Kokoomuksen Natoon käännytys on kiivaimmillaan ,ihmetyttää vain miten hitossa tuollainen puolue jonka toimet tulevat tuhoamaan Suomen on vielä vallassa ?
Natoon liittymistä puolustellaan sitenkin että jo nyt maksaa yhteistyö naton kanssa niin paljon että siihen pitäisi liittyä ?.
Minua suututtaa kaikenlainen juonittelu ja totuuden vääristely , asioista pitäisi puhua suoraan .
Sen että suomen armeija on naimisissa jenkkien kanssa pitäisi jonkin poliitikon sanoa jo ääneen .
Pitää todeta että historia ei ole opettanut mitään Suomalaisille , etenkään vääristelty historia .
Miksi Neuvostoliitto hyökkäsi Suomeen , piruttaanko vai oliko sen pakko kun kieltäydyttiin neuvottelemasta sen kanssa ( ulkoministeri Erkko livisti ennen sodan syttymistä Ruotsiin , sotaa kutsuttiin Erkon sodaksi ) .
Nyt ollaan tultu vastaavaan tilanteeseen kun Venäjä tuntee tulevansa entistä enemmän eristetyksi ja eräät "imurikauppiaat" pyrkivät liittämään Suomen Natoon . (esim http://www.atlanttiseura.fi/ )
Päätöksiä ohjaavat hyvin pitkälle tunteet . Vertauksin ilmaistuna nyt Venäjän karhua ajetaan nurkkaan , mitä luulet miten se reagoi , on siellä kiltisti , olisitko sinä ?.
Natoon liittymistä puolustellaan sitenkin että jo nyt maksaa yhteistyö naton kanssa niin paljon että siihen pitäisi liittyä ?.
Minua suututtaa kaikenlainen juonittelu ja totuuden vääristely , asioista pitäisi puhua suoraan .
Sen että suomen armeija on naimisissa jenkkien kanssa pitäisi jonkin poliitikon sanoa jo ääneen .
Pitää todeta että historia ei ole opettanut mitään Suomalaisille , etenkään vääristelty historia .
Miksi Neuvostoliitto hyökkäsi Suomeen , piruttaanko vai oliko sen pakko kun kieltäydyttiin neuvottelemasta sen kanssa ( ulkoministeri Erkko livisti ennen sodan syttymistä Ruotsiin , sotaa kutsuttiin Erkon sodaksi ) .
Nyt ollaan tultu vastaavaan tilanteeseen kun Venäjä tuntee tulevansa entistä enemmän eristetyksi ja eräät "imurikauppiaat" pyrkivät liittämään Suomen Natoon . (esim http://www.atlanttiseura.fi/ )
Päätöksiä ohjaavat hyvin pitkälle tunteet . Vertauksin ilmaistuna nyt Venäjän karhua ajetaan nurkkaan , mitä luulet miten se reagoi , on siellä kiltisti , olisitko sinä ?.
Vastaukset 15
Vanhimmat
teet, perimä heikkenee ihmiskunnassa, aivottomat lisääntyvät, kokoomuksen kannatus nousee, Suomi kaatuu. Älyttömintä mitä voi tehdä 2000 luvun Suomessa on uhata naapuriaan. Kokoomukselle sana diplomatia on täysin vieras syystä että eivät ole koskaan joutuneet venäläisten kanssa neuvottelemaan.
Jos Kokoomus on porvari puolue niin luulisi että siellä osattaisiin edes jotenkin laskea mikä kannattaa ja mikä ei ?.
Voi olla että Venäjän ulkopolitiikkaan kuuluu myös talouspolitiikan käyttö ja jopa saattaa olla niinkin että Venäjä/Kiinasta ei milloinkaan tule täysin "demokraattisia" maita ( niillä on vähän samanlainen ideologis-historiallinen pohja, mikä niitä yhdistää ehkä vieläkin ? )
Älkääpäs nyt liioitelko.
On totta, että kokoomuksen ansiota on Naton jatkuva esilläpitäminen, ja sen (ehkä) huonot seuraukset Suomelle. Tämän hallituksen aikana Suomi ei tule liittymään Natoon, tuskin seuraavankaan...
Ei Nato ole sitä, miltä se juhlapuvussa näyttää. Nato on itse asiassa erimielinen joukkio, jonka jäsenistä useimmat maat eivät halua olla USA:n etujen edistäjinä. Natopuuhailu on kallista monelle lamassa kituvalle maalle, jotka näkisivät rahoille muutakin käyttöä, kuin Afganistanin siviilien pommittamisen.
