Huomaatteko miten jehovantodistajien virallinen propagandasivu hämää huolimattoman lukijan uskomaan, että uskonto=usko?
------
Uskovatko Jehovan todistajat, että heidän *uskontonsa* on ainoa oikea?
Jokaisen, joka suhtautuu *uskontoonsa* vakavasti, tulisi ajatella, että juuri se on oikea *uskonto* . Miksi hän muuten kuuluisi siihen? Kristittyjä kehotetaan: ”Varmistautukaa kaikesta; pitäkää kiinni siitä, mikä on hyvää.” (1. Tessalonikalaisille 5:21.) Ihmisen tulisi varmistautua siitä, että hänen uskonkäsityksensä voidaan perustella Raamatulla, sillä on vain yksi tosi *usko* . Tämä vahvistetaan Efesolaiskirjeen 4:5:ssä, jonka mukaan on ”yksi Herra, yksi *usko* , yksi kaste”. Jeesus ei hyväksynyt sitä nykyään vallalla olevaa suvaitsevaa käsitystä, että on monia teitä, monia *uskontoja* , jotka kaikki johtavat pelastukseen. Sen sijaan hän sanoi: ”Se portti on ahdas ja tie kapea, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät.” Jehovan todistajat uskovat löytäneensä sen. Muussa tapauksessa he etsisivät jotakin muuta *uskontoa* . (Matteus 7:14.)
http://www.watchtower.org/languages/finnish/library/jt/index.htm
---
Ei hyvät JT:T, yksi usko = yksi usko Jeesukseen (ei Hallintoelimeen!). Siinä raamatunkohdassa ei sanota, että olisi vain YKSI USKONTO, VAAN YKSI USKO!
Herätkää pahvit!
------
Uskovatko Jehovan todistajat, että heidän *uskontonsa* on ainoa oikea?
Jokaisen, joka suhtautuu *uskontoonsa* vakavasti, tulisi ajatella, että juuri se on oikea *uskonto* . Miksi hän muuten kuuluisi siihen? Kristittyjä kehotetaan: ”Varmistautukaa kaikesta; pitäkää kiinni siitä, mikä on hyvää.” (1. Tessalonikalaisille 5:21.) Ihmisen tulisi varmistautua siitä, että hänen uskonkäsityksensä voidaan perustella Raamatulla, sillä on vain yksi tosi *usko* . Tämä vahvistetaan Efesolaiskirjeen 4:5:ssä, jonka mukaan on ”yksi Herra, yksi *usko* , yksi kaste”. Jeesus ei hyväksynyt sitä nykyään vallalla olevaa suvaitsevaa käsitystä, että on monia teitä, monia *uskontoja* , jotka kaikki johtavat pelastukseen. Sen sijaan hän sanoi: ”Se portti on ahdas ja tie kapea, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät.” Jehovan todistajat uskovat löytäneensä sen. Muussa tapauksessa he etsisivät jotakin muuta *uskontoa* . (Matteus 7:14.)
http://www.watchtower.org/languages/finnish/library/jt/index.htm
---
Ei hyvät JT:T, yksi usko = yksi usko Jeesukseen (ei Hallintoelimeen!). Siinä raamatunkohdassa ei sanota, että olisi vain YKSI USKONTO, VAAN YKSI USKO!
Herätkää pahvit!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Arvoisat jehovantodistajat, antaako tämä mielestänne todellisen kuvan siitä, että ovelta ovelle -työ on vaatimus jokaiselle jehovantodistajalle? Vai yritetäänkö tuo vaatimus peitellä jonnekin PR-potaskan taaksen?
"Tätä hyvää uutista voi julistaa monella tavalla. Keskustelut ystävien ja tuttavien kanssa tarjoavat siihen usein mahdollisuuden. Jotkut kirjoittavat kirjeitä tai käyttävät puhelinta. Toiset lähettävät postitse kirjallisuutta, jonka he ajattelevat erityisesti kiinnostavan jotakuta tuttavaa. Koska Jehovan todistajat eivät halua unohtaa ketään, he vievät sanomaa ovelta ovelle."
"Siinä raamatunkohdassa ei sanota, että olisi vain YKSI USKONTO, VAAN YKSI USKO!"
Jaahas. Taas joku valopää, joka ei tajua suomen kielioppia. Väännetääs rautalangasta.
On ihmisiä, joilla on USKO. Yhdessä nämä samalla tavalla uskovat ihmiset muodostavat USKONNON. Elikkä jokaisella, joka USKOO johonkin, on oma uskomus-suuntauksensa eli USKONTO.
Nimenomaan se, mihin USKOSI kohdistat määrittelee sen, mihin uskontoon kuulut.
Suomenkielen ei pitäisi olla kovin moninmutkaista, paitsi tietenkin jos olet alunperin muunkielinen tai muuten vain älykkyysosamäärältäsi alle keskitason.
Elikkä ovatko kaikki Jumalaan uskovat mielestäsi tuomittuja kadotukseen?? Hehän uskovat itse Jumalaan, eivätkä Jumalan poikaan Jeesukseen...
Entä voisiko sinun periaatteesi mukaan päätellä, että Allahia palvovat pelastuvat kunhan he vain samalla USKOVAT Jeesukseen??? Heillähän olisi silloin sama USKO kuin sinulla, mutta he vain sattumalta kuuluvat eri USKONTOON.
"Jaahas. Taas joku valopää, joka ei tajua suomen kielioppia. Väännetääs rautalangasta."
Kiitos kohteliaisuudesta. Jehofiilikin osaa olla siis kohtelias.
"On ihmisiä, joilla on USKO. Yhdessä nämä samalla tavalla uskovat ihmiset muodostavat USKONNON. Elikkä jokaisella, joka USKOO johonkin, on oma uskomus-suuntauksensa eli USKONTO."
Tähän saakka olemme jollain lailla samaa mieltä. Tosin ei "uskon" omaavan ihmisen tarvitse kuulua mihinkään "uskontoon". Eivätkä saman "uskon" omaavat muodosta välttämättä vain yhtä "uskontoa", kuten kohta huomaat sanakirjan avulla. Ja ehkä voisit lukea Raamattuakin.
"Nimenomaan se, mihin USKOSI kohdistat määrittelee sen, mihin uskontoon kuulut."
Aivan, jos uskoo kristinuskon mukaisesti, kuuluu yleensä johonkin kristilliseen uskontoon (siis jos ylipäänsä kuuluu).
"Suomenkielen ei pitäisi olla kovin moninmutkaista, paitsi tietenkin jos olet alunperin muunkielinen tai muuten vain älykkyysosamäärältäsi alle keskitason."
Kiitos jälleen kohteliaisuudesta.
"Elikkä ovatko kaikki Jumalaan uskovat mielestäsi tuomittuja kadotukseen?? Hehän uskovat itse Jumalaan, eivätkä Jumalan poikaan Jeesukseen..."
Häh? Repäisitkö tuon Vartiotornista? Et ole koskaan kuullutkaan kolmiyhteisestä jumalasta?
"Entä voisiko sinun periaatteesi mukaan päätellä, että Allahia palvovat pelastuvat kunhan he vain samalla USKOVAT Jeesukseen??? Heillähän olisi silloin sama USKO kuin sinulla, mutta he vain sattumalta kuuluvat eri USKONTOON."
Islamilaiset eivät "usko" Jeesukseen samalla tavalla kuin kristityt uskovat. Tuo jälkimmäinen lauseesi sitä vastoin pitää paikkansa kristinuskon kohdalla, vaikket sitä pysty millään tajuamaan. Se asiahan on koko tämän ketjun alkuperäinen ydinasia. Eli että kristinuskon siipien alle mahtuu monta eri uskontoa/uskontosuuntaa.
Siis vielä kerran Suomen kielen perussanakirjan mukaan:
USKO: 1) tietoon perustumaton (vakaa) käsitys jstak; luulo.
2) luottamus jhk, jnk olemassaoloon, toteutumiseen, merkitykseen, arvoon tm.
3) ihmisen vakaumus jumalan, jumaluuden tm. yli-inhimillisen mahdin olemassaolosta ja tähän turvautuminen; uskonnollinen vakaumus; uskonto.
