Tuntuuko adventisteilta siltä että adventismi on eri uskoa kuin esim. luterilaisilla, metodisteilla, 7. päivän baptisteilla, helluntalaisilla ja vapaakirkollisilla?
Olen miettinyt sitä että mikä kirkkokunta on lähinnä adventismia sunnuntai pedonmerkkioppeineen, elleneineen, mikaeljeesuksineen ja 1844-oppeineen?
Olen miettinyt sitä että mikä kirkkokunta on lähinnä adventismia sunnuntai pedonmerkkioppeineen, elleneineen, mikaeljeesuksineen ja 1844-oppeineen?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Sokeakin näkee, etteivät nämä valheenorjat voi olla edes kristityitä. Hehän palvovatkin Elleniä tuota väärää profeettaa jumalanaan.
Eivät kaikki adventistit palvo Elleniä mutta kaikki adventistit uskovat siihen että "ELLENIN PROFETIAT TULEVAT VARMASTI TOTEUTUMAAN".
http://www.biblicalperspectives.com/BradfordOffer/ProphetCover.jpg
Minkä puolesta adventistit taistelevat?
Adventtikirkosta eroaminen luokitellaan adventismissa saatanan omaksi jättäytymistä?
>> Ellen Whiten sanoma suojaa kuin
Kirjoittanut: panssariaita 30.3.2009 klo 13.46
paholaisen eksytyksiltä juuri sen vuoksi että se on Jeesuksen antama suora todistus profetian hengen kautta!
ja käskyistä sanotte, että ne eivät koske teitä vaan Israelilaisia.
Joo kyllä te pakanoita olette omien sanojenne mukaankin.
Adventismi ja jehovalaisuus pitäisi palauttaa takaisin Amerikkaan.
ortodoksit venäjälle ja katoliset roomaan ja hellarit,baptistit yms englantiin...
olette pakanoita ja pakanauskontoja.
MITEN ADVENTTIKIRKOSSA SUHTAUDUTAAN MUIDEN SEURAKUNTIEN USKOVIIN?
Adventtikirkko on ehkä maailman suvaitsevaisin kirkko asenteissaan, ja suhtautumisessa muiden seurakuntien jäseniin. (Joh 13:34-35) Adventtikirkko on myös todennäköisesti maailman suvaitsemattomin kirkko suhteessa synnin harjoittamiseen. (Ilm 12:17, 1 Joh 3-4, Jaak 1:25, 2:10-12, Luuk 16:17)
Mikään kirkko maailmassa ei opeta niin kauniisti ja avoimesti uskovista jotka ovat muissa seurakuntayhteyksissä:
Adventtikirkon tunnustus vapaasti kirjoittajan mukaan;
- “Adventtikirkko kannattaa ja tunnustaa kaiken Kristusta korottavan toiminnan kaikissa katolisissa ja protestanttisissa seurakuntayhteyksissä. Kaikissa näissä piireissä on Jumalan lapsia, vilpittömiä sieluja, (rehellisiä ymmärrykselleen oikeasta ja väärästä) yksilöinä, jotka seuraavat ja korottavat Jeesusta Kristusta sen ymmärryksen ja valon mukaan minkä omistavat ja ovat saaneet. Jumalan kansaa on tänään (2006) enemmän muissa piireissä kuin Adventtikirkossa.”
Jumalan kansa on siis hajallaan eri piireissä yksilöinä. Adventtikirkossakin Jumalan lapset ovat yksilöitä. Jeesus opetti että rikkavilja ja vehnä kasvavat yhdessä elon loppuun asti (ajan loppuun) saakka. Seurakunnan jäsenet koostuvat aina hyvin erilaisista ihmistä, jotka ovat erilaisilla oman hengellisen kasvunsa tasoilla ja vaiheilla. Siksi ihmisellä ei ole oikeutta tuomita. Ihminen voi aina muuttaa tapansa, ja kasvaa kristillisyydessä. Jotkut kylmenevät pois seurakuntayhteydestä, (Hebr 10:24-25) ja jotkut ovat palavina öljyä lampuissaan. (Matt 25:1-13, 24:45-51)
Oikeudenmukainen Jumala tuomitsee oikeudenmukaisesti, ja huomioi ihmisen vilpittömyyden. (Luuk 12:47-48)
Ajan lopulla kristikunta tulee Raamatun mukaan jakaantumaan kahtia. (Ilm 13) Jakaantuminen tapahtuu niihin jotka ovat uskollisia Jumalan käskyille, (Matt 5:17-18, 7:20-23) Jeesuksen todistukselle, (Ilm 19:10) ja uskovat Jeesukseen. (Ilm 14:12)
Toinen ryhmä kumartaa petovaltaa, ja sen johtajia, jotka vaativat Jumalalle kuuluvaa kunnioitusta itselleen. Tämä “petovalta” on uskonnollisen ja poliittisen vallan yhdistelmä. (Ilm 13:12-18, 14:9-13) Jumalan valtakunta tulee, ja voittaa. Suuri Babylon tuhoutuu. (Ilm 18, Dan 2:44)
Lisää aiheeseen liittyvää:
http://www.netikka.net/jarinraamattuhotelli
Raamattuopetukset:
- "Mikä on oikea uskonto?" Osasto 7.
- "Ovatko Jumalan käskyt voimassa uudenkin liiton aikana?" Os. 4.
- "Ristillä kumoutuneet käskyt ja lopunajan harhaoppi" Os. 4.
- "Jumalan lapseus" os.5
- "Pyhitys maailmassa" os. 5
- "Miten Jumalan kansa yhdistyy yhdeksi laumaksi?" Os. 7.
