tule tänään dokumentti venäläisestä lentorykmentistä, joka lensi vain öisin, ja jonka lentäjät olivat naisia. Dokumentti on nimeltään "kuin noidat yössä".
Jo nimi kuvastaa punikkikanavan asennetta tähän hommaan. Aihe on muutenkin mieluinen YLE:lle, koska nämä lentäjät pommittivat saksalaisten asemia. Varmasti juuri saksalaisten tappaminen tekee tästäkin dokumentista erityisen märehdittävän ylen punikkitoimistossa. Ohjelma luonnollisesti näytetään parhaaseen katseluaikaan, ja takuulla kakkoselta tai teemalta ei tule mitään muuta katsottavaa.
Luonnollisesti oikeistoa mieluisampi talvisota on sijoitettu myöhäisohjelmistoon, jotta "fasistipropaganda" ei pääsisi liian suuren katsojamäärän ulottuville -jotkuthan saattavat käydä töissäkin vielä nykyään (ne petturit!).
Joka tapauksessa nuo naislentäjät siis pommittivat saksalaisten asemia. Tekisi melkein lyödä vetoa, että sitten kun joku noista punikkirotista on ammuttu alas, niin yllättäen "taas yksi viaton siviili -nyyh- kuoli".
-Punikeista ei saa edes kunnollisia huoria-
Jo nimi kuvastaa punikkikanavan asennetta tähän hommaan. Aihe on muutenkin mieluinen YLE:lle, koska nämä lentäjät pommittivat saksalaisten asemia. Varmasti juuri saksalaisten tappaminen tekee tästäkin dokumentista erityisen märehdittävän ylen punikkitoimistossa. Ohjelma luonnollisesti näytetään parhaaseen katseluaikaan, ja takuulla kakkoselta tai teemalta ei tule mitään muuta katsottavaa.
Luonnollisesti oikeistoa mieluisampi talvisota on sijoitettu myöhäisohjelmistoon, jotta "fasistipropaganda" ei pääsisi liian suuren katsojamäärän ulottuville -jotkuthan saattavat käydä töissäkin vielä nykyään (ne petturit!).
Joka tapauksessa nuo naislentäjät siis pommittivat saksalaisten asemia. Tekisi melkein lyödä vetoa, että sitten kun joku noista punikkirotista on ammuttu alas, niin yllättäen "taas yksi viaton siviili -nyyh- kuoli".
-Punikeista ei saa edes kunnollisia huoria-
Vastaukset 21
Vanhimmat
saisi huoran vain sormia napsauttamalla. Se että niistä venäläisistä naisista ei saa tehtyä huoria on vain hyvä juttu, huoraaminen kuuluu vain suomalaisille akoille ja marskille homoilu!
lohkesi tussua 20 markalla, kun NL upposi. Että siinä teille sitä kommunismi-aatetta ;D
Sillä oli huopikkaat, huopikkaat jalassa. :)
Vahinko kävi.Niinkuin aikoinaan sinun äidilläsikin kävi vahinko.Olet todeiste siitä äitisi vahingosta.
Mutta asiaan.
Surffailin ajankulukseni tässä tätä historia palstaa.Ja tuolla hiukan alempana oli kirjoittajien joukossa aivan sinun tapainen löysä letku.
Vastasinkin silloin erääseen erittäin typerään kirjoitukseen.Ja nyt kävi aivan samalla tavalla.
Vastasin taas erittäin typerään kysymykseen.Mutta annettakoon nyt se anteeksi.
http://www.youtube.com/watch?v=6C6H8gM7hdk
Menen pääsiäisenä Pietariin. Saas nähdä näenkö?
Tulee pian:
http://www.youtube.com/watch?v=_0OkQpYYCDs&feature=related
Tuon dokkarin ilman sen kummempaa poliittista aatteenpaloa ihan vaan kiinnostuksesta sotahistoriaan.Satuin saamaan siitä tekstarilla tiedon ollessani lenkillä.
Vieläkö se yle on punikkikanava eikö tässä eletä jo 2000 lukua ja taistolaiset on syrjäytetty vanhainkoteihin ainakin toivottavasti.
katsoa sen areenalta jossakin vaiheessa. Tuli näet nukuttua mokoman yli..
Joka tapauksessa stallarit ja taistolaiset ovat sitkeässä. Vähenemään päin toki, mutta vasemmistolaisuusaate on silti jostakin syystä ylessä vallitsevana voimatekijänä. Esimerkiksi Niinistö teki valituksen ylestä ja sen puolueellisuudesta vaaliuutisoinnissa. Koskaan näihin kysymyksiin ei ole yle vastannut millään lailla. Lisäksi asiasta on tehty mielipidemittauksia. Mittauksessa kysyttiin, että onko yle ollut puolueellinen uutisoinnissa. Kyllä vastanneiden joukosta lähes 100% oli sitä mieltä, että yle oli puolueellinen vasemmiston suuntaan. Tämä oli siis edellisten presidentin- ja eduskuntavaalien aikoina. Ei kovinkaan pitkä aika siis..
Ja mitä taistolaisiin tulee, niin onhan niitä vasemmistoliittokin pullollaan. Vai väitätkö, että Siimes on puhunut palturia?
Eipä tuossa nyt kovin montaa vasemmistolaista näytä olevan.
http://web.eduskunta.fi/Resource.phx/toimielimet/toimielin-yleh01/index.htx?subpage=jasenet&te=yleh01
Joten taidat ollakkin vain pelkkä onneton paskanjauhaja.
kokoomuksen kansanedustajan omistaman firman toimesta.Luotettavampaa ??
kutinsa, mutta niistä tehtävät tulkinnat sen sijaan ovat eriasia. Esimerkiksi ylen tapa uutisoida noita galluppejaan ei täyttänyt puolueettomuuskriteeriä. Tähän kiinnitti jopa Niinistö huomiota. Vai väitätkö, että Niinistö ja enemmistö kansasta on väärässä?
Ylen pääjohtajakin muuttuu kokooomuslaiseksi. Ja sitä paitsi ei se ole siitä kiinni mihin puolueeseen kuuluu, vaan siitä mitä todella kannattaa. Ylelle ei ole tavanomaisuudesta poikkeavaa nimetä vasuritolloja kokkareiksi, jotta saavat kiintiöt täyteen.
Suomen kansan enemmistöhän oli Halosen puolella viimeisimmissä pressan vaaleissa.Eikä Niinistön.
saavutti kannatusta joka gallupilla. Ja mitä muistiin tulee, niin tämähän ei ollut ainokainen kerta. Sitä samaa huttuahan nähtiin jo aikaisemmissakin vaaleissa. Ylellä vain lähti mopo käsistä, kun alkoi näyttää siltä, että Niinistöstä todellakin tulee presidentti. Kenenkään muun kannatus ei ole koskaan romahtanut niin nopeasti kuin Halosen. Vielä puolivuotta ennen vaaleja kannatus keikkui 90% tuntumassa.
Eihän vaalien jälkeen millään kannatusluvuilla ole enää mitään väliä.Kun on jo tullut valituksi.
Halonenhan ei ehkä lähde enää ehdokkaaksi presidentivaaleihin.
Halonen on vetänyt tämän maan niin pahasti lokaan, että jatkolle ei ole enää edellytyksiä. Tatjaana lienee tyytyväinen, jos ei saa kautensa päätteeksi maanpetossyytettä.
Se on näemmä aina sama meininki kun demari on presidenttinä. Kekkosen jälkeen tuli (valitettavasti) Mauno puikkoihin. No eipä mennyt kuin muutama vuosi, niin jo oli tämäkin maa historiansa suurimmassa talouskriisissä. Ja sama ralli näyttää jatkuvan edelleen. Koiviston ummehtunut politiikka vahvoine markkoineen aiheutti Suomelle 50 miljardin euron velat. Nyt Halosen politiikan seurauksena päästään kuulemma sataan miljardiin.
Kun demari uppoaa, niin se vetää kaikki mukanaan. Muustahan tässä ei ole kyse, ja seuraava presidentti kun on Niinistö, niin tuo oli Haloselta vähän kuin läksiäislahja.
Lintulauta.
Ei presidenti mitään valtionvelkoja Suomelle ota.
Ei katos tuo valtionvelan otto kuulu presidentin toimen kuvaan.
Presidenttihän johtaa Suomen ulkopolitiikkaa Suomen perustuslain mukaan.
Tuo vastuu valtionvelan ottamisesta kuuluu hallitukselle.Ja tarkemmin sanottuna valtionvarainministerille.
Nykyinen halitus on väärillä toimenpiteillään tuplannut Suomen valtionvelan jo yli 100 miljardiin euroon.
Ja Suomen kansa kärsii nykyhallituksen toimista.
Sillä suomalaisethan maksavat kumminkin tämän nykyhallituksen töppäilyt.
Suuret linjavedot sen sijaan kuuluvat. Halosen suusta ei sen asian tiimoilta kuulunut kuin huminaa..
Ja mitä valtionvelkaan tulee, niin eihän sitä 100 miljardia vielää ole otettu pässi. Se on laskennallinen arvo siitä mihin se tullee nyt kriisin kuluessa nousemaan. Tämä on tietenkin passiivisen (käytännössä kuolleen) presidentin vika. Tuo läski kuraperse olisi voinut aina pyytää Kataisen puhutteluun, ja vaatia sitä kaivamaan leikkauslistat esiin. Aluksi vaikkapa toimeentulotuen poistoa, ja merkittäviä palkanalennuksia kunta-alan ja muillekin työntekijäosapuolille. Elvytystoimet sen sijaan olisivat pitäneet veronalennuksia sisällään, jotka yleisen kannustavuuden nimissä olisi kohdennettu hyvätuloisille. Mutta ei. Läskipaska kun vaan kiertelee maakunnissa kaiken maailman kissanristiäisissä.
Mikä on Suomen valtion korkein ja arvostetuin virka?
Olisikohan lahtari-kapitalistin ja fasistin aika nostaa se toinenkin koipensa juoksuhaudasta kun yksi koipi on jo omassa haudassaan.
Ihan vaan, etteivät mätäne koivet yhtä nopiaa kuin lahtari-kapitalistin ja fasistin pienet aivot!
Byäää! Byäää-ÄÄ!