Ei köyhä pitkäaikaistyötön tarvitse kotiin konetta, kirjastossa saa hyvin aikoja. Kallion kirjasto on sunnuntaisinkin auki joten hyvin pääsee vaikka joka päivä koneella käymään jos tahtoo. Tässäkin säästää 20 euroa kuussa, se on aina kotiinpäin! Eikä tarvitse pähkäillä kun kone tilttaa, aina niissä olisi jotain vikaa. Kirjastossa henkilökunta pitää huolen että kaikki pelaa.
Onko kotona tietokone?
Gallup-kysely
181015
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Mites meillä täällämaalla kun lähimpään kirjastoon on pitkä matka ja autolla ei ole varaa ajaa. Lehteä ei ole varaa tilata eikä tv-maksua maksaa. Laskut olen maksanut ja netistäkin maalla maksan 39,90€/kk. Mokkula ei täällä toimi ja halvemmalla ei elisa tai sonera liittymää myy. Tällä kuitenkin pystyy lukemaan lehdet, katsomaan jälkikäteen tv-ohjelmia ja keskustelemaan ihmisten kanssa, niin kuin juurikin tässä tehdään.
Oletko oikeasti sitä mieltä, että minun
enää ilman tietokonetta. Pankit ja palvelut on viety pois. Laskuja ei pysty maksamaan muuten kuin ajamalla kymmeniä kilometrejä kaupunkiin pankkiin. Ihmeellistä vain tässä "Suomi tietoyhteiskunnaksi" hankkeessa on se, että nyt ollaan täällä ilman kenkiä laajakaistan vuoksi (ja kenkäkauppiaat ja muutkin tekevät konkurssin). Sen maksulla ostaisi uudet bootsit joka kuukausi. Valtio kannustaa ihmisiä sähköiseen asiointiin ja operaattorit voivat hyvin.
Tv poksahti parivuotta sitten. En ole vienyt korjattavaksi. Ei ole omaa autoa. Kuljetuskyyti eestaas maksaisi hirmuisesti. Ja vielä päälle korjaus, jos edes olisi korjattavissa. Menisi useampi satanen - melkoista lottoa.
Uuttakaan en ole ostanut törkyhintaisia ja sitten pitäisi vielä olla se boksi. Säästää lupamaksuissakin. Se vajaa 60 senttiä päivässä on hirmuinen summa yksinelävälle työmarkkinatuella.
Onneksi eivät vielä ole laittaneet Areenan ja Elävän Arkiston palveluja netissä lupamaksun alle. Näkee kivasti uutiset ja monta muuta ohjelmaa. Surffatessa on kiva kuunnella radioteatteria. Knalli ja sateenvarjo on ihan ykkönen.
Jotain iloa oli työmarkkinatuellekin tipahtamisesta ilmoituksen voi tehdä netissä. Ennen meni joka kuukausi yksi postari.
Paljon kivampi on kotona seurailla pankkitilin saldon kehitystä, kuin pankkisalien koneilla. Kuittikysely automaatista maksaa.
muutaman euron osa-aikatyö, niin pitää ottaa kopio tilinauhasta ja lähettää se postitse kelalle. Ei voi netin kautta sellaista tietoa toimittaa. Postiin pitää mennä autolla. Työmarkkinatukihakemuksen lähettäminen maksaa noin 5 euroa, jos joutuu sen vuoksi yksin ajamaan. Mainittakoon, että työkkärissä käyntikin maksaa noin 15 euroa kerta.
Kilo paperia sossuun!
Siellä pitäis olla vehje vapaasti käytettävissä.
Joo, ittekin nakkaisin tuon tölsäni mäelle tai toivoisin että se pamahtaisi lopullisesti, jotta saisi irtisanoa tv-lupani irti. Tv-maksut ovat pirun kalliita 224,30 euroa vuodessa.
"Se vajaa 60 senttiä päivässä on hirmuinen summa yksinelävälle työmarkkinatuella. "
Jep, varsinkin hankkia televisio ja digiboksi. Puhumattakaan tv-maksun maksamisesta.
Tv-maksujenkin tulisi olla tulojen mukainen, eikä kaikille aina se sama.
Jos esittäisi hallitukselle ja porvarille moista, niin tietenkin köyhät maksaisivat enemmän kuin rikkaat? Rikkailta on kevennetty verovelvollisuuksiakin! järjetöntä!
