HEPPAHÖPERÖT KUULOLLE!

horselover_needs_help

Hei Kaikki hevosista paljon tietävät ihmiset!

Asun maatilalla ja omista 2 hevosta. Molemmat amerikkalaisia lämminverisiä. Emä on 9 vuotias ja "varsa" jo 4 vuotias. Olen omistanut hevoset n. 3,5 vuotta. Olen nyt kuitenkin tullut siihen tulokseen, että olisi aika luopua niistä, koska olen muuttamassa pois kotoa ja minulla ei ole enää aikaa niille. Kummallakaan en ole ratsastanut/ajanut, mutta entinen omistaja on "hiukan" ajanut emällä. Hevoset ovat oikein hyväkuntosia, mutta ne ovat vain olleet "harrastehevosina", varsaa ei ole kengitetty edes koskaan ja töitä saisi tehdä sen eteen, jos siitä meinaa ratsua ym. tehdä.

Joten pyytäisin teiltä neuvoja, mitä tehdä heppakulloille? Ostaisiko joku hevosia joilla ei ole tehty koskaan mitään, kouluttaminenhan veisi oman aikansa... Olen jo välillä harkinnut teurastustakin, mutta mistään ei löydy tietoa teurastetaanko hevosia enää nykyaikana.
Antakaa edes jonkunnäköisiä vihjeitä, olisin todella kiitollinen. Olen kuitenkin sen verran eläinrakas, että haluan saada niille hyvän kodin tai sitten viimeisessä tapauksessa sen hyvän lopun.

3

690

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ......

      Mikäli molemmat terveitä ja mukavia hoideltavia, niin uskon, että vielä on mahdollisuus päästä hyvään kotiin. Eka tammani kuoli kahdeksan yhteisen vuotemme jälkeen syliini 22 vuoden iässä 2006 syyskuussa ja seuraavana kesänä ostin ravurin, jonka selässä ei koskaan oltu käyty, jotta voisin itse sen ratsuksi kouluttaa. Tamma toimii oikein hyvin ja etsiskelen uutta koulutettavaa, mieluummin sellaista, jonka kanssa ei ole mtn tehty, jotta saan oikeasti alusta asti itse opettaa :) Tosin voi olla vaikeaa löytää hevosillesi ihmistä, jolla on intoa ja AIKAA koulutella (varsinkin vanhemman kohdalla) ihan alusta saakka, kun ei ole noin pitkään aikaan mtn hevosilla tehty.. Varsinkin, kun tallimaksut on samat kouluttamattomille kuin huippu kisahevosille.. :/ Mutta, voisit tietenkin ottaa yhteyttä mailiini niin juteltaisiin lisää, koska todellakin haluaisin auttaa sua ja hevosia. Kenties toinen noista olisi se mun etsimäni uusi projekti ;) Mailini: [email protected], otathan yhteyttä! Niin, olen 19-vuotias, hevosia harrastanut 15 vuotta ja työskentelen nyt ongelmahevosten kanssa. Käynyt lukion 1.luokan ratsastuslinjalla opiskellen hevosvalmentajan osatutkintoa.

    • Ash...

      Myy hevonen. Tottakai hevosia vielä teurastetaan, mistäs luulet meetwurstin tulevan? Myynti voi olla vaikeaa, kun niillä ei ole tehty mitään. Kokeile kuitenkin. Hevostalli.net'iin voi laittaa myynti-ilmoituksia, ja siellä liikkuu kiitettävästi ihmisiä, osto-aikeissakin.

    • eiiiioooonnistu

      Suomessa ei ole kuin yksi teurastamo minne hevosia otetaan vastaan mutta en usko että ne terveitä hevosia ottaa vastaan.. :))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe