Hiukan läpinäkyviä nämä RKP:n puoluetoimiston spämmääjät, jotka kirjoittelevat keskustelupalstoille. Esim. HS:n sivuilla tämä muka lukiolainen. Ei kukaan suomenkielinen lukiolainen oikeasti kirjoittaisi tuommoista propagandaa.
"Ruotsia ei mielestäni kannata vapaaehtoistaa. Ja sen sanon ollen samalla itsekin lukiossa eikä ruotsi todellakaan ole vahvin aineeni. Silti, se on osa historiaamme ja mielestäni sitä tulisi vaalia."
"Ruotsia ei mielestäni kannata vapaaehtoistaa. Ja sen sanon ollen samalla itsekin lukiossa eikä ruotsi todellakaan ole vahvin aineeni. Silti, se on osa historiaamme ja mielestäni sitä tulisi vaalia."
Vastaukset 3
Vanhimmat
samaa mieltä kuin he.
Vihjeeksi rkp:n kirjoittajille, että yrittäisitte edes keksiä jotain hyviä perusteluja noihin pakkoruotsia puolustaviin juttuihinne, niin olisi hieman uskottavampaa. Tommoset "on osa historiaamme" on jo niin mielikuvituksetonta, ettei mene millään läpi.
"Silti, se on osa historiaamme ja mielestäni sitä tulisi vaalia."
Jos tämä on lukiolainen, jota hän tuskin on niin luulisi lukiolaisen olevan sen verran valistunut, että tietää mitkä ovat nykymaailman haasteet vetämättä "historiallisia" syitä näinkin tärkeään asiaan.
Entiset neuvostoaikaiset neuvostotasavallat kyllä kaatoivat "historialliset" Leninistä muistuttavat muistomerkit.
Suomalaisten historia on melko lailla verrattavissa näihin maihin joten tehkäämme samoin näiden joidenkin vaalijoiden "muistomerkkien" kanssa.