Löytyvät pikkuhiljaa syylliset Fortumin optio-ja osakepalkkioissa.
http://areena.yle.fi/toista?id=2069850
Mauri Pekkarisen persuksien alla kylmä rinki kiristyy.
Toinen syyllinen on Häkämies, joka on tiennyt kaiken, muttei mitään ole tehny
Lopputilin paikka molemmille ilman mitään mutinoita ja HETI!
http://areena.yle.fi/toista?id=2069850
Mauri Pekkarisen persuksien alla kylmä rinki kiristyy.
Toinen syyllinen on Häkämies, joka on tiennyt kaiken, muttei mitään ole tehny
Lopputilin paikka molemmille ilman mitään mutinoita ja HETI!
Vastaukset 16
Vanhimmat
Syylliset eli Pekkarinen ja Vanhanen uhraavat jonkun kakkosketjun naisministerin ja kansa saa syyllisen sylkykupiksi.
Oli muuten aika hyvin verrattu kun Suvi Lindenin käyttämälle golfkentälle annettiin pari kymppitonnia nurmikonhoitoon niin lähti ministerin palli alta. Fortum skandaalissa kun on kyse kymmenistä miljoonista niin ei sitten tarvi erota.
Lipposet. Uhrataan Nainen niin ei tarvi omaa mokaa tunnustaa.
Tosiaanki nyt on syyttömät yritysjohtajat joutuneet kärsimään.
Liliuksen työsopimuksen valmisteli ja päätti silloinen kauppa- ja teollisuusministeri Sinikka Mönkäre.
Nykyinen RAY:n toimitusjohtaja.
Kaikkihan on demareiden syytä kolmanteen polveen.
Jos kerran mokataan, niin sitä voidaan pitää erehdyksenä. Jos virhettä ei korjata edes useiden vuosien aikana, vaikka ongelma on ollut tiedossa, niin miksi? Tarkoituksella katsottu läpi sormien?
pekkarinen on ehdottomasti vastuunkanataja , kuten ministeri Häkämies. Eli erotkaa ja kantakaa polittinen vastuu tekemättömistä töistä eli valvontavastuusta
Lisäksi katselkaa mielenkiinnolla nimilistaa Fortumin hallintoneuvoston 2002
Leena Luhtanen, s. 1941, kansanedustaja,
hallintoneuvoston puheenjohtaja
Ben Zyskowicz, s. 1954, kansanedustaja,
hallintoneuvoston varapuheenjohtaja
Henrik Aminoff, s. 1945, diplomiekonomi
Tuija Brax, s. 1965, kansanedustaja
Kaarina Dromberg, s. 1942, kansanedustaja
(erosi 6.6.2002)
Klaus Hellberg, s. 1945, kansanedustaja
Rakel Hiltunen, s. 1940, kansanedustaja
Harri Holkeri, s. 1937, valtioneuvos
Jorma Huuhtanen, s. 1945, pääjohtaja
Mikko Immonen, s. 1950, kansanedustaja
Kimmo Kalela, s. 1941, teollisuusneuvos
Tanja Karpela, s. 1970, kansanedustaja
Matti Vanhanen, s. 1955, kansanedustaja
Mitäs sanot Matti, Tanja Zysse ja oikeusministeri Brax?
näille kaikille "yllättäin ja pyytämättä"?
Lopputili annetaan nyt kaikille "selkeästi ja aikailematta"!
Uudempi ja pidempi versio.
http://areena.yle.fi/toista?id=2070134
Pekkarinen on syyllinen kuten Häkämieskin
heiluu
punikkipaska.
Pekkarinen on väittänyt asian korjanneensa. Oliko asia korjaantunut? Jos asia oli kunnossa, niin mistä tämä meteli?
mitään ole siunannut. Mönkäre kai vain kirjoitti sopimuksen valtion puolesta. Loppujen lopuksi kysymyksessä on ymmärtääkseni Fortumin ja sen yksittäisten henkilöiden välisestä sopimuksesta. On se kumma, että sopimuksia ei voi käsitellä oikeuslaitoksessa ja katsoa ovatko ne kohtuullisa. Ja jos eivät ole, niin kyllä kai oikeus voi niitä kohtuullistaa? Mikä se Pekkarisen selvitys oli tässä asiassa? Ei tällaista oikein tavallinen tallaaja ymmärrä, kun sen tekemiä sopimuksia kyllä oikeus kohtuullisata, mutta jos yhtenä osittaisena osapuolena sopimuksessa on valtio, niin niitä ei kannata oikeuteen viedä?
Edellisen optiokohun aikana, kun Mauri Pekkarinen ja mm. Jouko Skinnari yrittivät kohtuullistaa optioita, Tarja Halonen sanoi TV:ssä, että tehtyjä sopimuksia pitää noudattaa. Optiot valmistelitiin Antti Kalliomäen ja Sinikka Mönkäreen johdolla.JENKEIISKIN PRESIDENTTI PYYSI AIG:N johtoa paluttamaan 160 miljoonan optiot. DEMARIT EI IKINÄ MYÖNNÄ OMIA VIRHEITÄÄN, VAAN SYTTÄVÄT NIISTÄ MUITA.
Optioita ei saatu enää sopimuksen pitämisen takia takaisin.
Sen jälkeen onkin tehty uusi osakepalkkio-sopimus, joka on syntynyt Pekkarisen/Häkämiehen tietäessä siitä.
Eli syylliset ovat juuri Pekkarinen ja Häkämies, siihen ei demarit enää olleet vaikuttamassa.
Kukahan kantaa vastuun Fortumin Venäjän sijoituksista? Kun ne alkavat "realisoitua" niin alkaakohan Pekkarisen tupee heilumaan?
Sieltä tulee meille uusi "Soneran ilmakuoppa" ja miljarditappiot!
Kun ei Suomesta löydy jämäkkää isäntää, joka laittaisi optiot takaisinmaksuun, odotellaan, että kansa unohtaa.
Kun tarpeeksi hiostetaan nuoriakin työtahdilla ja pelotellaan, että suuri laiska ikäpolvi demareita lypsää heidät loppuun. Samalla ruikutetaan, miten huonosti ikäihmisillä menee.
Eiköhän nuoret saada polvilleen, kun vielä otetaan lisää lainaa heidän piikkiinsä.
Ja demarien vääryydet saada taas kerran haudatuksi sinne -stasikaappiin- muiden joukkoon.