mitä anarkismi on

onko se sitä että taistellaan valtiota vastaan?miten vois taistella valtiota vastaan hyviä neuvoja?

9

1163

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zerzanisti

      On ideologia joka perustuu kaikenlaisten hierarkioiden vastustamiseen. Hierarkiat johtavat aina ihmisten alistamiseen ja lopulta ympäristön tuhoutumiseen. Anarkistit haluavat lopettaa kaiken tämän. Valtiota vastaan taisteleminen on juuri sitä mitä valtio haluaa. Ihmiset alkaisivat pelätä anarkisteja ja luottaisivat valtioon vielä enemmän.

      • tuskin mikään valtio haluaa terrorismia omaan maahansa


    • etenee:

      Maalataan graffiteja, rikotaan ikkunoita, ei mennä kouluun eikä töihin. Kyllä valtio vapisee.

    • naurettavat pellet

      on hemmoteltujen pullaperseitten-rikkaidenhippivanhempien kakaroiden naurettavaa pelleilyä, kun nämä kusimullit eivät halua noudattaa yhteiskunnan sääntöjä niinkuin kunnialliset ihmiset.

      • ilman sortoa

        Anarkismi merkitsee vapautumista kaikesta siitä mikä on turhaa ja alistaa, kaikesta mikä on muka välttämätöntä, mutta ei oikeasti ole sitä. Vanha maailma ei sisällä mitään arvokasta. Antaa sen vajota alas riistomekanismeineen.


      • mukaan...
        ilman sortoa kirjoitti:

        Anarkismi merkitsee vapautumista kaikesta siitä mikä on turhaa ja alistaa, kaikesta mikä on muka välttämätöntä, mutta ei oikeasti ole sitä. Vanha maailma ei sisällä mitään arvokasta. Antaa sen vajota alas riistomekanismeineen.

        ...taidat kaivata jonkin uskonnon antamaa turvaa. Mikään maallinen ei ole mitään. Herran rauhaa.


      • säkissä?
        ilman sortoa kirjoitti:

        Anarkismi merkitsee vapautumista kaikesta siitä mikä on turhaa ja alistaa, kaikesta mikä on muka välttämätöntä, mutta ei oikeasti ole sitä. Vanha maailma ei sisällä mitään arvokasta. Antaa sen vajota alas riistomekanismeineen.

        Se on täysfakta, että yhteiskunta ei pyöri ilman auktoriteettaja, lakeja ja normeja. Jos yhteiskunta vajoaa anarkiaan, se ei ole kuin yks kullin luikaus, kun taas on joku tyranni kokoamassa armeijaansa. Ihminen nyt vaan on isoaivoinen kaksijalkainen apina, eikä mikään yliolento. Ajatukset täydellisen vapaasta yhteiskunnasta ovat elämää kokemattomien keskenkasvuisten aivopieruja. Käyttäisitte hyvät ihmiset sitä järkeänne, jos teillä sellainen on.


    • jfdlswgfr44

      ...että ollaan tiedostavia,hyökkäillään turkistarhoihin ja vaatekauppoihin ja laitetaan lasia ihmisten ruokaan.Näin taistellaan fasismia ja rasismia ja riistoa vastaan.Sitten jonain päivänä kasvetaan ja opitaan ajattelemaan aivoilla.

      • mrögröh

        Miks ivtussa tänne pitää kirjoittaa, jos ei ole mitään järkevää sanottavaa koko aiheesta? Sama aihe jokaiselle, joka tunkee vittuilemaan vastakkaisia mielipiteitä aatteellisille foorumeille. Jos ei miellytä, niin voisitte jumalauta pitää omana tietonanne. Idiootit.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      279
      10263
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      243
      5969
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      173
      5414
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      95
      5038
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      19
      3305
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      8
      2700
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      214
      2592
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      17
      2424
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2254
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      382
      2197
    Aihe