Korkoa tulee koron päälle tv-maksuissakin, mikäli maksaa osissa. Vuosimaksu on 224,30 €
1kk= 19,35 €
3kk= 57,10 €
6kk= 112,85 €
12kk= 224,30 €
Tuon vuosimaksun 224,30 € mukaan:
1kk= 18,69 € (ns. "korkoa" verrattuna tv-maksuhinnastoon 0,66 €, vuodessa yhteensä 232,20 €)
3kk= 56,08 € (ns. "korkoa" verrattuna tv-maksuhinnastoon 1,02 €, vuodessa yhteensä 228,40€)
6kk= 112,15 € (ns. "korkoa verrattuna tv-maksuhinnastoon 0,70 €, vuodessa yhteensä 225,70€)
12kk= 224,30 €
Kaikki voivat laskea tuolta: http://www.tv-maksu.fi/index/tietoa/hinnat.html
mulla ei oo tiedossa ilmaisia maksuja...
skanneri ja se on siinä!
Skannat ne paperit sinne minne pitää! Eikä tartte
postia eikä autoja.
Tai osta monitoimikopio-kone, niitäkin saa männävuotisia halavalla...ainoa vika ettie pääse lentämään, on faxit ja kaik muut vimpaimet!
miten tuon kirjoituksesi tulkitsen, ja miten siinä annetut ohjeet ihan jo sinänsäkin vaikuttavat monessakin suhteessa hölmöiltä niin tuskin tuota kirjoittanut olisit.
Kyllä minä mielestäni varsin hyvin ja seikkaperäisesti tämän tulkintani kirjoituksestasi ja oman mielipiteeni asiasta perustellakkin voisin, mutta en nyt vaan viitsi aiheesta ruveta tähän mitään pakertamaan. En siksikään kun ihmisiä ei kuitenkaan edes kiinnosta lukea sellaisia enemmän vaivalla tehtyjä tai pidempiä kirjoituksia.
Netin turvin pysyn edes vähän hengissä ja mukana maailman menossa.
Ovesta ei jaksa, eikä kehtaa joka päivä ulos mennä. Lehtiä ei ole. Tv on rikki. Radio sentään pelittää. Ketään ei käy kylässä. Ei ole varaa mennä porukkojen mukana ulos. Netti on ainoa yhteys ulkomaailmaan.
Onneksi kone ja yhteys tuli hommattua vielä työssä ollessa, nyt siihen ei olisi mitään mahdollisuutta.
Ennemmin laitan puhelimen pois kuin luovun netistä. Toivottavasti kone kestää - tämä on jo melko vanha!
Onneksi juuri näitä koneita saa sentään jo melko halvalla, kun kova kansainvälinen kilpailu pitää hintoja kurissa. Ainakin nyt toistaiseksi näin.
Enemmän tässä askarruttaakin näiden kotimaisten nettiyhteyksien tuottajien palveluhintojen kehitys.
Mulla oli joku sopimus, että tuplanopeus vuoden samaan hintaan. Nyt se sopimus loppu. Ekaksi hinta nousi melkein vitosella ja sitten kuukauden perästä taas. Melko hurjaa. Mitään ilmoitusta tuosta tokasta nostosta ei tullut.
Tosi hauska on tämä Soneran palvelu: testaa nopeutesi. Maksat neljästä megasta ja sitten todellinen nopeus on jotain alta yhden.. Teoreettisesta nopeudesta laskuttavat.
kierrätyskeskusesta saa koneita halvalla. Lisämuisteilla etc. Taisi kaverini maksaa 80 euroa melko toimivasta paketista. Tuotiin jopa kotiin ja asennettiin.
ja on ihan omakin läppäri.Tosin jo 4 vuotta vanha. Toimii muuten monitoimi koneena. Äsken keskustelin ilmaispuhelun Espanjaan vanhempieni kanssa. Kesällä toimii asuntovaunussani puhelimena,videona,telkkarina,radiona ja tietenkin nettiyhteyksien kanssa.Ja luen myös päivän lehdet. Eli sen 20 euron edestä saan aika paljon viihdykettä.
Itse lähes ilmaisista osista koottuja. Tottakai nykypäivänä tietokone ja laajakaista pitää olla. Tietokoneeni toimivat tallentavina digibokseina, radiona, CD-, DVD-, video- ja musiikkisoittimina, pankki-, työ- ja työttömyysasioiden hoitovälineinä, valokuvaajan tiedostopalvelimena, nettilehtien lukuvälineenä, ohjelmoijan ja CAD-piirtäjän harrastusvälineinä, tiedon etsintävälineinä yms. Käytössäni on netti- ja valvontakameroita, viivakoodin- ja korttienlukulaitteita, skannereita, tulostimia, fakseja...
Tämä olikin köyhyyspalsta...