Apua !!!

Mun pitäis ehtiä tehdä virpovitsani huomenna. Mua vain ahistaa kun jotkut on sanonu, ett oikeappinen virpovitsa on kolmihaarainen. Jotenki ymmärsin, ett ne on isä, poika ja se henkiki. Meitin metässä on vain kauheen käppyräisii ja monihaaraisii pajuja. Onko suuri synti jos sieltä yritän edes parhaimpia ottaa mukaani? Jos sitten niistä virpovitsat tenkii, niin pitäskö miun käyvä synnitunnustuksella ennen pääsiäistä kun tommosen epäaitouden tein?
5441
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

pilannut elämäsi, eihän sellaisia käppyräisii pajuja voi käyttää, eivät ne edusta pyhää kolminaisuutta, mene heti tutkimaan kaanonikokoelmia ja yritä ensin selvittää sieltä, mitä pajulajia käytettiin alkukirkon aikana, vain sellainen paju on oikea

Äänestä

hienoa, jos pajunoksa sattuu olemaan kolmihaarainen, mutta jos sinulla on vain haarattomia oksia, tai niinkuin kerroit monihaaraisia, ja haluat jonkin asian symboloivan Isää, Poikaa ja Pyhää Henkeä, laita vaikka kolme koreaa koristetta siihen oksaasi.

Tärkeä asia on, että viet sen virpovitsasi kirkkoon siunattavaksi lauantai-illan vigiliassa, jos vaan pääset menemään. Jos hyvin käy, ehdit sen synnintunnustuksenkin tehdä joko ennen tai jälkeen vigilian. Jos ei siulla tuon pahempia tekoja ole kuin nuo käppyräoksat niin ei siinä kauaa mene kun olet kaiken tunnustanut.

Äänestä

onko jollain joku salainen ortodoksisuuden aapinen jossa tuollaisista symbolisista asioista tehdään kaiken A ja O. Kertokaa mistä sellaisen voi ostaa

Äänestä
  • on niin kallisarvoista tietoa, että se annetaan vain perinnöksi.

    Äänestä

Viime yön valvoin ja tutkin kanoonikokoelmia. Tulin syvästi synnintuntoon. Ei, minä en voi mennä siunauttamaan käppyräisiä virpovitsojani. Soitin hyvälle ystävälleni Mosse Dai Annanille Jerusalemiin. Ystävä hädässä tunnetaan. Hän lupasi tulla lentäen luokseni tuoden mukanaan oikeaoppisia virpomisvitsoja - palmunlehvistä otettuja. Kävin hänet hakemassa Helsinki-Vantaan lentokentältä. Valitettavasti emme ennättäneet kotikirkkooni niitä vigiliassa siunauttamaan, vaan jäimme suosiolla Lappeenrannan kirkkoon.

Älkää huolestuko virvottavani. Jo aamukuudelta olen rimputtelemassa ovikelloanne yhteiseksi iloksemme.

Jk. Nyt minun ei sitten tarvitsekaan käydä synnintunnustuksella kun tämä asia näin suotuisasti ratkesi. Muita mieltäni painavia asioita kun minulla ei ole.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


virpomaan aikova kirjoitti:

Mun pitäis ehtiä tehdä virpovitsani huomenna. Mua vain ahistaa kun jotkut on sanonu, ett oikeappinen virpovitsa on kolmihaarainen. Jotenki ymmärsin, ett ne on isä, poika ja se henkiki. Meitin metässä on vain kauheen käppyräisii ja monihaaraisii pajuja. Onko suuri synti jos sieltä yritän edes parhaimpia ottaa mukaani? Jos sitten niistä virpovitsat tenkii, niin pitäskö miun käyvä synnitunnustuksella ennen pääsiäistä kun tommosen epäaitouden tein?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu