Hormoonikierukka pois paikoiltaan

Onko kellään lähtenyt kierukka pois paikoiltaan, miten kävi, mitä oireita ja mistä huomasit?
416920
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

epäilen vähän että on pois paikoiltaan, kun ensimmäisten kk jälkeen alkoi alavatsa kipu ja limainen verinen vuoto jota kesti noin 2 viikkoa ja sama homma toisten kk jälkeen. Itse en enään tunne lankojakaan, joku aika sitten oli ällö oloa noin 5 viikon ajan.Kk on olleet todella runsaat ja pitkät.

Lääkäriin ei tunnu pääsevän, joten kyselen siksi täältä onko jollain ollut vastaavaa.

Äänestä
  • "menkat" tuli takaisin, eli jatkuva pieni vuoto, vaikka oli jo vuoden ollut niin, ettei minkäänlaisia tihrutteluja ollut ollut. Sitten oli kipuja, sellaisia pistäviä lähinnä, ja toisinaan mm. istuminen oli vaikeaa sen pistämisen tunteen vuoksi. No, vitkuttelin liikaa lääkärin kanssa. Olin sataprosenttisen varma, että ulos ei ole tullut, vaikka sitä ei ultrassa löydettykään. Tuohon jonottelin aikaa neljä viikkoa suurinpiirtein, ja tehtiin perusterveydenhuollon puolella. Koska kierukkaa ei löytynyt, niin lähete erikoissairaanhoitoon, eli keskus-sairaalan naistentautien polille, jossa vihdoinkin sen löysivät pitkän etsimisen jälkeen.

    Mutta se poisto olikin sitten ihan kauhea, tuntui kuin olisin suolistettu, vaikka kaiken maailman mömmöjä antoivatkin kipuun. Kun niitä naruja ei ollut, josta se poisto käypi helposti. Se oli myöskin jotenkin arpeutunut tai limakalvojen sisään kasvanut, joten siksi kai se kipu olikin niin älyttömän kova. Lähes päiväkirurgiselle jouduin "humautettavaksi".

    Eli, jos epäilet sen kadonneen ja olevan edelleenkin sisälläsi, niin älä vitkuta lääkäriin menoa. Valita kipuja. Itse opin läksyni kyllä kerralla, eli seuraavalla kerralla en todellakaan jää miettimään yhtään.

    Äänestä

  • alkuoireina oli kirjoitti:

    "menkat" tuli takaisin, eli jatkuva pieni vuoto, vaikka oli jo vuoden ollut niin, ettei minkäänlaisia tihrutteluja ollut ollut. Sitten oli kipuja, sellaisia pistäviä lähinnä, ja toisinaan mm. istuminen oli vaikeaa sen pistämisen tunteen vuoksi. No, vitkuttelin liikaa lääkärin kanssa. Olin sataprosenttisen varma, että ulos ei ole tullut, vaikka sitä ei ultrassa löydettykään. Tuohon jonottelin aikaa neljä viikkoa suurinpiirtein, ja tehtiin perusterveydenhuollon puolella. Koska kierukkaa ei löytynyt, niin lähete erikoissairaanhoitoon, eli keskus-sairaalan naistentautien polille, jossa vihdoinkin sen löysivät pitkän etsimisen jälkeen.

    Mutta se poisto olikin sitten ihan kauhea, tuntui kuin olisin suolistettu, vaikka kaiken maailman mömmöjä antoivatkin kipuun. Kun niitä naruja ei ollut, josta se poisto käypi helposti. Se oli myöskin jotenkin arpeutunut tai limakalvojen sisään kasvanut, joten siksi kai se kipu olikin niin älyttömän kova. Lähes päiväkirurgiselle jouduin "humautettavaksi".

    Eli, jos epäilet sen kadonneen ja olevan edelleenkin sisälläsi, niin älä vitkuta lääkäriin menoa. Valita kipuja. Itse opin läksyni kyllä kerralla, eli seuraavalla kerralla en todellakaan jää miettimään yhtään.

    Olen jo lääkäri jonossa, ja mulla ei tällä hetkellä ole hirveitä kipuja tai no ei se ole ollut ollenkaan sietämätöntä, mutta semmoista ei normaalia.Nyt on semmoista että välillä tosiaan vihlasee ja istumaan meno tuntuu inhottavalta.Ja lankoja en tosiaan itse tunne missään eikä myöskään mies. Tk:hon olen soitellutki, mutta ei auta kuin odottaa tai mennä yksityiselle ja sinne mulla ei ole varaa =(

    Äänestä

Kuparikierrukkani tuli viime kesänä pois hirveiden kipujen saattelemana. Kohtu supisteli jostain syystä. kouristeli ja oksetti.

Kivut loppui tunnin päästä siitä kun kierukka oli tullut ulos.

Nyt hormoonikierukka ja aina sillon tällös supistelee jostain syystä. Tuntuu siis samalta kuin harjotussupistukset raskaudessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mirjami-maikki kirjoitti:

Onko kellään lähtenyt kierukka pois paikoiltaan, miten kävi, mitä oireita ja mistä huomasit?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu