miten treenaatte ravureitanne? ratsastetaanko niillä paljon? meillä 4wee suokki ja treenataan aika paljon kärryillä välillä kun huomataan että sitä ottaa päähän treenaus aletaan treenaa selästä! käyn ratsastaa mettä polkuja ja mäkiä ja olen huomannut että se tekee hyvää! se on myös hyvää vaihtelua! ollaan ajateltu että joskus sillä pääsisi monte lähtöön! miten teillä? treenaatteko paljon selästä?voitte myös vastaa sähköpostiini [email protected]
miten......
ravuri=)
2148
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
minulla oli ennen hermostunut ja kova jännittämään ollut jenkki ravuri tamma, pelkkä kärryillä treenaus sai sen liian kuumaksi, niinpä treenin piti olla aika vaihtelevaa,suurin piiretin viikko ohjelma oli seuraavanlainen niinä viikkoina,jolloin ei ollut kisoja:
ma reipas ratsastus lenkki mäkisessä maastossa, ti. hiitti hiittisuoralla, kesäisin tiistai hiitti korvattiin usein uittamisella tai juosutuksella,ke kävelytystä esim ilman satulaa maastossa, to reipas ratsastuslenkki, pe ratahiitti, la kävely lenkki esim ajohevosen perässä taluttaen,su vapaa ja koko päivä tarhassa. eli kärry ajoa ei parhaimmillaan ollut kuin kerran viikossa! Talvella useammin tosin, sillä mentiin usein kärryillä käynnissä voimaharjoittelua lumisella pellolla. Näillä eväillä pysyi tamma rauhallisena ja suorituksetkin paranivat kummasti.
mul on 3 vuotias suokkitamma jota on ratsastettu ja ajettu..nyt se on oikeella valmentajalla valmennuksessa mut ennen ku se oli kotona sillä kesällä ajettiin vaihtelevati lyhyistä pitkiin ja kevyistä raskaisiin lenkkeihin ja sillon ku se oli vielä hikinen kotiin tullessa niin yleensä mä kävin sillä pikkulenkin heittää ratsastaen mut eihän sillä nii vakituisesti kannata ratsastaa ku se on niin nuor ja kasvaa viel..
talvisin yleensä otettiin semmosta lihasten kehitystä eli reellä umpihangessa ja joskus ajettii jopa hieman puita..nykyään se valmentaja ajaa sillä muutaman päivän välein pienii vetoja eli antaa hepon juosta hiljaa ja välillä sellasii pikku spurtteja jotka kehittää sitä vauhtii. viikonloput on sit yleensä meijän ajolla eli noin tunnin lenkki maastossa suurimmaks osaks käyntiä.
toi on aika tehokas ja vaihteleva viikko ja kyllähän siihen sen ratsastamisen saa lisättyä mut sitäkään ei kannata hirveesti sillä hevosen selkä saattaa kipeytyä ja tulee pikku tauko valmennukseen..