Arvatkaa, jos ette tiedä. Ihan kauhean monta ...
Montako kuoli Pietarissa lokakuun
vallankumouksessa?
4156
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Seppo sanoi: "Bolshevikit olivat vaivatta ottaneet vallan käsiinsä Pietarissa. Kahinassa oli vain muutama menettänyt henkensä, eikä haavoittuneitakaan ollut juuri puolta sataa enempää."
Seppo on kumminkin tuhma porvari ja hän varmasti liioittelee kuolleiden määrää. Eikä se ollut mikään "kahina" vaan vallanotto, näkyvä ja tärkeä, mutta silti yksittäinen askel vallankumouksellisessa tapahtumasarjassa, joka johti työväen ja talonpoikien valtion syntyyn.
...sillä Bolshevikit antoivat kansalle valon ja kuoleville elämän. Syntiset porvarit tunnustivat rikoksensa ja vaihtoivat omaisuutensa sirppiin ja vasaraan. Vallanhimoinen papisto valaistui ja muutti kirkkonsa teattereiksi. Ihmiset oppivat hymyilemään ja kaikki olivat onnellisia.
aina vähintään 90 % edellisistä osanottajista oli teloitettu
Talvipalatsia piirittäessä.