Miten te jaksatte?

en tajuu...

siis me eletään nyt lopun aikoja, eikö?

--- miten te rakkaat veljet ja sisaret jaksatte näillä palstoilla kiistellä uskon asioista?

--- miksi ette lähde sieltä koneen äärestä tekemään OIKEAA evankeljumin työtä johon Herra on meidät kutsunut?

--- mitä merkitystä on pienillä erilaisuuksilla, tavoilla uskoa ja käsittää raamattua? Asioilla, joilla ei ole pelastuksen kanssa mitään tekemistä, niistä jaksetaan näemmä kättä vääntää.

--- miksi jotkut teistä pitävät omaa "kuppikuntaansa" (=seurakuntaansa)enemmän oikeassa olevana? Kaikki kuulumme Jumalan seurakuntaan, kaikki uudestisyntyneet ihmiset. Miksi tuhlata aikaa väittelemällä opillisista asioista? Yksikään ei ole absoluuttisen oikeassa. Ei yksikään seurakunta. Totuuden tietää Jumala, ja KAIKKI asiat jolla on jotain merkitystä pelastuksen kannalta on ilmoitettu raamatussa.

--- Herätkää... aika loppuu! Lopettakaa väittely, riitely, ajan haaskaaminen. Tehkää työtä yhdessä veljinä ja sisarina, älkää helluntailaisina, adventisteina, baptisteina, metodisteina... ei ole tuomion päivänä väliä millaista lippua heiluttaa, silloin katoaa maalliset "kuppikunnat".

Oli pakko kirjoittaa nää kun viimeksi olen käyny pari vuotta sitten näillä palstoilla, ja nyt kun kävin niin huomaan että samat nimimerkit täällä jumputtaa ja samoista asioista kun parikin vuotta sitten! Pääsemättä puusta pitkään??

Lähtekää ulos, kertokaa Jeesuksesta ja että aika ON lähellä!

5

190

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • IDENEB

      /// Miten te jaksatte?
      Kirjoittanut: en tajuu...
      31.3.2009 klo 19.57
      siis me eletään nyt lopun aikoja, eikö? \\\

      Hyvin menee mutta menköön. Thaimaaseen mieli palaa.

      Luuk. 21:28
      Kun nuo tapahtumat alkavat, nostakaa rohkeasti
      päänne pystyyn, sillä teidän vapautuksenne on
      lähellä." [Room. 8:23]

      Jk. 2:12 Vapauden lain mukaan teidät tuomitaan;
      pitäkää se mielessänne, mitä puhutte tai
      teettekin. [Jaak. 1:25]
      13 Joka ei toista armahda, saa itse armottoman
      tuomion, mutta joka armahtaa, saa tuomiosta
      riemuvoiton. [Matt. 5:7 ]

    • Niin se vaan on.Me uskovat helposti kaavoihin kangistumme,mutta kyllä Jeesus on hyvä.

    • puhut puuta ....

      Eihän adventismissa ole kristinuskosta merkkiäkään!
      Miten he voisiit evankeljumia julistaakaan?

    • Jesuksestakaan

      oikeastaan osaa kertoa kun ein ole muuta tietoa koko miehestä kuin mitä nyt jotkut uskonnolliset tekstit kertovat ja jotkut uskovaisen uskovat hänestä tietävänsä.

      • rakastaa

        Kyllä jeesusta pitää rakastaa, vaikka et mitään hänestä tiedä. Olihan hän sentään juutalainen äpärälapsi, joka keksi itselleen isän.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      1369
    2. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      322
      1176
    3. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      993
    4. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      311
      963
    5. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      801
    6. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      131
      800
    7. kolme tunnistetta kaivatustasi

      Anna kolme tunnistetta kaivatussasi!
      Ikävä
      50
      761
    8. Treffi-ilmoituksia!

      Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte
      Sinkut
      194
      698
    9. Riittäisikö se

      Että nähtäisiin viikonloppuisin? Naiselta.
      Ikävä
      61
      605
    10. Olenko käsittänyt oikein?

      Tykkäät, mutta et halua mitään (ymmärrän kyllä syyn miksi et).
      Ikävä
      40
      546
    Aihe