onko se sitä että taistellaan valtiota vastaan?miten vois taistella valtiota vastaan hyviä neuvoja?
mitä anarkismi on
9
1182
Vastaukset
- Zerzanisti
On ideologia joka perustuu kaikenlaisten hierarkioiden vastustamiseen. Hierarkiat johtavat aina ihmisten alistamiseen ja lopulta ympäristön tuhoutumiseen. Anarkistit haluavat lopettaa kaiken tämän. Valtiota vastaan taisteleminen on juuri sitä mitä valtio haluaa. Ihmiset alkaisivat pelätä anarkisteja ja luottaisivat valtioon vielä enemmän.
- etenee:
Maalataan graffiteja, rikotaan ikkunoita, ei mennä kouluun eikä töihin. Kyllä valtio vapisee.
- naurettavat pellet
on hemmoteltujen pullaperseitten-rikkaidenhippivanhempien kakaroiden naurettavaa pelleilyä, kun nämä kusimullit eivät halua noudattaa yhteiskunnan sääntöjä niinkuin kunnialliset ihmiset.
- ilman sortoa
Anarkismi merkitsee vapautumista kaikesta siitä mikä on turhaa ja alistaa, kaikesta mikä on muka välttämätöntä, mutta ei oikeasti ole sitä. Vanha maailma ei sisällä mitään arvokasta. Antaa sen vajota alas riistomekanismeineen.
- mukaan...
ilman sortoa kirjoitti:
Anarkismi merkitsee vapautumista kaikesta siitä mikä on turhaa ja alistaa, kaikesta mikä on muka välttämätöntä, mutta ei oikeasti ole sitä. Vanha maailma ei sisällä mitään arvokasta. Antaa sen vajota alas riistomekanismeineen.
...taidat kaivata jonkin uskonnon antamaa turvaa. Mikään maallinen ei ole mitään. Herran rauhaa.
- säkissä?
ilman sortoa kirjoitti:
Anarkismi merkitsee vapautumista kaikesta siitä mikä on turhaa ja alistaa, kaikesta mikä on muka välttämätöntä, mutta ei oikeasti ole sitä. Vanha maailma ei sisällä mitään arvokasta. Antaa sen vajota alas riistomekanismeineen.
Se on täysfakta, että yhteiskunta ei pyöri ilman auktoriteettaja, lakeja ja normeja. Jos yhteiskunta vajoaa anarkiaan, se ei ole kuin yks kullin luikaus, kun taas on joku tyranni kokoamassa armeijaansa. Ihminen nyt vaan on isoaivoinen kaksijalkainen apina, eikä mikään yliolento. Ajatukset täydellisen vapaasta yhteiskunnasta ovat elämää kokemattomien keskenkasvuisten aivopieruja. Käyttäisitte hyvät ihmiset sitä järkeänne, jos teillä sellainen on.
- jfdlswgfr44
...että ollaan tiedostavia,hyökkäillään turkistarhoihin ja vaatekauppoihin ja laitetaan lasia ihmisten ruokaan.Näin taistellaan fasismia ja rasismia ja riistoa vastaan.Sitten jonain päivänä kasvetaan ja opitaan ajattelemaan aivoilla.
- mrögröh
Miks ivtussa tänne pitää kirjoittaa, jos ei ole mitään järkevää sanottavaa koko aiheesta? Sama aihe jokaiselle, joka tunkee vittuilemaan vastakkaisia mielipiteitä aatteellisille foorumeille. Jos ei miellytä, niin voisitte jumalauta pitää omana tietonanne. Idiootit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PropsApp Koodi
Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset23528Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a1023389"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin742907IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-612673Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.922485Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭542271Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!
Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä251387- 961308
Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä
On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten3811232Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!
Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll171095