pohdintaa
yksi näkökulma löytyy tuolta:
http://next.utu.fi/energy/pdf/Ma9_ Pekka Salomaa.pdf
energian tuotanon
1
298
Vastaukset
Siinäpä ne faktat on tiiviisti ja helposti näkösällä. Mietin aiemmin "puhtaan tuulivoiman"
kannatusta, toki se on oiva lisä, mutta 0,2 % osuudella ei sillä ole merkitystä kokonaisuuden kannalta. Kiusallisen vaikeita asioita. Pelottelu olisi kai syytä kohdistaa CO2 ja muihin kasvihuonekaasuihin. Koettaa saada ihmiset oivaltamaan ettei meillä ole vaihtoehtoja, jos aiomme edes yrittää tehdä jotain päästöjen vähentämiseksi. Sähköautojen latailu energiatarpeen ollessa minimissä olisi oiva tehon säätäjä osaltaan. Sähköauton ylivoimainen hyötysuhde ja luotettavuus, korvannee polttomoottorit piankin.
Maan sisälläkin melkoisia eroja fossiilisten polttoaineiden käytössä, huomasin selailessani eri energiayhtiöiden päästölukuja.
Asiallinen linkki tälle sivulle, siitä kiitos!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1492033Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3051727- 931567
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001210Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois781193- 671150
- 251061
- 481007
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73966- 45947