EKP on myynyt kymmeniä tonneja kultaa hinnalla, joka on jopa kolmanneksen markkina-arvoa korkeampi.
http://www.taloussanomat.fi/rahoitus/2009/04/01/ekp-myi-kymmenia-tonneja-kultaa/20098643/12
Mistä EKPn kultavarannot ovat peräisin ja kuka on maksanut kullasta noin paljon ylihintaa ja miksi?
Miksi EKP myi kultaa juuri nyt? Onko taustalla jotain talouslukuja ja -keinoja, joita ei ole voitu julkistaa. Onko paniikki iskemässä.
Tässä asiassa ei taida kaikki olla sitä miltä näyttää.
EKPn myy kultaa!
7
1273
Vastaukset 7
- varat loppu
Kulta myyty siksi,että EU joutuu hankkimaan uusia setelipainoja ja painomateriaalia koneille.Setelielvytys alkaa Zimbabven neuvojen mukaan.Pelastukoon ken voi.
- ne menee
Suomestakin ilmatteeks viedyt kultavarannot parempiin taskuihin.
- riutu-
EKPn kultavaranto muodostuu euroon liittyneiden maiden entisistä kultavarannoista, joista ne joutuivat luovuttamaan 80 % EKP:lle.
Suomen Pankin kultavaranto oli noin 50 000 kiloa, joten lahjoitimme siitä pois noin 40 000 kiloa.
Ei ihme, ettei asiasta ole liiemmälti ääntä pidetty! - Jalat maassa
EKP:n kullanmyynti lienee keino ohjailla markkinoita taantuman elvyttämiseksi. En asiasta aivan varma ole, mutta näin luulisin.
- kultaakultaakultaa
No, miten on, joko on kullat käytetty ja kaikki kannettu Kiinaan holveihin? Jos jo vuonna 2009 kultaharkot on myyty talouden elvyttämiseksi, niin miksi meillä on sitten kriisi edelleen vuonna 2012?! Kenen taskuun meni kultarahat?
- kultaakultaakultaa
2010 on uutisoitu, että kultaharkot eivät mahdu enää pankkeihin, joten tässä vaiheessako sitten loputkin myytiin ja kenelle?!
http://www.uusisuomi.fi/raha/95056-kultaharkot-eivat-mahdu-pankkeihin
"Monet suurpankit kertovat holviensa olevan tupaten täynnä. JP Morgan avasi hiljattain uuden kultaholvin Singaporessa. Saksalainen Deutsche Bank ja brittiläinen Barclays Capital kaavailevat säilytystilojensa laajentamista."
Missä on Suomen noin 50 tonnia kultaa? Vaihdettiinko meidän kultamme arvottomiin velkakirjoihin, joiden velkakirjojen takaajiksi meidät laitettiin ja nyt ryhdymme sitten jälleen maksamaan?
Olisi aika selvittää tämä kultavarantoasia vihdoinkin. - suomen viisautta
Taitavat sijoittajat ostavat rahoillaan kultaa aina laman tai sodan lähestyessä.
Kullan arvo säilyy vaikka kaikki muu katoaisi, yrityksiin ei kannata sijoittaa
näinä aikoina, kun yritys toisensa jälkeen menee konkurssiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS962666Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.151005Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.63853Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke48775- 52759
- 47664
- 80626
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍69612- 50605
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35604