Huom: uskon merkitys "uskonto" mainittiin vasta aivan viimeisenä.
USKONTO: usko ja siihen liittyvä pyhyyden kokemus yleismaailmallisena ilmiönä, joka us. on muotoutunut oppijärjestelmäksi ja ilmenee palvontamenoina ym. (yhteisöllisinä) tapoina.
Kuten itsekin siis tiedät, ovat USKO ja USKONTO eri asia, kuten alunperin ensimmäisessä viestissä jo viitattiinkin.
Ja kuten siis näet, kun Jeesus sanoi, että olisi vain yksi USKO, hän ei sanonut etteikö tuo yksi ja sama usko voisi ilmetä monessa uskonnossa/ uskonsuuntauksessa. Suomen kielen sanakirjakaan ei painota, että usko=uskonto yksi yhteen. Jehofiililla on mielestään ainoa tosi uskonto, olkoon ihan vapaasti, mutta kristinuskoa ei jehofiili viedä keneltäkään. Ei ainakaan Jeesuksen sanojen mukaan. Jeesuksen sanojen mukaan uskonnolla ei ole merkitystä, vaan yhteisellä kristillisellä uskolla.
Rakas pieni kävelevä sanakirjani. Suurin osa porukasta, joka tällä palstalla kirjoittelee, EI OLE jehovantodistajia. Itse olen luterilainen, joten jehofiiliksi kutsuminen ei ehkä ole kauhean olennaista tässä tapauksessa. Jos tekstini liittyvät mielestäsi Vartiotornin kirjoituksiin, olet SINÄ ainoa, joka meistä kahdesta olet ilmeisesti niitä lukenut. Itse en yleensä lue MINKÄÄN uskonnon kirjallista materiaalia. Valitan.
Mutta oleppa hyvä! Hyvä kun kohteliaisuudet osuivat oikeaan kohteeseen :)
Et oikein näköjään ymmärtänyt taas kirjoitettua suomenkieltä, joten jos valaisisin asiaa eri kantilta.
Mielestäsi yksi ja sama usko voisi ilmetä monessa uskonnossa/ uskonsuuntauksessa ja uskonnolla ei ole merkitystä, vaan yhteisellä kristillisellä USKOLLA.
Unohdetaan Allah ja siirrytään vaikkapa johonkin vähän eksoottisempaan uskontoon. Käytän nyt tarkoituksella "keksittyä" uskontoa, ettei tarvitsisi alkaa saivartelemaan opillisista seikoista.
Kiinassa asuu Ping Pong -niminen henkilö, joka kuuluu uskontoon nimeltään Sinttulaisuus. Ping on harras sinttulainen ja kumartaa/palvoo kotialttarinsa edessä viidesti päivässä sinttulaisuuden jumalaa Sinttua. Sinttu vaatii myös eläinuhreja ja Ping uhraakin Sintun kunniaksi kolme rottaa viikossa ja käyttää niiden veren valmistaessaan sinttulaisen uskonnon mukaisen aterian lapsilleen.
Pingin uskonnon mukaan hän pääsee kuolemansa jälkeen Karmalaan ja soittelee siellä autuaasti harppua koko loppuelämän... siis loppuKUOLEMANSA ajan.
Ping PALVOO Sinttua ja kuuluu sinttolaiseen uskontoon, MUTTA HÄN USKOO (kolmiyhteiseen) JEESUKSEEN.
Mitenkä on?? Pääseekö Ping taivaaseen?? Hän kuuluu kyllä toiseen uskontoon, mutta USKOO Jeesukseen/Jumalaan/Pyhäänhenkeen
Toistan väitteesi:
"Yksi ja sama usko voisi ilmetä monessa uskonnossa/ uskonsuuntauksessa ja uskonnolla ei ole merkitystä, vaan yhteisellä kristillisellä USKOLLA"
http://geocities.com/freeteach2000/confusion.jpg
Olikosse just tälläänen kun "teki ihmisen omaksi kuvakseen"? Tämmöset kuuluu ennemminki johonki salaisiin kansioihin tai harry potteriin, ei raamattuun.