Oppirahat on maksettava Afganistanissa, toivon mukaan Suomi irtaantuu sieltä piakkoin...
Kun Afganistanista on pakko lähteä, mitä luulette mikä on Naton rooli sen jälkeen? Se on kuusikymmentä ja risat ja sitten eläkkeelle.
Onko muka totta että Georgia olisi törsännyt Usan Irakin miehitykseen jo yli 600 Miljoonaa USD ?
( aika kallis optio/jäsenmaksu Natoon liittymisestä ? )
Neuvostoliittoon niin päästään tästä loputtomasta jahkailusta ja tästä surkeasta maasta ja sen päättämättömästä ja munattomasta kansasta kerralla eroon!
Jos ei länsimainen demokratia kiinnosta,se tietää 3.maailman sotaa.Tällä asialla ei yksinkertaisesti pelleillä enää,onko selvä.Joko olet suvaitsevainen länsimaalainen,tai et ole ollenkaan mitään.Turhahan totuutta on kierrellä.Ennen ei ydinuhka lopu.Venäläisten ja muitten vastaavien pkorea,kiina,iran,ym.olisi syytä oppia tämä.Ja vielä aika nopeasti.
Tuo sinun kirjoituksesi kuuluu luokkaan 'satuja ja tarinoita'.
Demokratia on asia, joka on hokema. Se ei toimi edes länmsimaissa, mistä yhtenä esimerkkinä se, miten demokratian(kansojen mielipiteen) yli käveltiin niissä maissa, jotka lähettivät joukkoja Irakiin(tämä vain yksi esimerkki).
Jos yksi maa (usa) määrittää sen, mikä on hyvää,(demokratiaa)muille, voi sanoa, että USA elää mennyttä aikaa.
USA on maa, joka tuottaa yhtenä putkena maailmanlaajuisia ongelmia, siitäkö edelleen esimerkki muille?
'Jos ei länsimainen demokratia kiinnosta,se tietää 3.maailman sotaa.'
...tuo toteamus kolmannen maailmansodan välttämättömyydestä puhuu kyllä demokratiaa vastaan. Itse en halua kolmatta maailmansotaa, en siis demokratiaakaan(sellaisena, kuin sen näkevät kolmatta maailmansotaa haluavat = sinä)
Puhut myös suvaitsevaisuudesta. En löydä kirjoituksestasi sanaakaan, mikä viittaisi suvaitsevaisuuteen. Tämäkin puhuu demokratiaasi vastaan.
kaikki tekosensa!
Koko itsenäisyytemme ajan on Venäjä ollut, ja on nytkin Suomen ainoa sotilaallinen uhka. Nykyisen presidenttimme ulkopoliittisen kyvyttömyyden vuoksi, olemme ainoa länsimainen demokratia Venäjän rajalla, joka ei ole hakenut Naton jäsenyyttä!
http://www.lasselehtinen.net/content/view/185/100/lang,fi/
Sanot, että 'Suomi on ainoa demokraattinen maa, joka ei ole hakenut Naton jäsenyyttä...'
Mitä oikein valitat? Jos kerran Suomi on demokraattinen maa, miksi sitten pitäisi hakea Naton jäsenyyttä, sillä kyllä jokainen sen tietää, että suomalaiset eivät(ainakaan tällä hetkellä) halua Naton jäseneksi. Demokraattista tahtoa siis kuunnellaan, vaikka sitä yritetäänkin kääntää.
Jos nyt haettaisiin Naton jäsenyyttä ilman kansan suostumusta, olisiko se sitten demokratiaa?
Ei 'demokratia' ole sitä, että vaikkapa 'länsimaisuuden' nimissä toimisimme siten, miten länsimaiden enemmistö. Se olisi enemmistövaltaa, missä ei yksittäisen maan demokratia enää toimi. Tämä (enemmistö) valta pitää majaa (Euroopasta puhuttaessa)Saksassa, Ranskassa ja Englannissa. Muut ovat demokratian reunavaltioita, koska suuret määrittävät suunnan...
Sinulla tuntuu todella olevan 'pallo hukassa' demokratian suhteen... muuten kyllä olet varmaan asiallinen tyyppi...
