Tunteeko kukaan ketään, joka olisi oikeasti rikastunut verkostomarkkinoinnilla? Siis siten, että pihalle olisi ilmaantunut uusi Mersu tai jokin muu merkki rikastumisesta.
Tähän ei tarvitse vm-bisnekseen ihastuneiden vastata, vaan haluaisin tavallisten ihmisten kommentteja.
Minua kiinnostaa, että onko kaikki vain paperimiljonäärejä.
Jos tavallisen duunarin kuukausipalkka 2500 euroa muuttuu verkostomarkkinointi-ihmisen tuhansien eurojen (5-10 tuhatta euroa) kk-palkaksi, niin kyllä se pitäisi näkyä.
Tähän ei tarvitse vm-bisnekseen ihastuneiden vastata, vaan haluaisin tavallisten ihmisten kommentteja.
Minua kiinnostaa, että onko kaikki vain paperimiljonäärejä.
Jos tavallisen duunarin kuukausipalkka 2500 euroa muuttuu verkostomarkkinointi-ihmisen tuhansien eurojen (5-10 tuhatta euroa) kk-palkaksi, niin kyllä se pitäisi näkyä.
Vastaukset 101
Vanhimmat
Minä tunnen yhden vm-miljönäärin. Olen myös tavannut hänet monta kertaa. Kyseinen henkilö oli ennen ihan tavallinen duunari, joka lähti mukaan verkostomarkkinointibisnekseen vähän yli kymmenen vuotta sitten. Hän teki kovasti töitä verkostonsa eteen ja vajaan vuoden verkostotyön jälkeen työn jälkeen hän pystyi jättämään "duunarin" hommat eli työllisti verkostomarkkinoinnilla itsensä. Hänellä oli oikea asenne työhön ja kova halu onnistua. Ja vaikka hän tänä päivänä on miljönääri, niin ei ole noussut pissi päähän vaan on yksi positiivisimmista ja avuliaimmista ihmisistä jotka olen elämäni varrella tavannut.
Tämä henkilö tienaa tänä päivänä niin hyvin verkostoitumisellaan rahaa, että vuosi sitten hän jäi "eläkkeelle" - nelikymppisenä. Hän muutti ulkomaille perheensä kanssa, he matkustelevat paljon ja nauttivat elämästä. Mutta edelleen tämä kyseinen miljönääri myös auttaa muita verkostoitujia menestymään.
Hänelle ei voi olla kateellinen vaan päinvastoin voi vaan kunnioittaa hänen saavutustaan.
Höpö! Amwaysta jos on kyse, ni seillä on YKSI paremmin toimeentuleva ja se on ite Devos. Huom, silläkii on isänsä peruista pohjat. Huijarit pärjää usein aina. Paitsi verkostomarkkinoinnissa ne alimmat rassukat, jotka syytää rahansa vaan ylöspäin ja loppujen lopuks Devosin ja sen toisen koijarin taskuun. Oikea hyväntekeväisyysjärjestö, eivät vaan raukat itse sitä ymmärrä.
Joku voi uskoakin mantraasi.
Ei todellakaan ole kyse Amwaysta.
Siitä organisaatiosta en tunne ketään.
Amwayn seminaareissa, ja elät toivossa, että saat ILH-hierarkiaan värvättyä alapuolellesi niin paljon uusia ILH-myyjiä, että he tekevät sinusta miljonäärin.
Se kun ei vaan enää onnistu. Ei edes matemaattisesti.
ydinrakenteessa sitten jotain eroa?
Ei ole.
Kyse ei ole amwaystä, ei todellakaan.
Ja itse EN ole verkostomarkkinoija.
sisällöstä, ja ulkoasusta päätellen olet se sama jantteri, joka on pitkin talvea suoltanut sitä samaa hurmoksellista liturgiaa.
Ne vaativat näkemystä ja visiota joita ei ole kaikilla. Tämä on ihan ok. Verkostot kyllä toimii jos sinä toimit.
Tiedoksesi, että olen täällä vasta toista kertaa kun ystävä antoi vinkin tulla lukemaan tänne keskusteluja eli en ole luulemasi henkilö.
Miksi sen pitäisi näkyä muille, jos tienaa paljon rahaa? Eivät kaikki halua levitellä ja esitellä isoja määriä rahojaan. Sitä voi silti elää ihan "normaalisti" vaikka olisi isot tulot. Ei rahoja aina kannata haaskata kalliisiin autoihin ym. vaan niitä voi laittaa säästöön tai sijoittaa esim. sijoituskiinteistöihin.
Ei aina tarvii rehennellä!
"Miksi sen pitäisi näkyä muille, jos tienaa paljon rahaa? Eivät kaikki halua levitellä ja esitellä isoja määriä rahojaan. Sitä voi silti elää ihan "normaalisti" vaikka olisi isot tulot. Ei rahoja aina kannata haaskata kalliisiin autoihin ym. vaan niitä voi laittaa säästöön tai sijoittaa esim. sijoituskiinteistöihin.
