EKP on myynyt kymmeniä tonneja kultaa hinnalla, joka on jopa kolmanneksen markkina-arvoa korkeampi.
http://www.taloussanomat.fi/rahoitus/2009/04/01/ekp-myi-kymmenia-tonneja-kultaa/20098643/12
Mistä EKPn kultavarannot ovat peräisin ja kuka on maksanut kullasta noin paljon ylihintaa ja miksi?
Miksi EKP myi kultaa juuri nyt? Onko taustalla jotain talouslukuja ja -keinoja, joita ei ole voitu julkistaa. Onko paniikki iskemässä.
Tässä asiassa ei taida kaikki olla sitä miltä näyttää.
EKPn myy kultaa!
7
1223
Vastaukset
- varat loppu
Kulta myyty siksi,että EU joutuu hankkimaan uusia setelipainoja ja painomateriaalia koneille.Setelielvytys alkaa Zimbabven neuvojen mukaan.Pelastukoon ken voi.
- ne menee
Suomestakin ilmatteeks viedyt kultavarannot parempiin taskuihin.
- riutu-
EKPn kultavaranto muodostuu euroon liittyneiden maiden entisistä kultavarannoista, joista ne joutuivat luovuttamaan 80 % EKP:lle.
Suomen Pankin kultavaranto oli noin 50 000 kiloa, joten lahjoitimme siitä pois noin 40 000 kiloa.
Ei ihme, ettei asiasta ole liiemmälti ääntä pidetty! - Jalat maassa
EKP:n kullanmyynti lienee keino ohjailla markkinoita taantuman elvyttämiseksi. En asiasta aivan varma ole, mutta näin luulisin.
- kultaakultaakultaa
No, miten on, joko on kullat käytetty ja kaikki kannettu Kiinaan holveihin? Jos jo vuonna 2009 kultaharkot on myyty talouden elvyttämiseksi, niin miksi meillä on sitten kriisi edelleen vuonna 2012?! Kenen taskuun meni kultarahat?
- kultaakultaakultaa
2010 on uutisoitu, että kultaharkot eivät mahdu enää pankkeihin, joten tässä vaiheessako sitten loputkin myytiin ja kenelle?!
http://www.uusisuomi.fi/raha/95056-kultaharkot-eivat-mahdu-pankkeihin
"Monet suurpankit kertovat holviensa olevan tupaten täynnä. JP Morgan avasi hiljattain uuden kultaholvin Singaporessa. Saksalainen Deutsche Bank ja brittiläinen Barclays Capital kaavailevat säilytystilojensa laajentamista."
Missä on Suomen noin 50 tonnia kultaa? Vaihdettiinko meidän kultamme arvottomiin velkakirjoihin, joiden velkakirjojen takaajiksi meidät laitettiin ja nyt ryhdymme sitten jälleen maksamaan?
Olisi aika selvittää tämä kultavarantoasia vihdoinkin. - suomen viisautta
Taitavat sijoittajat ostavat rahoillaan kultaa aina laman tai sodan lähestyessä.
Kullan arvo säilyy vaikka kaikki muu katoaisi, yrityksiin ei kannata sijoittaa
näinä aikoina, kun yritys toisensa jälkeen menee konkurssiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst15311008Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i444111Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58643928Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1923640PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1003461Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1013320Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.721967Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis151277Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt155958Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun268924