Tässä USA:n suvaitsevaisuutta. Miten 0-10 vuotiaat lapset voivat olla syyllisiä tekoihin, että ansauitsevat tällaista suvaitsevaisuutta?
Et löydä Venäjän jäljiltä vuosikymmeniin vastaava kansanryöstömurhaa, mitä USA on harjoittanut päätyönään aina, ja tulee aina harjoittamaan, jos ei kukaan laita stoppia.
https://www.google.fi/search?q=dead children iraq&client=firefox-a&rls=org.mozilla:fi:official&channel=np&biw=1024&bih=639&tbm=isch&imgil=sOaQ91hlSQswfM:;https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTke8EXFPl4Uycqq4GcRdDVz4UlpeaMOLrjCbu6Wc41iAT_lsNU;400;300;Ac0smYnS8QRUgM;http%3A%2F%2Fwww.chris-floyd.com%2Fmarch%2F&source=iu&usg=__pQZMOcQ3rHSJeVDmnC1V8hkjnAo=&sa=X&ei=c89gU_WXJKH8ygPXjYDoBA&ved=0CC0Q9QEwAA#facrc=_&imgrc=sOaQ91...
"Pitää todeta että historia ei ole opettanut mitään Suomalaisille.. "
Historia on todellakin opettanut suomalaisille jotain: sen, että yksin ei kannata jättäytyä naapurin armoille. Historia on opettanut, että Venäjä on jatkuvasti laajenemishaluinen. Pullistelu on kasvanut viime vuosina käsittämättömiin mittoihin.
Suomelle onneksi maailmanlaajuinen lama tuli sopivaan aikaan. Se vaurioittaa eniten Venäjän ja muiden diktatuurimaiden taloutta. Sen seurauksena Venäjän mahdollisuudet uhata naapureitaan heikkenevät oleellisesti.
Nyt olisi otollinen aika liittyä Natoon. Maailman talous nousee taas. Öljyn hintakin todennäköisesti nousee jonkin verran nykytasoltaan. Venäjän voimat kasvavat taas joskus. Silloin Suomen on syytä olla liitossa niiden sivistysmaiden kanssa, joilla on samat arvot kuin Suomella. Nato on tällainen liitto.
Natoon littymisen jälkeen Suomella on täysi turva Venäjää vastaan.
Tietääkö kukaan tuosta "Suomen nato kannattajien johtokeskuksesta " eli
Suomen Atlantti-Seurasta että keitä siihen oikein kuuluu ?
En tiedä kuin muutaman poliitikon ( liisa jaakonsaari ,pertti Salolainen ..) vuorineuvoksia , joitakin armeijan edustajia, mediasta toimittajia ...
Luultavasti niitä on uhkailtu. Niinhän se meni viime sodissakin. Saksa sanoi, että joko tuutte yhdessä hyökkäämään tai jos ette tuu, saksalaiset kuitenkin tulevat Suomen kautta menemään Neukkulaan...
Jotkut nykyisetkin poliitikot vaikuttavat aika kovapäisiltä joiden on vaikeaa ottaa huomioon tiettyjä "faktoja " ja menneisyyden kalliita opetuksia.
On solmittu Naton kanssa kaikenlaisia " isäntämaa-sopimuksia " jotenkin tulee mieleen myös ne sopimukset jota solmittiin Natsi-saksan kanssa ( miltähän osin sopimuksissa on samankaltaisuuksia kauttakulku , lentokenttien käyttö yms. sopimuksia ?) .
Se miten kansalaisilta salataan turvallisuuteen liittyviä sopimuksia on demokratian vastaista toimintaa vaikka sitä perustaltaisiin vaikka miten .
Se että salailuun ja asioiden vääristelyyn osallistuisi myös median edustajia joiden toimintaa ohjaavat heidän henkilökohtaiset näkemykset siitä mikä olisi maallemme parasta on myös paheksuttavaa toimintaa.
Esim. se että tuodaan kissan kokoisin otsikoin tietoon se että joku venäläinen kenraali kokee suomen jotenkin uhkaavaksi (sen jälkeen kun suomalaiset taistelulentokoneet harjoittelivat natomaa saksassa lentotaistelu harjoituksia puolalaisia mig- lentokoneita vastaan ) kuvaa hyvin tiettyjen median edustajien toimintaa eikä pelkästään niiden jotka kuuluvat tuohon Suomen Atlantti-Seuraan.
Putinin kaappihomous tavalliselle venäläiselle.