mulla on vuokra ja muitakin laskuja ollut suoraveloituksessa vuosikausia, nyt yhtä-äkkiä vuokranantaja lähetti eri laskun jolla pitäisi maksaa viime kuun vuokra koska suoraveloituksessa oli tapahtunut jokin virhe?
En ole vielä saanut selvitettyä onko rahat lähteneet virheellisellä suoraveloituksella tililtäni jonnekin vai ei mutta jos ovat, pitäisikö minun todellakin maksaa viime kuun vuokra toiseen kertaan ja tapella pankin tai vuokranantajan kanssa saadakseni "kadonneet" rahani takaisin?
Kuka vastaa suoraveloituksen virheestä?
Perkele että tämäkin asia piti mennä pieleen, luulin että suoraveloitus on idioottivarma maksutapa! Nykyään ei kyllä voi luottaa enää minkään toimivuuteen vaan kaikki onnistutaan epäonnistumaan!
Suoraveloituksen virhe
9
2416
Vastaukset
- tekee aina
asiakas ja sillä valtuuttaa yrityksen ilmoittamaan pankille laskun tiedot, pankki tekee varsinaisen veloituksen ja siirtää rahat firmalle.
Katso tiliotteelta onko rahat lähteneet vai ei, jollei niin maksa sinulle lähetetty erillinen lasku. Firman ongelma ei ole selvittää minne rahasi on mennyt.- laskuttajan vastuu?
Laskuttaja on tehnyt virheen !! Laskuttaja siirtää asiakkaan tililtä rahat. Pankissa tehdään vain sopimus ja pankki ei kajoa maksavan asiakkaan tiliin vaan laskuttaja.
On isännöitsijöitä jotka ovat muita maksuja vieneet asiakkaan tililtä vaikka SOPIMUKSESSA lukee: hoitovastike, pankin ilmoituksen mukaan isännöitsijä on toimunut väärin viedessään tililtä muuta kuin mitä siinä oli sovittu.
Älä maksa liian aikaisin mitään ylimääräistä. - pankki siirtää rahat
laskuttajan vastuu? kirjoitti:
Laskuttaja on tehnyt virheen !! Laskuttaja siirtää asiakkaan tililtä rahat. Pankissa tehdään vain sopimus ja pankki ei kajoa maksavan asiakkaan tiliin vaan laskuttaja.
On isännöitsijöitä jotka ovat muita maksuja vieneet asiakkaan tililtä vaikka SOPIMUKSESSA lukee: hoitovastike, pankin ilmoituksen mukaan isännöitsijä on toimunut väärin viedessään tililtä muuta kuin mitä siinä oli sovittu.
Älä maksa liian aikaisin mitään ylimääräistä.No eipä todellakaan ole noin. Suoraveloitussopimus tarkoittaa, että asiakas antaa pankille valtuutuksen siirtää rahat asiakkaan tililtä laskuttajan tilille laskuttajan pankille toimittamien veloitustietojen mukaan. Eli laskuttaja lähettää pankille tiedon, minkä verran asiakkaan kulloinenkin lasku on, ja asiakkaalle saman tiedon, joka usein on aivan laskun näköinen, mutta sisältää vain tiedon siitä, kuinka paljon seuraava veloitus tulee olemaan. Asiakkaan pankkitiliä ei ole lupa käsitellä kenenkään muun kuin pankin, ja sekin saa käsitellä tiliä vain suoraveloitussopimuksen rajoissa. Johan se olisi varsin hurjaa, jos kuvittelemallasi tavalla sähköyhtiö, puhelinyhtiö jne. pääsisivät jokainen omin nokkineen räpelöimään asiakkaan tiliä.
Aloittajan antamien tietojen perusteella ei ole mahdollista päätellä, kuka on tehnyt virheen, koska hän ei itsekään oikein tiennyt, mitä oli tapahtunut. Asia varmaan selviää hänelle, kunhan ottaa yhteyttä pankkiin ja vuokranantajaan.
