Haluaisin taas esittää positiivisen lausunnon johonkin "vähemmistöuskontoon" kuuluvista ihmisistä. Luterilaisista ei juurikaan löydy uskontonsa mukaan eläviä ihmisiä, joten katse kääntyy muihin uskontoihin.
En tosiaankaan ole perehtynyt helluntailaisten minkään "haaran" opetuksiin, mutta voin täydellä sydämellä sanoa, että lähes kaikki helluntailaiset, joiden kanssa olen päässyt juttelemaan ovat olleet poikkeuksellisen lupsakoita, elämänhaluisia ja hymyileviä yksilöitä :)
Hyvä nähdä, että joidenkin ihmisten elämään uskonnolla on edes jotain vaikutusta!
En tosiaankaan ole perehtynyt helluntailaisten minkään "haaran" opetuksiin, mutta voin täydellä sydämellä sanoa, että lähes kaikki helluntailaiset, joiden kanssa olen päässyt juttelemaan ovat olleet poikkeuksellisen lupsakoita, elämänhaluisia ja hymyileviä yksilöitä :)
Hyvä nähdä, että joidenkin ihmisten elämään uskonnolla on edes jotain vaikutusta!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Osa tuntemistani hellareista ovat mukavia, mutta valitettavasti he eivät ole avarakatseisia. He elävät elämäänsä Raamatun kautta ja heidän mielipiteensä asiaan kuin asiaan voidaan lukea suoraan Raamatusta. Tarpeeksi syvälle uskossaan mennessään uskovainen kadottaa itsensä ja ottaa vastaan seurakunnan tarjoaman todellisuuden sitä kyseenalaistamatta. Muuta todellisuutta ei tämän jälkeen valitettavasti ole.
paskat!
"He elävät elämäänsä Raamatun kautta ja heidän mielipiteensä asiaan kuin asiaan voidaan lukea suoraan Raamatusta"
No eikös tuo ole kaiken järjen mukaan puhtaasti positiivinen asia????
Niinhän jokaisen KRISTITYN pitäisi tehdä...
Se joka väittää itseään kristityksi, on KRISTUKSEN seuraaja ja ainoa fakta-tieto Kristuksestahan löytyy vain ja ainoastaan Raamatusta.
Joten eikö ole aika loogista, että kristityn nimenomaan PITÄÄ elää sen mukaan mitä Raamattu opettaa???
Siitähän juuri ruusuja Helluntailaisille annoinkin!
Suurin osa esim. luterilaisista "kristityistä" ei välitä paskan haileeta Raamatun käskyistä vaan mennä porskuttavat oman "minun mielestäni"-uskontonsa mukaan.
On sinulla melko mustavalkoinen kuva uskossa olevista ihmisistä. Minä olen helluntaiseurakuntalainen, enkä elä noin kummallisesti, ettei muka muuta todellisuutta ole.
Haluan kuitenkin oppia Raamatun opettamia asioita, eikä niissä ohjeissa ja käskyissä ole mitään huonoa taikka pahaa. Outoa jotenkin minusta edes ajatella mitään sellaista...!
Ainahan sitä voi ottaa selvää asioista, se on ihan oikein, vaikkapa sinä niistä uskovaisista, kun sinua tuntuisi kiinnostavan.
Mitähän kummaa se avarakatseisuuden puuttuminen voi tarkoittaa, kun kirjoitit että "hellarit" eivät ole avarakatseisia?
Näinhän se on.
" Luterilaisista ei juurikaan löydy uskontonsa mukaan eläviä ihmisiä, joten katse kääntyy muihin uskontoihin. "
se on vaan että mitä periaatteessa tuolla tarkoitetaan.
olen toki samaa mieltä ettei meidän luterilaisen kirkon jäsenistä varmaan kuin puolet usko jumalaan jos sitäkään.
luterilaisuudessa tämä on sinällään minusta osittain hyväkin, että se antaa ihmisten uskoa ja toimia niin kuin haluaa.
kristinuskohan ei ole legalistinen uskonto niinkuin esim. islam tai juutalaisuus.
eli kristinusko ei käske ihmistä elämään jollain tietyllä tavalla vaan antaa vain "hyvän elämän" malleja. ja tätä mielestäni joissain kristityissä kirkoissa ei arvosteta, että siis ihmisen itse tulisi tajuta miten elää hyvin. vaan seurakunta pitää kuria, mikä ei kuulu mielestäni kristinuskoon.
Niin, se on hienoa. Itse en valitettavasti ole lupsakka, mutta haluaisin mielelläni kyllä olla.
Olen vain ihminen, joka tekee virheitä ja joutuu sitten pyytämään niitä anteeksi.
Minäkin arvostan niitä, jotka jaksavat aina olla rauhallisia ja ystävällisiä!
Kyllä susta vielä lupsakka tulee, asenteesi on ainakin täysin oikea. :)
Kunpa ihmiset eivät ottaisi itseään niin hirveän vakavasti, vaan osaisivat myöntää oman epätäydellisyytensä.