tänään tuli kaupungin henkilöstökassalta tiedote, että muuttavat peruskorkoon sitomansa asuntolainan koron 3kk euriborin mukaan liikkuvaksi. Entisessä lainassa marginaali oli 0,25 nyt ilmoittavat sen olevan 1,20 %-yksikköä. Marginaalit ovat toki liikepankeissakin nousseet, viime vuonna laina lähti 0,35 marginaalilla, nyt en tiedä millä, mutta tuskin tuota 1,20 joutuu kukaan maksamaan.
Kaupunginhallituksen lisäasialistalla on mainittu, että :"lainojen ja velkasaldon korkopuite on vähintään 3
kuukauden euriborkorko ja enintään 3 kuukauden
euriborkorko lisättynä neljällä prosenttiyksiköllä."
Eli tarkempia määritelmiä ei kaupunginhallitus eri lainoille ja talletuksille ole päättänyt, vaan vain tällaisen liikkumavaran ja ilmeisesti kassatoimikunta itsenäisesti voi miettiä marginaalit ja ovat nyt päättäneet tuon 1,20 asuntolainoille.
No, maanantaina pitänee soittaa asiasta ja neuvotella tai sitten vaihtaa pankkia.
Hgin kaup.henkilöstökassa nosti marginaaleja
vaihtuuko pankki
1
2088
Vastaukset
- voi vanhojen lainojen
marginaaleja yksipuolisella päätöksellä nostaa? Sitä ei varsinaiset pankit ainakaan saa. Sain remppalainaa asuntolainana helmikuussa ja silloin marginaali oli 0,6% ja korkoperuste eurib 6 kk.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004403
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!452051- 631723
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331373Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581347Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93969SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26933Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10899Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170828Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186706