Omassa esimerkissäsi kyse on ollut siitä, että isännöitsijä on ilmoittanut pankille muun summan kuin olisi pitänyt. Pankki maksaa täsmälleen sen, minkä isännöitsijä ilmoittaa. Isännöitsijä ei todellakaan ole itse voinut päästä näpelöimään asiakkaan tiliä. - Kuka vastaa?
pankki siirtää rahat kirjoitti:
No eipä todellakaan ole noin. Suoraveloitussopimus tarkoittaa, että asiakas antaa pankille valtuutuksen siirtää rahat asiakkaan tililtä laskuttajan tilille laskuttajan pankille toimittamien veloitustietojen mukaan. Eli laskuttaja lähettää pankille tiedon, minkä verran asiakkaan kulloinenkin lasku on, ja asiakkaalle saman tiedon, joka usein on aivan laskun näköinen, mutta sisältää vain tiedon siitä, kuinka paljon seuraava veloitus tulee olemaan. Asiakkaan pankkitiliä ei ole lupa käsitellä kenenkään muun kuin pankin, ja sekin saa käsitellä tiliä vain suoraveloitussopimuksen rajoissa. Johan se olisi varsin hurjaa, jos kuvittelemallasi tavalla sähköyhtiö, puhelinyhtiö jne. pääsisivät jokainen omin nokkineen räpelöimään asiakkaan tiliä.
Aloittajan antamien tietojen perusteella ei ole mahdollista päätellä, kuka on tehnyt virheen, koska hän ei itsekään oikein tiennyt, mitä oli tapahtunut. Asia varmaan selviää hänelle, kunhan ottaa yhteyttä pankkiin ja vuokranantajaan.
Omassa esimerkissäsi kyse on ollut siitä, että isännöitsijä on ilmoittanut pankille muun summan kuin olisi pitänyt. Pankki maksaa täsmälleen sen, minkä isännöitsijä ilmoittaa. Isännöitsijä ei todellakaan ole itse voinut päästä näpelöimään asiakkaan tiliä.tililtäni ei todella ollutkaan veloitettu mitään joten maksoin vuokranantajan lähettämän laskun ja asia on kunnossa. Edelleenkään en kyllä tiedä kuka virheen aiheutti mutta en nyt viitsi ryhtyä kuulustelemaan pankkia ja vuokranantajaa kun asia tuli kuntoon näinkin. Tämän kuun vuokra olikin jo veloittunut suoraveloituksena kuten pitääkin.
Ensimmäinen kerta koskaan kun suoraveloituksessa on ongelmia vaikka olen käyttänyt sitä useita vuosia monien toistuvien laskujen, esim. kännykkä, vuokra, jne. maksuun. - klkljkjkljjk
Kuka vastaa? kirjoitti:
tililtäni ei todella ollutkaan veloitettu mitään joten maksoin vuokranantajan lähettämän laskun ja asia on kunnossa. Edelleenkään en kyllä tiedä kuka virheen aiheutti mutta en nyt viitsi ryhtyä kuulustelemaan pankkia ja vuokranantajaa kun asia tuli kuntoon näinkin. Tämän kuun vuokra olikin jo veloittunut suoraveloituksena kuten pitääkin.
Ensimmäinen kerta koskaan kun suoraveloituksessa on ongelmia vaikka olen käyttänyt sitä useita vuosia monien toistuvien laskujen, esim. kännykkä, vuokra, jne. maksuun.Olisko ollut vajetta katteessa maksupäivänä?
- Kuka vastaa?
klkljkjkljjk kirjoitti:
Olisko ollut vajetta katteessa maksupäivänä?
rahaa on kyllä tileilläni vähintäänkin riittävästi yhteen vuokranmaksuun.
- se tilin
Kuka vastaa? kirjoitti:
rahaa on kyllä tileilläni vähintäänkin riittävästi yhteen vuokranmaksuun.
veloitus ei ole onnistunut, tilitiedoista pitäisi löytyä jälki siitä miksei se onnistunut. Tässä voi vain arvailla syitä; väärä viitenumero, väärä tilinumero, väärä summa (ts. summa joka onkin ylittänyt tilisi saldon), joku muu häiriö. Oma pankkisi on se paikka josta asiaa kannattaa tiedustella.
