Onkohan kukaan tullut ajatelleeksi tälläistä mahdollisuutta. Lepuski alkaa olla aika täyteen rakennettu ja toisaalta Pohjois-Lepuskin vanhat liikerakennukset todennäkösesti puretaan jokatapauksessa pois uusien liikerakennusten tieltä ennemmin tai myöhemmin. Epäilen, että Galleriakin alkaa olla tiensä päässä. Sello mahdollisesti laajenee pohjois-lepuskiin jossain vaiheessa, tästä on jo ollut arveluita.
Tuli mieleen sellainen, että mitä jos Leppävaaran läpi kulkevan Turuntien osuus, joka jää Kehä-1:n ja Lintuvaarantien väliin katettaisiin. Mitä jos, Turuntien päälle rakennettaisiin vaikkapa Sellon laajennusosa? Eli Siis silleen, että Turuntie jäisi tavallaan tunneliin rakennuksen alle.
Rakennuksen eteläreuna olisi junaradan vieressä. radan ja rakennuksen väliin jäisi kävelykatu. Nykyiset radan vieressä olevat liityntäparkkialueet siirrettäisiin maan alle louhittuihin halleihin joihin mahtuisi paljon enemmän autoja kuin nykyiseen liityntäparkkiin joka tuhlaa arvokasta maa-alaa.
Tien päällä olevan rakennuksen pohjois reuna olisi Pohjois-Lepuskin nykyisten vanhojen liikerakennusten päällä tai hiukan niiden eteläpuolella. jollon pois purettujen vanhojen liikerakennusten tilalle voisi jäädä torialuetta.
Rantarata ja nykyinen turuntie jakaa lepuskin aika voimakkaasti kahtia uuteen Etelä-Lepuskiin ja vanhaan Pohjois-Lepuskiin. Leppävaaran keskelle jää aika leveä tyhjä tila kun sekä junarata, että Turuntie vie tilaa.
Turuntien päälle rakentamalla voitaisiin tiivistää rakentamista ja samalla sitoa Etelä-Lepuski ja pohjois-Lepuski enemmän yhteen. Samalla saataisiin paljon lisää rakennustilaa jota muuten ei olisi. Samalla saataisin myös lisää tilaa liityntäparkille joka voitaisiin sijottaa maan alle, yhä useamman autolle olisi tilaa liityntäparkissa.
Ja kaiken muun lisäksi Turuntien päälle rakennettu suuri liikerakennus vähentäisi Turuntien liikennemelua ympäristössä.
Tapiolassahan Stockmann on rakennettu vastaavasti kadun päälle, eli miksi samaa ei voisi tehdä Lepuskissa? Lepuskissa pitäisi tosin heti alunalkaen huolehtia ettei siitä rakennuksen alle jäävästä tilasta tule yhtä ankeaa kuin Tapiolassa, myös Turuntietä kulkeville dösille pitäisi heti varata tilat sekä pysäkeille, että matkustajien odotustiloille.
Minusta tälläistä kannattaisi ehkä ehdottaa Espoon kaupungille.
Katetaan Turuntie Leppävaarassa?
10
585
Vastaukset
- miksuh,
Niin tuosta pitäisi tietenkin ensin saada jonkinlainen havainnekuva, ett'ä pystyisi hahmottamaan näittäisikö tuololainen ihan hölmöltä. Voi olla, että näyttää paremmalta jos vaan uusi liikerakennusrakennetaan pohjois-lepuskin puoelelle ja turuntie jätetään rauhaan.
- sdsdss
Ihan harkitsemisen arvoinen idea. Lisäideana se, että jos rakennus rakennettaisiin myös radan päälle, niin siitä saisi samalla tilat rautatieasemalle, jolloin voisi pikajunatkin pysähtyä Leppävaarassa kun olisi VR:n lipunmyynti ja odotustilat sisätiloissa.
- Kaikenkokenut
Ei yhtään enempää sisätiloja rautatieasemille! Nykyisetkin ovat jo mustanaamojen ja muun paskasakin kansoittamia. Toista oli vielä 1970-luvulla. Poliisit kiertelivät asemahalleissa ja tarkastivat notkujilta matkalippuja. Ellei löytynyt niin pihalle tai kaappiin, asiaton oleskelu kun oli kielletty.
- no ehheh
Kaikenkokenut kirjoitti:
Ei yhtään enempää sisätiloja rautatieasemille! Nykyisetkin ovat jo mustanaamojen ja muun paskasakin kansoittamia. Toista oli vielä 1970-luvulla. Poliisit kiertelivät asemahalleissa ja tarkastivat notkujilta matkalippuja. Ellei löytynyt niin pihalle tai kaappiin, asiaton oleskelu kun oli kielletty.
Kyllä ne pahimmat ongelmien aiheuttajat taitaa todellisuudessa olla ne sinuntapaset tiukkapoiset, menneesen juuttuneet, elämästä enää mitään tietämättömät ja toinen jalka jo haudassa olevat suvaitsemattomat rasistit ja nuorten vihaajat.
- leevi
Kaikenkokenut kirjoitti:
Ei yhtään enempää sisätiloja rautatieasemille! Nykyisetkin ovat jo mustanaamojen ja muun paskasakin kansoittamia. Toista oli vielä 1970-luvulla. Poliisit kiertelivät asemahalleissa ja tarkastivat notkujilta matkalippuja. Ellei löytynyt niin pihalle tai kaappiin, asiaton oleskelu kun oli kielletty.
näin oli ennen ja paljon rauhallisempaa
- maailmassa
Suuressa maailmassahan on monenlaisia asioita. Poikkesin syksyllä New Yorkissa. Siellä oli ihan satakerroksisia taloja. Milloin niitä saadaan Leppävaaraan?
- hfaaf
No jäisihän väliin vielä esteeksi junarata, vaikka turuntie katettaisiinkin. Eli siltikin pohjois- ja etelä-leppävaaran ydistäväksi tekijäksi jäisi se sama kävelytunneli, mikä alittaa rantaradan nykyäänkin. Jos turuntie siis katettaisiin, pitäisi rantaratakin laittaa maan alle tuolta kohtaa, jotta hyöty saataisiin tarkoittamassasi mittakaavassa.
- vaan
Eikös rantaradan päälle voi rakentaa? Onhan Pasilan asemakin radan päällä. Ja nyt ne suunnittelee Tampereelle Jäähallia radan päälle.
- Anonyymi
Tämä Turku keskusta menee toisten puheen päälle ei ole luku rauhaa.
Väkivalta - Anonyymi
Tuodaan yleisavain ovet uusi lautanen toisen kotiin esille harmiaako jne ajattelu jako
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit735834KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti2694708Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202578Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei282493Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT881532Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro111403- 1051347
Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1281306seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1071238Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu191191