Käykää kaikki lukemassa Iltis vaikkapa netistä:
http://www.iltalehti.fi
Oli muuten taas NIIN paljonpuhuvaa tekstiä luterilaisista "kristityistä".
Mitä pienet edellä, sitä isot perässä.
http://www.iltalehti.fi
Oli muuten taas NIIN paljonpuhuvaa tekstiä luterilaisista "kristityistä".
Mitä pienet edellä, sitä isot perässä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Niin, kyllähän tuollaisia tapauksia on varmisti paljon. Jeesus sanoi, että hedelmistään puut tunnetaan. Armoa tässä totisesti tarvitaan, kun katsotaan tämän päivän jumalatonta elämää.
Tämähän olikin makupala noiden vaisujen ”pappi törttöili humalassa” –otsikoiden jälkeen. Kunhan saataisiin piispa haaviin, niin siitä se riemuksi repeäisi. Toisen alennustila toteaa meidät itsemme paremmaksi. Onneksi minä kuulun parempiin ihmisiin.
Kukapa muistaa takavuosilta, kun lehdistö rusikoi Rainer Erlundin hengiltä. Lööpittelyä jatkui viikkotolkulla ennen kuin mies lopulta tajusi hukuttautua. Kummasti loppui silloin
syyttely ja palstatila väheni mieheltä olemattomiin. Tyytyväinen hyrinä kävi eduskunnassakin kun ongelmasta oli päästy. Oli päästy huonosta ihmisestä.
Jatketaan toistemme rusikoimista hyvässä luterilaisessa hengessä. Siihen kuuluu välillä itsetutkiskelu ja sen toteaminen että omakin paita on välillä aika tärvääntynyt ja rakkaus
toista kohtaan aika niukoilla. Voi silloin käydä niinkin ettemme naulaa viimeistä niittiä
rusikoidun läheisemme arkkuun.
en usko että vapaitten suuntien papit esim. vapaaseurakunnan, helluntai, jne. pappeja näätte otsikoissa niinkuin luterilaisten pappien. mm. pappi kärähti ratista, pappi ahditeli rippikoululeirillä, pappi vastusti poliisia putkaan vietäessä jne.Puhun nyt nimenomaan PAPPIEN, en muitten luterilaisten töppäilyistä.Miksi, no koska pappi on paimen, lauman johtaja/esimerki ja häneltä jolle on paljon anettu, vaaditaan myös paljon.Ei kelpaa selittely, pappikin on ihminen, se tiedetään muutenkin.Olisko syy siinä?Että on suuri joukko pappeja, jotka eivät koskaan ole uskoon tulleetkaan, EI sokea voi toista sokeaa taluttaa.Uskon ja tiedän että vapaissa suunnissa ei uudestisyntymättömiä pappeja oo, ei voi olla, seula on niin tarkka.Jeesus sanoo tehkää parannus so. mielen muutos.Ja uudestisyntymättömät(Jeesus edellyttää sen) luterilaiset papit ensin.Vanhan testamentin puolella sanotaa:papitkin tulivat uskolle kuuliaisiksi.
Ei muutamat ihmiset edusta "luterilaisuutta". Eikä taivaassa ole väli karsinoita. Kirjoitit ihan asiaa. Mutta yhden suunnan osoittelu ja toteaminen...Meidän tulee rukoilla niin luterilaisen kuin muidenkin kirkkojen paimenten ja pappien puolesta. Jotkut teot näkyvät, toisia tehdään salassa.Mutta Kaikkivaltiaalle Jumalalle kaikki on alstonta, eikä mikään teko eikä ihminen ole salassa. Tämänkin papin srk.ssa on varmasti oikesti uskossa olevia, miltähän heistä tuntuu?
Ei pekästään luterilaisissa kristityissä vaan kaikissa kristityissä.
Tunnen henkilökohtaisesti helluntaiseurakuntalaisia, jotkat "kännäävät" kotosalla seurakuntalisten silmien alta pois.
Ovat hyviä ja hurskaita.
Onko siis pienempi synti käydä juomassa jossain piilossa poissa ihmisten silmien edestä mutta Jumalan silmien alla kuin se, että juo näkyvästi niin ihmisten kuin Jumalan silmien alla.
Kaksinaismoraalia.
Alkoholismi on sairaus ei synti. Ja siitä sairaudesta on monesti hyvin ikäviä seurauksia, kuten tuossa lehtijutussa näemme.
Ei meidän asiamme ole tuomita ketään.
Annetaan Jumalan pitää valtansa.
nimen omaan NYT papeista.Kyllä heiltä "vaaditaan" paljon, paljon enemmän esimerkkiä, moraalia, selkä rankaaa jne.Näin on älä puolustele luterilaisten pappien töppäilyjä.Sitä mitä pappi so. paimen edellä sitä lauma perässä....
Onhan se niin, että pappi, poliisi ja lääkäri ei saa tehdä mitään rikkeitä. on oltava esimerkillisiä, ei saa näyttää inhimillisyyttään tai muuten ajetaan syyttävä sormi ojossa tuo pahaa tehnyt "esikuva" nurkkaan.
Hyi kaikki papit, poliisit ja lääkärit, jotka osoitatte inhimillisiä piirteitä, teidän täytyy ymmärtää se, että olette esikuvana ja siten PAREMPIA IHMISIÄ...........
Tavalliselta tallaajalta tippuu phja pois, jos ei voi enää luottaa edes esikuviinsa.....
On se niin väärin, että pappikin on ihminen, papit ainakin olisi pitänyt oitis puhdistaa ja pyhittää yliolennoiksi.....
Ja pappiahan tässä syytetään ei sitä ihmistä, joka on valinnut ammatikseen papin viran...
Jos tuo ol Kajaanin kirkkoherra, niin miehän käyn sitä laukulla muksimassa ja pyyvän jouluviinat samalla seurakunnan laskuun. En mie on saanu vielä kertookaan ulkomuan moukkua kirkonmiehiltä, vaikka oun muuta suanukkiin.
Kyseessä ei siis ollut Kajaanin kirkkoherra Lauri Oikarinen, vaan Kuhmon kirkkoherra Kari Nikulainen. Ei siis kannata käydä muksimassa Lauri-parkaa minkään veskan kanssa.
Muutoin en asiaan tämän enempää ota kantaa, koska en itse ole ollut kärpäsenä katossa. Asiahan on joka tapauksessa sovittu jo "miesten kesken", ja mahdolliset seurakunnan varojen väärinkäytökset taas ovat ensi sijassa seurakunnan ja sen tilintarkastajien asia.