Minusta Roomassa oleva antiikin ajalta peräisin oleva Pantheon (eli kaikkien jumalien temppeli) pitäisi palauttaa alkuperäiseen käyttöönsä ja ottaa se pois katolisen kirkon eli Vatikaanin hallusta ja (vain) yhden uskonnon palvontamenokäytöstä. Ilmeisesti vain melkein tein EY:lle aloitteen asiasta, kun Rooman matkallani taannoin huomasin, että Pantheonia korjattiin EY:n varoin.
Pariisissa on myös Pantheon, mutta se on hautaholvikäytössä (Ranskan merkkihenkilöille). Rakennus valmistui 1700-luvun lopulla tarkoitettuna alun perin kirkoksi, mutta sitten Ranskan suuren vallankumouksen johto päättikin nimetä se uskonnottomaksi, maalliseksi Pantheoniksi hautamuistomerkkikäyttöön. No, Napoleonin jälkeen rakennus vihittiin kirkoksi, sitten 1830-luvun vallankumouksen jälkeen otettiin uudestaan Pantheoniksi, sitten taas konservatiivien toimesta uudestaan kirkkokäyttöön... Mutta sitten oliko se 1850-luvun alussa taas (kolmas kerta toden sanoo) uskonnottomaksi Pantheoniksi. Foucault teki siellä 1851 kuuluisan heilurikokeensa, ja heiluri löytyy paikasta yhä.
Pantheon Roomassa
yleiseen käyttöön
2
1098
Vastaukset
- ennen pitkää
Euroopan islamisoituminen etenee sellaista vauhtia, että eiköhän lastenlapsesi jo kumarra Rooman Pantheonissa Allahia Rooman matkallaan.
- palvelupaikan
napannut itselleen, jos nykyään taas oikein roomalaiskotoliset messut pidetään Pantheonissa!
Oliskohan Colosseumkin jo paavin kantapaikkana?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1502029
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3271250Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.851064- 35918
- 110917
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31849- 53844
Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta21775Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos58759Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44711