Menetkö saunaan tuntemattoman kanssa ?

paltaselkä

http://kalarauta.pointblog.fi/KERRO-menetko-tuntemattoman-kanssa-saunaan-.html

Minusta tuntemattoman ihmisen kanssa saunaan menemisessä ei ole mitään kummallisempaa. Esimerkiksi Kuopiossa, Rauhanlahden leirintäalueella on leiriytyjille aamusauna ja siellä jos missä on sattunut hauskoja asioita.Lähinnä tapojen ja tottumuksien yhteensaattamisessa. Lapsetkin samaan aikaan aamusaunassa. Olen saunonut siellä aamuaikaisella Japanilaisen, Ranskalaisen,Englantilaisen, Hollantilaisen, ja Saksalaisen ihmisen kanssa ja kaikki ollaan oltu mielissään. Minä kieltenvaihdosta ja he eksootisesta kokemuksesta.

Isoissa "bileissä" mökillä on tullut saunottua löyhästi sukuun kuuluvien henkilöiden kanssa sekasaunassa, miehet ja naiset keskenään, ei siellä ole senkummempia viritteitä ollut esillä, TITTELIT POIS kaikilta.

Intiimimässä saunomisessa naisystävän kanssa, miedossa löylyssä, ei tulisi mieleenkään saada sinne jotain "serkkupoika/piikaa" samalla lauteelle.

Kyllä saunatunteet pitää suomalaiseen saunaan sisällyttää !

OLETTEKOS SAMAA MIELTÄ ?

14

2378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • falkkon

      aamulla krapulasa kaikki yhdessä uimapuku päällä saunaan ja sitten uimaaan.

    • tällaista

      Kummallinen viesti. Minulle on ollut kakarasta asti (70-luvulta) itsestään selvää, että saunaan mennään sekä tuttujen että tuntemattomien kanssa.

      • Serioossa

        Inhoan noita seka- seura saunomisia, joskus takavuosina olen niihin osallistunut.

        Nyt olen jo senverran itsevarmempi että uskallan sanoa ettei ole mun juttu tämä. Saunon yksin, ja sillä selvä.


      • niissä
        Serioossa kirjoitti:

        Inhoan noita seka- seura saunomisia, joskus takavuosina olen niihin osallistunut.

        Nyt olen jo senverran itsevarmempi että uskallan sanoa ettei ole mun juttu tämä. Saunon yksin, ja sillä selvä.

        sekasaunoissa sit tarkotus että kikkelit pimppiin


      • --
        niissä kirjoitti:

        sekasaunoissa sit tarkotus että kikkelit pimppiin

        hauskaa, mutta siellä voi olla joku kipeä kaveri toljottamassa.


      • aviossa eikä huorin

        siksipä sinusta tulikin siveetön apina?


    • missie_

      En puhu sekasaunojen puolesta.. En siis mene sekasaunaan, poikkeuksena täytyy toki mainita sekasaunominen ystävien kanssa, jotka ovat homoja.

      Ne, jotka sekasaunovat, niin siinäpähän saunovat.. Se ei oo multa pois!

    • Viimeksi Hietajärvellä karavaanareiden syystalkoissa. Karavaanairt tervehtivät aina toisiaan, vaikkeivät tuntisikaan. Saunassakin.

    • gfdhjdghnjxfg

      Olen samaa mieltä, mutta saunassa kuuluu olla tietenkin alasti. Ei saunaan ruukata mennä pyyhe lantiolla tai uimapuku päällä.

      • ......

        samaa mieltä. saunaan aina munasillaan ja muna pystyssä.


    • isoErno

      mielestäni sekasaunaan mennään sekaisin ja sauna pitää valita tarkasti koska kenen tahansa ei voi sekasaunaan mennä. tämä päiväkin on esimerkiksi ollut seka saunojen käyttäjien unelma päivä koska tilli ja talli olivat huudeilla ja heiltä sai hyvää pontikkaa, siispä huomenna kaikki seka saunojen käyttäjät voivat tohtiessaan mennä seka saunaan jos sitä munaa sitten siihen on. ja krapulassahan sitä on ja tästä aasinsilta siihen kuinka aasi eli donkey sitten mahtuu sekasaunaan kaiken maailman tuhisijoitten joukkoon. olkaa valppaana saunan lattioilla on liukasta ja sotkuista,

    • Huonot kortit jaettu

      Menisin muuten ihan mielellään mutta alkanut ärsyttää kun noissa tuntemattomissa porukoissa aina joku hemmetin kullipoliisi alkaa tsekkailemaan alapään varustuksia ja sehän ei ole mukavaa jos omistaa melkein aina porukan pienimmän pippelin :(

    • ts

      ahaa

    • JK

      ENNMMMENE

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      194
      2675
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      57
      2655
    3. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      184
      2625
    4. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      71
      2272
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      74
      2134
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      41
      2125
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      2015
    8. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      73
      1626
    9. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      146
      1487
    10. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      2
      1385
    Aihe