Jumala on luvannut Pyhän Hengen anoville!
Kristitytkin voivat anoa lisää Pyhää Henkeä, jos tuntuu vähävoimaisuutta!
Amen
Kristitytkin voivat anoa lisää Pyhää Henkeä, jos tuntuu vähävoimaisuutta!
Amen
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
http://www.saarna.net/saarna/Kukkula_20.4.01.mp3
Amen, olkaamme anomisessa ja rukouksessa kestäväiset kaikkien pyhien puolesta.
Taitaa olla liian paljon luvattu kun Jumaluutta ja Pyhää Henkeä ei mahdu enempää yhteen 70 kiloiseen. Ymmärrän että kirjoituksesi on hauska provo,mutta ymmärrän toki on niitäkin jotka lankeavat tyhjälle lupauksellesi.
pyhä henki on meissä ja pysyykin. pyhä henki ei ole mikään hyvän olon lähde vaan totuuden kirkastaja eli kirkastaa jeesuksen "hän on minut kirkastava" tunteet ovat aivan eri maata kuin pyhä henki. Pyhää henkeä tulee arvostaa ja kunnioittaa,,koska jos pyhää henkeä ei olisi niin ei olisi meitäkään(uskovia)
Katsokaa siis tarkoin, kuinka vaellatte: ei niinkuin tyhmät, vaan niinkuin viisaat, ja ottakaa vaari oikeasta hetkestä, sillä aika on paha. älkää sentähden olko mielettömät, vaan ymmärtäkää, mikä Herran tahto on. älkääkä juopuko viinistä, sillä siitä tulee irstas meno, vaan täyttykää Hengellä, puhuen keskenänne psalmeilla ja kiitosvirsillä ja hengellisillä lauluilla, veisaten ja laulaen sydämessänne Herralle, kiittäen aina Jumalaa ja Isää kaikesta meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen nimessä. Tämä oli kuullut Jeesuksesta ja tuli kansanjoukossa takaapäin ja koski hänen vaippaansa; sillä hän sanoi: "Kunhan vain saan koskettaa edes hänen vaatteitaan, niin tulen terveeksi". Ja heti hänen verensä lähde kuivui, ja hän tunsi ruumiissansa, että oli parantunut vaivastaan. Ja heti kun Jeesus itsessään tunsi, että voimaa oli hänestä lähtenyt, kääntyi hän väkijoukossa ja sanoi: "Kuka koski minun vaatteisiini?" Ja hän puhui heille vertauksen: "Katsokaa viikunapuuta ja kaikkia puita. Kun ne jo puhkeavat lehteen, niin siitä te näette ja itsestänne ymmärrätte, että kesä jo on lähellä. Samoin te myös, kun näette tämän tapahtuvan, tietäkää, että Jumalan valtakunta on lähellä. Totisesti minä sanon teille: tämä sukupolvi ei katoa, ennenkuin kaikki tapahtuu. Taivas ja maa katoavat, mutta minun sanani eivät katoa. Mutta pitäkää vaari itsestänne, ettei teidän sydämiänne raskauta päihtymys ja juoppous eikä elatuksen murheet, niin että se päivä yllättää teidät äkkiarvaamatta niinkuin paula; sillä se on saavuttava kaikki, jotka koko maan päällä asuvat. Valvokaa siis joka aika ja rukoilkaa, että saisitte voimaa paetaksenne tätä kaikkea, mikä tuleva on, ja seisoaksenne Ihmisen Pojan edessä."
Ensin ihmisen sielu pestään pois synnin saastasta kivuliaan prosessin aikana, ja vasta sitten sinne puhdistettuun sieluun voidaan antaa Pyhä Henki. Poikkeuksena pienet lapset, joille voidaan heti kasteessa antaa Pyhä Henki.
Olet ulkona kuin lumiukko.Sori.
Ano Herralta Jeesukselta Kristukselta Jumalan Pojalta , Pyhän Hengen voimaa
niin varmasti saat. Herralla Jeesuksella on valta antaa tai olla antamatta.
Isä Jumala on antanut Pojalleen kaiken vallan Taivaassa Ja Maanpäällä ymmärsitkö?
Herra Jeesus siunaa lukijoita ja anna heille ymmärrystä ja viisautta.
Että he totuuden ymmärtäsivät,AAMEN.