Ainoita TV sarjoja

Metsolat ovat lähes ainoa kotimainen sarja jota vielä voi katsoa tietäen siitä saavansa hyvän mielen. Siinä on aitoa elämisen meininkiä. Kotikatukin joka oli mielestäni hyvinkin syvälle ihmismieltä luotaava sarja on nykyään menossa ihan pilalle salattujen elämien tasolle.
Saksalaiset dekkarit; kuten Siska, Derrik ja Kettu sekä Sommeri tarjoavat ihan hyvää katsottavaa..

4

1049

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mieltä

      Metsolat todellakin aidosti tehty ja roolit "todellisia", tekemiseen panostettu, kotikatu jostain syystä ollut jo jonkin aikaa väkisin väännettyä, ideat ilmeisesti loppunut?

      • wetfwd

        Aikoinaan pyöri sarja Kovaa maata.se kanssa hyvä.On tullut uusintanakin joskus.


    • Country Auntie

      tulee yleensäkin hyviä ja todellisen oloisia sarjoja. Metsolat on sellainen, lämminhenkinen hyvän mielen tuoja. Ja mikäs olikaan se Lehmän....-juttu, jossa kerrottiin eläinlääkäristä maalla ja taisi tulla noin vuosi sitten. Siihen kai piti tulla jatkoa, mutta ei ole ainakaan vielä mainostettu millään kanavalla.
      Sellaiset ohjelmat sopivat lähes kaikenikäisille ja niitä varmasti toivotaan.
      Kotikatu oli hyvä kaupunkisarja pitkään, nyt muuttunut liian pinnalliseksi, ei enää tavoita samoin katsojaa kuin ennen. Tiedän, että monet perheet katsoivat sitä yhdessä, enää tuskin tarkoituksenmukaista kielenkäytön ja muun levottomuuden vuoksi. Sellaisia yhdistäviä ohjelmia kaivataan lisää (muutakin kuin ainaisia kilpailuohjelmia). Perheet muutenkin liikaa hajallaan omissa menoissaan; läheisyyttä luova ja keskustelua herättävä lämminsydäminen ohjelma on luksusta!

    • Rutka

      Sama täällä.Minusta Einari on hyvä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      188
      5101
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1761
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1626
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1507
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      10
      1477
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      50
      1167
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1084
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      307
      980
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      195
      941
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      830
    Aihe