Suosikki nykyohjaajasi

Billy_Ray_Curys

Näitä suosikki-ohjaaja kyselyjä on aika usein. Tällöin vastaukset painottuvat melkolailla edesmenneisiin tai kultakautensa ohittaneisiin mestareihin. Nyt jätetään Carpenterit, John Woot, Peckinpahit ja Kubrikit narikkaan, valitkaamme nykyohjaajista suosikkimme! 2000-luku voisi olla rajana nykyisyyden ja menneisyyden välillä

Tässäpä omat suosikkini top 10:ssä. Suluissa ohjaajan lempielokuvani 2000-luvulta:

1: Guillermo del Toro (Pan's Labhyrint)
2: Quentin Tarantino (Kill bill 1&2, Death proof)
3: Takashi Miike (Katakurien majatalo, Visitor Q, Ichi the killer)
4: George Romero (Day of the dead, Diary of the dead)
5: Zack Snyder (Dawn of the dead, 300, Watchmen)
6: Neil Marshall (Dog soldiers, Doomsday)
7: Robert Rodriguez (Sin city, Once upon a time in Mexico, Planet terror)
8: Michael Davis (Shoot em up, Monster man)
9: Edgar Wright (Shawn of the dead, Hot Fuzz)
10: Danny Boyle (28 päivää myöhemmin)

5

634

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TN.

      Christopher Nolan.

    • ensiksi minun pitää mainita, että pidän erikoisena että George A. romero kelpaisi nykyohjaajalistalle, mutta esimerkiksi John Woo ei. mutta joo, hyvä idea tuo lista, sillä esimerkiksi joku Tarantino edustaa minusta hyvin sellaista ns. modernia ohjaajasukupolvea ja sijoittuu ajallisesti sinne näiden "uusien" ohjaajien alkupäähän. mihin itseasiassa voisi laskea Luc Bessoninkin vielä, kun herran tuotanto oli erinomaista Leoniin asti.

      minä pidän Del Torosta, Nolanista, Marshallista, Inárritusta, Amenábarista ja muutamasta muusta tälläisestä nykyohjaajasta.
      mutta tahdon ottaa yhden ohjaajan jonka ohjauksista pidän ylitse muiden.

      Darren Aronosfky

      kaikki neljä elokuvaa jotka olen Aronofskylta nähnyt, ovat olleet uskomattoman hyviä (Pi, Unelmien Sielunmessu, The Fountain ja The Wrestler).
      ja Aronofsky alkaakin uhata John Carpenterin asemaa suosikkinani.

      eikä saa unohtaa Vincenzo Natalia, tai kuten arvata saattaa,,, David Fincheria.

      mutta niin miellyttäviä elokuvia kuin joku Del Torokin on tehnyt, niin Aronofsky ansaitsee minulta erikoismaininnan siksi, että kaikki nuo mainitsemani neljä elokuvaa ovat mielestäni lajinsa valioita

      vaikka The Yards ja We Own The Night eivät minua sykähdyttäneet, niin erinomaisen Pikku Odessan ohjannut James Gray saisi suoltaa maailmaan enemmänkin elokuvatuksia

    • Max T W

      Paul Thomas Anderson.

    • muuta...

      Noiden kahden uusia elokuvia odottaa aina mielenkiinnolla. Tarantinoon menetin uskoni Kill Bill 1:n parin ensimmäisen minuutin jälkeen.

    • MarkiisiDeFuckingÅmÅl

      1.Pang Brothers 2. Sopon Sukdapisit 3. Chao-Bin Su

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      247
      10772
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      127
      6893
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      95
      5553
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      4830
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      40
      4114
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      3569
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3434
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3362
    9. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      19
      2794
    10. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      54
      2559
    Aihe