Kertokaa aivan omin sanoin mitä ateisti ei tee, kun se oma arvomaailma on niin erilainen.
Löytyykö asiallisia perusteita myös näille arvoille, jos ei löydy aivan kymmentä niin ne tärkeimmät sitten esille.
Ateistin kymmenen kuoleman
15
1023
Vastaukset
- Ylermi.Nakki
1: Ateisti ei vastaa tyhmiin viesteihin.
.
.
.
Ai paska :( - Kuk regus susej
elämäni aikana yhtään syntiä.
Muutenkin huono provo. - M@k3
Niin erilainen ole, ehkä hieman parempi kun ei ole velvoitetta totella huonoja ohjeita.
- löysä moraali
kenties sinua ohjaa. Mitkä ovat sitten niitä hyviä ohjeita joita noudatat ?
- Syntiä
mMInä aloittaja otan nimimerkikseni "Syntiä"
kertoo musta tosi paljon!!!!!!!!!!!!!!!!!
"Ateistin kymmenen kuoleman Kertokaa" on kysymykseni - juutas.
Ateisti ei usko jumaliin.
Mitä muuta ateisti tekee tai tee, riippuu ihan henkilöstä. - ertert
Tekemiset riippuvat aina tilanteesta.
- bluetitan
1. Ateisti ei voi uskoa jumalaan/jumaliin, tai kuolee.
2. Ateistit ovat kaikki yksilöitä, värikkäitä pisteitä harmaassa massassa, delfiinejä kylmässä meressä.
3. Ihminen, apina ja yksilö muiden joukossa. Yksilö, jonka kategorointi on mahdotonta.
Oho siinähän se olikin....
Jos vähän yleistetään, niin:
4. Ateisti yleensä perehtyy asioihin, sillä hän tietää ettei kirjaa arvioida kansien perusteella, eikä se ole totta vaikka sitä koristaa kultainen risti.
5. Yleensä vankka kriittinen ja tieteeseen perustuva maailmankuva. Asioita, jotka eivät ole yleisen edun mukaisia:
- hyväksikäyttö
- vahingoittaminen
- itsekkyys
- välinpitämättömyys
- suvaitsemattomuus
Noihin se on lyhyesti tiivistetty. Kaikki väitteet voi perustella yhdellä ja samalla asialla: sosiaalinen yhteisöllisyys. Ihmiset ovat yhteisöllinen eläinlaji, jossa vahvemmat auttavat heikompiaan selviytymään, ja kaikki yhteisön etujen vastainen toiminta on ei-toivottua.
Ja huom. nämä eivät ole "syntejä", sillä syntiä ei ole olemassakaan. Ne ovat ainoastaan ei-toivottuja asioita.Ovat olemassa vain uskovaisille.
Joten Ateisteilla ei voi niitä olla ja jos on niin ei ole Ateisti.- moraalitonta
Synti on puhtaasti uskonnollinen käsite.
Ateistilla ei ole uskontoa eikä siksi syntiäkään.
Moraali ei ole uskontoon sidottu käsite.
Ateisteilla on siis moraali. Moraali ei ole
myöskään ateismiin sidottu käsite, joten
moraalit ovat erilaisia siinä missä ateistitkin.
Minulle omassa elämässäni tärkeitä asioita ovat
esimerkiksi tasa-arvo, sananvapaus, uskonnonvapaus,
humanismi, demokratia, yleiset ja yhtäläiset
ihmisoikeudet, YK:n ihmisoikeuksien julistus,
kestävän kehityksen mukaiset ja ympäristöystävälliset arvot.
Mainittakoon vielä, että noista edellä mainituista
arvoista kolme ensimmäistä eli tasa-arvo, sananvapaus ja
uskonnonvapaus ovat kaikki sellaisia arvoja, joita kristityt ja
kristinusko ovat verisesti vastustaneet kautta vuosisatojen
ja meillä on nuo arvot nykyään yhteiskunnassamme vain kiitos
yleisen maallistumisen ja kristittyjen kiivaasta vastustuksesta
huolimatta, ei tosiaankaan heidän ansiostaan.- nuo sinun arvosi
tasa-arvo ?
sananvapaus ?
uskonnonvapaus ?
humanismi ?
Kirjoitukset eivät oikein anna tukea moisille arvoille ? vai mitä mieltä olet. - edeleenkin palstalla
Oletteko todella näiden arvojen takana ?
tasa-arvo ?
sananvapaus ?
uskonnonvapaus ?
Palstahan huokuu teidän näitä arvoja tunnista tuntiin, kun lukee teidän kirjoituksia palstalta. - R.K.P.
edeleenkin palstalla kirjoitti:
Oletteko todella näiden arvojen takana ?
tasa-arvo ?
sananvapaus ?
uskonnonvapaus ?
Palstahan huokuu teidän näitä arvoja tunnista tuntiin, kun lukee teidän kirjoituksia palstalta.tulee tälle palstalle uskisten mukana.
Tasa-arvo on uskisten mukaan sitä, että uskis on tasa-arvoisempi kuin ateisti. Sanavapaus ja uskonnonvapaus tarkoittaa uskiksen mielestä sitä, että hänellä on oikeus paasata ja tuputtaa uskoaan ja muut pitäköön suunsa kiinni. - ateisten mielestä palstalla
R.K.P. kirjoitti:
tulee tälle palstalle uskisten mukana.
Tasa-arvo on uskisten mukaan sitä, että uskis on tasa-arvoisempi kuin ateisti. Sanavapaus ja uskonnonvapaus tarkoittaa uskiksen mielestä sitä, että hänellä on oikeus paasata ja tuputtaa uskoaan ja muut pitäköön suunsa kiinni.Siinäpä se suuri kysymys edelleenkin ilmassa ? Osaako kukaan ateisti vastata tuohon ilman mitään kärjistyksiä ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1115357Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493432Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle933298Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku403286- 811867
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt311626450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1281617Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.441604Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1481294- 161169