mitä anarkismi on

onko se sitä että taistellaan valtiota vastaan?miten vois taistella valtiota vastaan hyviä neuvoja?

9

1210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zerzanisti

      On ideologia joka perustuu kaikenlaisten hierarkioiden vastustamiseen. Hierarkiat johtavat aina ihmisten alistamiseen ja lopulta ympäristön tuhoutumiseen. Anarkistit haluavat lopettaa kaiken tämän. Valtiota vastaan taisteleminen on juuri sitä mitä valtio haluaa. Ihmiset alkaisivat pelätä anarkisteja ja luottaisivat valtioon vielä enemmän.

      • tuskin mikään valtio haluaa terrorismia omaan maahansa


    • etenee:

      Maalataan graffiteja, rikotaan ikkunoita, ei mennä kouluun eikä töihin. Kyllä valtio vapisee.

    • naurettavat pellet

      on hemmoteltujen pullaperseitten-rikkaidenhippivanhempien kakaroiden naurettavaa pelleilyä, kun nämä kusimullit eivät halua noudattaa yhteiskunnan sääntöjä niinkuin kunnialliset ihmiset.

      • ilman sortoa

        Anarkismi merkitsee vapautumista kaikesta siitä mikä on turhaa ja alistaa, kaikesta mikä on muka välttämätöntä, mutta ei oikeasti ole sitä. Vanha maailma ei sisällä mitään arvokasta. Antaa sen vajota alas riistomekanismeineen.


      • mukaan...
        ilman sortoa kirjoitti:

        Anarkismi merkitsee vapautumista kaikesta siitä mikä on turhaa ja alistaa, kaikesta mikä on muka välttämätöntä, mutta ei oikeasti ole sitä. Vanha maailma ei sisällä mitään arvokasta. Antaa sen vajota alas riistomekanismeineen.

        ...taidat kaivata jonkin uskonnon antamaa turvaa. Mikään maallinen ei ole mitään. Herran rauhaa.


      • säkissä?
        ilman sortoa kirjoitti:

        Anarkismi merkitsee vapautumista kaikesta siitä mikä on turhaa ja alistaa, kaikesta mikä on muka välttämätöntä, mutta ei oikeasti ole sitä. Vanha maailma ei sisällä mitään arvokasta. Antaa sen vajota alas riistomekanismeineen.

        Se on täysfakta, että yhteiskunta ei pyöri ilman auktoriteettaja, lakeja ja normeja. Jos yhteiskunta vajoaa anarkiaan, se ei ole kuin yks kullin luikaus, kun taas on joku tyranni kokoamassa armeijaansa. Ihminen nyt vaan on isoaivoinen kaksijalkainen apina, eikä mikään yliolento. Ajatukset täydellisen vapaasta yhteiskunnasta ovat elämää kokemattomien keskenkasvuisten aivopieruja. Käyttäisitte hyvät ihmiset sitä järkeänne, jos teillä sellainen on.


    • jfdlswgfr44

      ...että ollaan tiedostavia,hyökkäillään turkistarhoihin ja vaatekauppoihin ja laitetaan lasia ihmisten ruokaan.Näin taistellaan fasismia ja rasismia ja riistoa vastaan.Sitten jonain päivänä kasvetaan ja opitaan ajattelemaan aivoilla.

      • mrögröh

        Miks ivtussa tänne pitää kirjoittaa, jos ei ole mitään järkevää sanottavaa koko aiheesta? Sama aihe jokaiselle, joka tunkee vittuilemaan vastakkaisia mielipiteitä aatteellisille foorumeille. Jos ei miellytä, niin voisitte jumalauta pitää omana tietonanne. Idiootit.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      175
      13388
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      158
      5483
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4910
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      149
      3699
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      40
      2833
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      128
      2032
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      119
      1783
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      371
      1693
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1560
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      137
      1515
    Aihe