- "Pilkaajat lopun aikana." Os. 9.
- "Antikristus" Os.10.
Siunausta
jari
VAPAHTAJAMME JEESUS -PUOLUSTAJAMME TUOMIOLLA
Ihminen on langenneessa tilassa luonnostaan. Jokainen on syntiä tehnyt, ja vailla Jumalan kirkkautta. (Room 3:23, 7:14) Ihminen on kuitenkin saanut lahjaksi Jeesuksen vanhurskauden. (Room 5:15, Hebr 2:9, 1 Piet 5:10) Jeesuksen vanhurskauden voi saada omakseen tietyin ehdoin?
Ehtona on Jeesuksen Kristuksen vastaanottaminen uskossa, (Room 1:17, Joh 5:26-29, Apt 10:43, 16:31, Joh 14:1) ja kääntyminen pois tahallisesta synninteosta. (Jes 55:7, Apt 17:30-31, Matt 4:17) Parannuksen teko. Jeesukseen uskovat saavat synnit anteeksi. (Room 3:23-28, 5:17-19, Ef 2:4-9, Joh 3:16,36)
Vain Jeesus Kristus voi pelastaa meidät synnistä. (Matt 1:21, Apt 4:12) Ainutkertaisen uhrin Maailman syntien sovitukseksi Jeesus antoi ristinkuolemallaan. (Room 5:6-8, Jes 53:5-6, Joh 1:29, 1 Piet 2:24) Hän tuli sijaiskärsijäksi meidän jokaisen syntien tähden. Palvelevat Henget ovat niiden apuna jotka saavat autuuden osakseen. (Matt 18:10, Hebr 1:14) Jeesus auttaa lapsiaan kaikessa taistelussa syntiä vastaan. (1 Piet 5:10, 2 Tess 2:13-17)
Jokainen ihminen joutuu seulottavaksi jo tämän elämänsä aikana, jossa hänet punnitaan vanhurskauden mittareilla. (Jaak 1:25, 2:10-12, Luuk 16:17, Ilm 14:12) Punnitseminen aloitetaan “Jumalan huoneesta” eli uskovaisista ihmisistä. (1 Piet 4:17) Kaikki uskovaiset eivät pelastu. (Joh 1:14, Fil 2:5-8, 1 Joh 2:2, 2 Kor 5:19, Matt 7:21-23) Jeesus ei langennut koskaan syntiin, vaikka tuli kiusatuksi. (Hebr 4:15) Kukaan ei voi omilla ansioillaan tai teoillaan pelastua. Teot ovat aina uskon hedelmiä. (Jaak 2:14-6, Ef 2:9)
Ihminen voi pettää itseään ja muita, mutta Jumala näkee, ja tuntee ihmisen sydämen tarkasti. Jokainen “turha sana” eli pyhien asioiden halventaminen on kirjoitettuna taivaan kirjoihin niin kauan kunnes ihminen kääntyy, ja hänen nimensä kirjoitetaan elämän kirjaan. (Matt 12:36, Ilm 22:12, Saarn 12:13-14, Jer 17:9-10, Ilm 20:12,15) Uskonratkaisun tehtyään ihmisen nimi merkitään elämän kirjaan. Jos hän luopuu uskostaan, tai ei elä uskon arvon mukaisesti, hänen nimensä pyyhitään elämän kirjasta pois. (2 Moos 32:32-33, Ps 69:29) Ei riitä että kääntyy kerran, vaan ihmisen on myös voitettava taistelu uskonkilvoituksessa. (Luuk 13:24, Hebr 12:1, 1 Kor 9:24, Ilm 3:5; Matt 10:33) Jotkut horjahtavat pois uskostaan, ja siksi valvominen ja Hengen johdatukseen antautuminen on välttämätöntä. (Matt 24:45-51, 25:1-13, Matt 24:13, Hebr 3:14, 2 Tess 2:3-4, Ilm 13)
Jokainen uskova Herran omakin erehtyy elämänsä aikana. (Jaak 3:2, 1 Tim 1:6) Silloin tarvitsemme puolustajaa, Jeesusta Kristusta. Jeesus Kristus tekee jatkuvasti työtä ihmisen hyväksi taivaallisessa temppelissään. (1 Joh 2:1, 1 Tim 2:5) Hän pyhittää ihmisen, ja odottaa ihmisen tekevän työtä pyhityksensä vuoksi. (Room 6:19, 2 Kor 7:1) Kun uskossa käännymme Vapahtajan puoleen ihminen “syntyy uudesti“, ja muuttuu luonteeltaan uudeksi ihmiseksi Pyhän Hengen johdossa. (Joh 3:3, 2 Kor 5:17) Ihminen alkaa tekemään hyvää, (Gal 5:22-25, Ef 2:10) ja vapautuu synnin hallinnasta. (Room 6:14-18)
Ihmisen Poika tulee Isänsä kirkkaudessa enkelien kanssa, palkka mukanaan. (Matt 16:27, Ilm 22:12) Tuomion päivänä jokainen tulee Jumalan tuomioistuimen eteen sen mukaan onko elämässään tehnyt hyvää vai pahaa? (2 Kor 5:10, Apt 17:31, Joh 5:22,27, Ilm 20, Dan 7:9-10)
Evankeliumi tullaan julistamaan koko maailmassa kaikille ihmisille ennen Jeesuksen tuloa, ja tämän maailman loppua. (Matt 28:18-20, Ilm 14:6-7)
Oletko tunnustanut syntisi, luopunut synneistäsi, ja aloittanut uuden elämän Kristuksessa? (1 Joh 1:9, Joh 3:16)
Siunausta
jari