Suoraveloituksessa on kyllä omavastuuta mukana, laskutettava on viime käden vastuussa laskun maksamisesta. Itse tarkistan verkkopankin kautta ovatko suoraveloitukset menneet ajallaan ja oikean suuruisina. - Kuka vastaa?
se tilin kirjoitti:
veloitus ei ole onnistunut, tilitiedoista pitäisi löytyä jälki siitä miksei se onnistunut. Tässä voi vain arvailla syitä; väärä viitenumero, väärä tilinumero, väärä summa (ts. summa joka onkin ylittänyt tilisi saldon), joku muu häiriö. Oma pankkisi on se paikka josta asiaa kannattaa tiedustella.
Suoraveloituksessa on kyllä omavastuuta mukana, laskutettava on viime käden vastuussa laskun maksamisesta. Itse tarkistan verkkopankin kautta ovatko suoraveloitukset menneet ajallaan ja oikean suuruisina.Sampopankista kyse, nettipankissa ei ainakaan ollut minkäänlaista tapahtumaa jota klikkaamalla olisi voinut löytyä "jälkiä". Ko. tilin saldona jolta vuokra ja muut laskutetaan suoraveloituksena on aina ja jatkuvasti muutamia tuhansia euroja ja vuokra on satoja euroja. Tietysti jos laskun summaan on lipsahtanut vaikka yksikin numero tuplana niin siitä tulee tuhansien eurojen lasku joka on voinut ylittää tilin saldon?
Mitähän jos tilin saldo olisikin riittänyt ja olisikin suoraveloituksena tililtäni lähtenyt tuhansia euroja? Jossitteluksihan tämä menee...
Sanot tarkistavasi verkkopankin kautta omat suoraveloituksesi, mitä teet jos huomaat virheen tai ettei veloitukset ole lähteneet ajallaan? Itsekin alkuun tarkistelin mutta kun homma toimi virheettömästi niin aloin luottaa että se toimii idioottivarmasti enkä turhaan enää tarkistellutkaan. Suoraveloitushan on helppo ja hyvä nimenomaan siksi että juuri tällaiset toistuvat maksut tulevat maksetuksi automaattisesti minun näkökulmasta eikä tarvitse joka ainoa kerta itse naputella pitkiä ja virhealttiita viitenumeroita jne. vaan homma pelaa automaattisesti. En sitten tiedä miten työlästä se on pankin tai laskuttajan näkökulmasta, luulisi laskuttajallakin olevan jotain vastuuta että ne laskut on oikein tehty, oikeat tilinumerot ja viitenumerot, summat.
Laskut eivät ole mikään mukava asia muutenkaan niin mieluiten selviäisin niistä mahdollisimman helposti, kuin ei tarvitsisi miettiä niitä yhtään ja suoraveloitus on juuri sellainen. Minua vituttaa ne kaikenmaailman e-laskut jne. mihin pitäisi panostaa omaa aikaansa ja opetella käyttämään vain jonkin niin vittumaisen asian kuin laskun maksamisen takia.
- ökösla
Kun olet tehnyt vuokran suoraveloituksesta sopimuksen, niin silloin vuokrasi peritään suoraveloituksella.
Jos jotain selvitettävää on, niin ei ole sinun asiasi sitä selvittää.
"Laskuttaja hoitaa kaikki aineistoon tai tapahtumiin kohdistuvat korjaukset ja selvitystyön. Laskuttaja selvittää myös aineiston hylkäyksen syyn pankin ohjeistuksen mukaisesti, korjaa aineiston ja lähettää sen uudelleen. Pankki ei tee korjauksia jo käsittelyssä olleisiin suoraveloituspyyntöihin."
http://www.nordea.fi/sitemod/upload/root/fi_org/liite/s/yritys/pdf/LASKUTTAJAN_OHJE_0103.pdf
Suoraveloituksessa sinun tehtäväsi on pitää huoli siitä, että tilillä on tarpeeksi rahaa veloituspäivänä (päivää ennen). Kaikesta muusta huolehtivat muut. Myös selvittelystä. Vuokranantaja voi tehdä toisen suoraveloituspyynnön jos eka epäonnistuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2257017Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää451295Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271102- 75911
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal49875Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a62867Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.96836Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38801Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14776- 43753