Putotukset

Pösö

Miksi meillä suomalaisilla ei ole yhtään enää moraalia,esimerkiksi eräältä tanssijalta kuoli mies ja haudattiin niin heti oli taas Sunnuntaina tanssimassa.Eikö tällaisden jo pitäisi erota itsestään ja kunnioittaa senverran omaisiaan tai sitten kansan äänestää pois tanssimasta.Kaikki tällainen moraalittomuus johtaa kaikkeen muuhunkin pahaan jota on suomessa ollut koulusurmat ym.Julkikset juuri antaa esimerkkiä.En luulisi rahantakia tarvitsevan tanssia kyseisen henkilön vaikka tulot on tiedenkin suuret.

4

345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • haudata tässä kultuurissa

      ”Iloitsen siitä,
      miten auringonvalo siivilöityy puiden lävitse,
      tai miten lumi narskuu jalkojeni alla.
      Nautin elämän perusasioista,
      niin ne saavat sydämeni soimaan”

      ”Jonakin päivänä olen puu
      ja tuuli laulaa oksissani
      ja aurinko tanssii lehdilläni
      ja olen vahva ja kaunis
      kaikkina vuoden aikoina.”

    • viehättynyt

      Pirkko Mannolasta taikka hänen tanssitaidoistaan, mutta en kyllä näe mitään erityisen moraalitontakaan siinä, että ihminen jatkaa elämäänsä puolison kuoleman jälkeenkin. Sitä paitsi tuo tanssiharjoituksiin keskittyminenhän voi olla juuri sitä, mitä läheisensä menettänyt ihminen tarvitsee juuri nyt. Olisiko parempi jäädä tuleen makaamaan sen sijaan että yrittää parantaa omaa vointiaan? Yksilöllistä on se, miten kukakin parhaiten surusta toipuu. Isäni kuoleman jälkeen minä tarvitsin parin viikon sairausloman, mutta siskoni puolestaan meni töihin omasta tahdostaan oltuaan pari päivää poissa töistä. Hän tarvitsi nimenomaan työntekoa ja toimintaa toipuakseen parhaiten.

      Ja oli miten oli, niin koulusurmiin tällaisen vertaaminen on jo täysin järjetöntä.

      • myös töissä suruaikana

        Tämä nyt on vain PM:lle työ, jonka hän hoitaa. Joillakin on korkea työmoraali. Niin se menee kaikkien esiintyvien taiteilijoiden kanssa. Pellen pitää pelleillä, vaikka sydän itkisi. Ei niitä suruvapaita voi pitää missään työssä, ellei sitten tyystin romahda, jolloin diagnossi sitten onkin kokonaan muuta kuin läheisen kuolema.

        Myötätuntoa PM:lle. Antakaa sen asian olla hänen yksityisasianaan ja arvioikaa vain tanssimista, pliide!


    • todellista

      Kyllä kai sinä oot pyöriäpää. Pitää nyt julkkiksia esikuvinaan, millä ansioilla? Onko julkisuus jokin itseisarvo? Minun esikuvillani on hieman erilaisia meriittejä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      93
      7639
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      105
      5522
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      266
      4738
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      49
      4673
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      65
      3392
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      50
      2768
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      58
      2457
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2408
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2372
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2244
    Aihe