Suomen sotasankareita käsittelevässä tv-dokumentissa annettiin ymmärtää, että tuon elokuvan pääroolin (jota näytteli John Wayne) esikuvana olisi ollut suomalainen Larry Thorne'na Amerikassa tunnettu entinen Mannerheim-ristin ritari..
Mihin tuo väite perustuu? Vai onko se vain dokumentin tekijöiden suuruudenhulluja kuvitelmia...
Mihin tuo väite perustuu? Vai onko se vain dokumentin tekijöiden suuruudenhulluja kuvitelmia...
Vastaukset 4
Vanhimmat
Leffaa en ole nähnyt, mutta John Waynen roolihahmon nimi tietääkseni todella on Larry Thorne.
Tosin leffassa miestä taidetaan väittää norjalaissyntyiseksi, mikä saattaa johtua poliittisista syistä. Ehkä 1960-luvulla ei ollut poliittisesti järkevää kuvata jenkkileffan sankaria suomalaissyntyiseksi kun tavallinen jenkkikansa piti Suomea osana Neuvostoliittoa.
Mutta kyllä. Lauri Törni tietääkseni oli ihan oikeasti John Waynen roolihahmon esikuva Vihreässä baretissa.
Ja miksi ei olisi? USA:ssakin Törni/Thorne on legenda. Hän oli kehittämässä jenkkiarmeijan erikoisjoukkoja ja taisteli heidänkin sodissaan.
John Waynen roolihenkilö tossa Vihreissä bereteissä on Mike Kirby.
http://akas.imdb.com/title/tt0063035
Älä jauha paskaa. Syö kanaa.
Uskon sinua. Kuten sanoin, en ole elokuvaa nähnyt.
Mutta se ilmeisesti pitää todella paikkaansa, että tornitörni oli hahmon esikuva.
Joskus 70-luvulla julkaistiin jenkkilässä kohuttu kirja "Green Berets". Siinä oli useita, ilmeisesti tosia, tarinoita Vietnamin sodasta. Itse asiassa kirja joutui ongelmiin kun siinä kuvattiin erikoisjoukkojen hommia liian tarkasti. Ensimmäisen tarinan päähenkilönä oli "ruotsalainen Sven Kornie", joka tosielämässä oli Larry Thorne, alias Lauri Törni. Tapahtumien kulku oli hyvin törnimäinen, jos on lukenut Törnin tempauksista Suomessa.
En tiedä onko leffan ja kirjan välillä muuta yhteyttä muuta kuin nimi, mutta kyllä Thornen nimi on kohtalaisen kovaa valuuttaa erikoisjoukkojen piirissä myös jenkkilässä. Toisaalta tuota John Wayne = Larry Thorne juttua toistavat kyllä jenkitkin, eivät pelkästään suomalaiset.
Muutamia mainintoja Törnistä jenkkien kirjallisuudessa:
Kirjassa ABOUT FACE : THE ODYSSEY OF AN AMERICAN WARRIOR Törnistä mainitaan: "...and one of the great all-time legends of Special Forces, Larry Thorne.."
Kirjassa SOG: A Photo History of the Secret Wars mainitaa Törnistä "To direct the SOG missions launched from Kham Duc, Bull Simons recruited one of the most remarkable officers in Special Forces, a Finnish-American captain, Larry Thorne"
Törnistä on julkaistu jenkeissä yksi kirjakin, "Soldier Under Three Flags".