mitä anarkismi on

onko se sitä että taistellaan valtiota vastaan?miten vois taistella valtiota vastaan hyviä neuvoja?

9

1206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zerzanisti

      On ideologia joka perustuu kaikenlaisten hierarkioiden vastustamiseen. Hierarkiat johtavat aina ihmisten alistamiseen ja lopulta ympäristön tuhoutumiseen. Anarkistit haluavat lopettaa kaiken tämän. Valtiota vastaan taisteleminen on juuri sitä mitä valtio haluaa. Ihmiset alkaisivat pelätä anarkisteja ja luottaisivat valtioon vielä enemmän.

      • tuskin mikään valtio haluaa terrorismia omaan maahansa


    • etenee:

      Maalataan graffiteja, rikotaan ikkunoita, ei mennä kouluun eikä töihin. Kyllä valtio vapisee.

    • naurettavat pellet

      on hemmoteltujen pullaperseitten-rikkaidenhippivanhempien kakaroiden naurettavaa pelleilyä, kun nämä kusimullit eivät halua noudattaa yhteiskunnan sääntöjä niinkuin kunnialliset ihmiset.

      • ilman sortoa

        Anarkismi merkitsee vapautumista kaikesta siitä mikä on turhaa ja alistaa, kaikesta mikä on muka välttämätöntä, mutta ei oikeasti ole sitä. Vanha maailma ei sisällä mitään arvokasta. Antaa sen vajota alas riistomekanismeineen.


      • mukaan...
        ilman sortoa kirjoitti:

        Anarkismi merkitsee vapautumista kaikesta siitä mikä on turhaa ja alistaa, kaikesta mikä on muka välttämätöntä, mutta ei oikeasti ole sitä. Vanha maailma ei sisällä mitään arvokasta. Antaa sen vajota alas riistomekanismeineen.

        ...taidat kaivata jonkin uskonnon antamaa turvaa. Mikään maallinen ei ole mitään. Herran rauhaa.


      • säkissä?
        ilman sortoa kirjoitti:

        Anarkismi merkitsee vapautumista kaikesta siitä mikä on turhaa ja alistaa, kaikesta mikä on muka välttämätöntä, mutta ei oikeasti ole sitä. Vanha maailma ei sisällä mitään arvokasta. Antaa sen vajota alas riistomekanismeineen.

        Se on täysfakta, että yhteiskunta ei pyöri ilman auktoriteettaja, lakeja ja normeja. Jos yhteiskunta vajoaa anarkiaan, se ei ole kuin yks kullin luikaus, kun taas on joku tyranni kokoamassa armeijaansa. Ihminen nyt vaan on isoaivoinen kaksijalkainen apina, eikä mikään yliolento. Ajatukset täydellisen vapaasta yhteiskunnasta ovat elämää kokemattomien keskenkasvuisten aivopieruja. Käyttäisitte hyvät ihmiset sitä järkeänne, jos teillä sellainen on.


    • jfdlswgfr44

      ...että ollaan tiedostavia,hyökkäillään turkistarhoihin ja vaatekauppoihin ja laitetaan lasia ihmisten ruokaan.Näin taistellaan fasismia ja rasismia ja riistoa vastaan.Sitten jonain päivänä kasvetaan ja opitaan ajattelemaan aivoilla.

      • mrögröh

        Miks ivtussa tänne pitää kirjoittaa, jos ei ole mitään järkevää sanottavaa koko aiheesta? Sama aihe jokaiselle, joka tunkee vittuilemaan vastakkaisia mielipiteitä aatteellisille foorumeille. Jos ei miellytä, niin voisitte jumalauta pitää omana tietonanne. Idiootit.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      5
      4678
    2. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      43
      4458
    3. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      116
      3488
    4. Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?

      He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun
      Maailman menoa
      106
      3456
    5. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      31
      3450
    6. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      40
      2897
    7. Ikävän karkoitukseen klassikkokysymys

      Mikä biisi saa hymyn huulille ja ajatukset mukavasti siihen yhteen ja ainoaan? 🤩 Laita biisin sanat, älä linkkiä. Alo
      Ikävä
      12
      1030
    8. Pahimman luokan hasardi

      sellainen sinä olet. Sut pitäis peitellä varoituskolmioilla ja vilkkuvaloilla, rajata lippusiimalla ja varustaa silmälap
      Ikävä
      74
      867
    9. Elämäni rakkaus

      Sitä sinä olet minulle ollut. Siksi tämä on kai niin vaikeaa. Jos sinä luopuisit niin ehkä se tulisi luonnostaan sitten
      Ikävä
      63
      789
    10. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      92
      733
    Aihe