongelma eikä oikeastaan koske nurtsilaisia. Samaa porukkaa, joka roikkuu öisin Keimolankin bensa-asemalla hoitamassa "bisneksiään".

      Klaukkala taas on asia ihan erikseen. Siellä varmaan pääsee niin akusta kuin koko autostaankin. Sekava epäviihtyisä ja ruma keskus,ta, karsee ja Suomen ehkä rumin kirkko, surkeat liikennejärjestelyt, pelottaa katsoa, kun lapset joutuvat henkensä kaupalla ylittämään katuja ja vilkkaita teitä menivätpä mihin tahansa keskustassa. Rajamäki ja kirkonkylä täysin erilaisia senkin suhteen, turvallista liikkua, selkeät kävelytiet ja risteykset, rauhallinen liikenteen tahti, Klaukkalassa aina jotain kaahaajia liikkeellä.

      Jos haluat turvallisen, mutta aktivisten asinympäristön niin Rajamäki on kyllä paras valinta mm paikkakunnan urheiluaktiivisuuden takia. Hienot rannat myös ihan polkupyöräetäisyydellä keskustasta eli Kiljavalla.

      • Anonyymi

        Varastelija asuu just kiljavalla.


    • Anonyymi

      Klaukkaala ainaki ei kannata!
      Siellä kunnon huume kakarat ja eilen taas joku kuoli

    • Anonyymi

      Kaljupää riivaa.

    • Anonyymi

      Aina nuo pirjot mesoo ja vetää kännit keskellä yötä kun toiset nukkuu.

    • Anonyymi

      Röykkä muuten hyvä paikka,mutta vältä kerrostalon aluetta. Työttömiä alkoholisteja ja muuta roskasakkia asunut siellä aina

    • Anonyymi

      Olen äärimmäisen kateellinen Nurmijärvelle ja haluaisin muuttaa sinne. Kuulostaa äärimmäisen mukavalta paikkakunnalta. Kiitos!

      • Anonyymi

        Osaavatko ihmiset Nurmijärvellä... tervehtiä, kiittää ja pyytää anteeksi? Täyttyvätkö ehdot näihin? Kiitos. Jos täyttyvät niin olen kateellinen. Kiitos vielä kerran!


      • Anonyymi

        Kannattaa muuttaa Nurmijärvelle,törkyjulkkis Torpan Maisakin asuu täällä isossa kartanossa perheensä kanssa


      • Anonyymi

        Sielä asuuMunahaukka,eli Maisa Torppa,joka on onneton julkkistyrkky 😩


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kannattaa muuttaa Nurmijärvelle,törkyjulkkis Torpan Maisakin asuu täällä isossa kartanossa perheensä kanssa

        Vai oikein Kartanossa,Mikkihiiri ja Maisa asuvat,tuskin pitkään enää asuvat ,kun Rouvalla on uusi poka😩


    • Anonyymi

      Vieläkö Uuniperunamies on voimissaan?

      • Anonyymi

        Uunimakkaramies kyllä on ja voi hyvin


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uunimakkaramies kyllä on ja voi hyvin

        Uunikaljumies kusettaa omaa koiransa meidän aitaan ja päivittäin vetää olutta tai huumeita.


    • Anonyymi

      Siellä asuu varkaita.

    • Anonyymi

      Jos et ole muuttanut niin älä muuta sanon kokemuksesta

    • Anonyymi

      1980-luvulla pihasta vietiin pyörä, sen jälkeen on ollut hiljaisempaa.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        "Seurue".
        Tämä kertookin jo tarpeeksi.
        Ja nainen ei ollut taksikuski vaan se auton varastanut pelle ajoi yhden seurueen jäsenen päälle, kun tämä lähti pois autosta, ja samaan syssyyn ajoi myös kuskin päälle.
        Kyllä pitäisi antaa enemmän toimeentulotukea sossusta, että oppisivat nämä seurueautoihin tottuneet käyttämään myös automaattivaihteita nikn ei pääsisi sattumaan tällaisia ikäviä vahinkoja.


    • Anonyymi

      Ehkä,asuu siellä Maisa Torppakin,Mikkihiiren kanssa toistaiseksi

    • Anonyymi

      Varastetun tavaran kauppa netissä ainakin kukoistaa; työkaluja, kodinkoneita ja ennenkaikkea polkupyöriä.

      • Anonyymi

        petra & pexi


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      156
      6384
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      74
      5286
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3705
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3320
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      126
      2540
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2296
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2068
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1628
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1496
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      82
      1235
    Aihe