Ei aina tarvii rehennellä!"
Kyllä Amwayssa vain pitää olla ulospäin niin siistiä ja "hyvin toimeentulevaa", että! Sitten jossain hihhulikokouksessa itse pääpiru esittelee diaesityksenä "loistokasta" kotiaan ja uskovaiset huokailevat jollekkin perkeleen kattokruunulle! Esityksissä tulkutetaan kuvasarjaa unelmista, joissa henkilöt hymyilevät leveästi loistoauton ratissa, loikoilevat suurella huvijahdilla ja pelaileevat golffia SUUREN kartanon pihassa ja luodaan mielikuva siitä että nämä "vaatimattomat miljönäärit" eivät halua levennellä ja levitellä rahojaan! Miks v*t*ssa ei niissä unelmissa sit näy Tojotaa ja pientä kerrostalo-osaketta..?
Pellet!
En tunne Amwayta eikä kiinnostakaan.
Amerikassa toki mainonta voi olla tuollaista hehkuttelua, mutta täällä se ei toimi välttämättä. Jos Suomessa johonkuhun puree tuollainen typerä amerikkalainen hehkuttelu, niin omapahan on asiansa. Pitää olla realisti.
Ne pari hyvää verkostomarkkinointifirmaa, jotka tiedän, eivät hehkuttelu millään autoilla tai kartanoilla ja esim. yksi vm-miljönääri, jonka henk.koht. tunnen, ei todellakaan elvistele rahoillaan. Hänellä on kyllä kaunis tilava koti, mutta ei lähelläkään kartanoa ja ajaa ihan tavallisella autolla. Ainut mistä tietää, että hänellä on rahaa normaalia enemmän, on se, että ei enää paljon töitä tee vaan matkustelee perheensä kanssa paljon.
Joihinkin epätoivoisiin Amway -janttereihin puree vielä tuollainen hehkutus. Olen itse ollut useissa seminaareissa mukana ja toden totta. Seillä on juuri tätä niin perin jenkkityylistä jantterointia ja vaurauden hehkutusta, jota epäilit. Harmi vaan et sen hienon auton saa jokainen joka tässä on mukana....
--------------------->
----------------->
-------------->
---------->
------->
---> ... Nimittäin pelkkänä kuvana postikortissa!
Tunnen hyvin suomalaisia verkostoijia, jotka ansaitsevat 4000-6000€/kk. Heidän ei enää tarvitse tehdä mitään muuta työtä. Eikä heidän tarvitsisi enää tehdä töitä ollenkaan, mutta he edelleenkin auttavat ja opettavat toisia menestymään. Kiitos siitä heille.
Noin kymmenen vuotta sitten tutustuin yhteen kaveriin joka ansaitsee tänään useamman kymppitonnin kuukaudessa. Tämä kaveri asuu nykyään perheensä kanssa lämpimässä maassa ja käy välillä kouluttamassa suomalaisia verkostoijia. Hänen ja lukuisien muiden miljonääri verkostoijien kuvat, yhteystiedot ja kertomukset löytyvät netistä kun osaa Googlettaa.
... hakusana kuukkeliin?
ole: Interpol.com
Kaiketi niinä miljonääriverkkokavereita tulee jos löytyy niitä typeriä verkkosijoittajia nyt tietty on vaikee saada pankista rahaa että pääsee sijoittamaan kunnolla,vaan nyt täytyy käydä mummujen ja vaarien kukkaroilla, että saa rahaa sijoittaa, mummut ja vaarithan ovat omat rahansa ansainneet verkostomarkkinoinnilla vai kuinka?
henkilökotaisesti
Ketä esimerkiksi? Mainitse nimi veroluettelosta.
Säästä meidät etsimisen vaivalta - joka ei kuitenkaan tuota tulosta :)
heimonen
eikös vähänaikaa sitten ollut lehsissä juttua et tonalt trumppi olis aika vakuuttava verkostomarkkinoinissa,tosin taitaa nyten mennä hänelläkin vähän hiljempaa.mutta ainakin yksi joka tehnyt mammonaa todistetusti.
luonut omaisuuttaan verkostomarkkinoinnilla!! Ettekö te hurmokseen höyrähtäneet tajua, että Trumppi on osannut verkostoitua oikein ja tehdä aluevaltauksia! Nyt te idiootit hoette, että Trumppi on verkostomarkkinoija! Ei todellakaan ole!
Kuka täällä on väittänyt että Trump on verkostomarkkinoija... Hän on käyttänyt imperiumiansa luodessaan verkostomarkkinoinnin keinoja. Ja hän on tänä päivänä innokas verkostomarkkinoinnin kannattaja. Siitä löytyy paljon faktaa netistä ja lehdistä. Ja taisi jokin aika sitten tv:stäkin tulla ohjelma, jossa hän puhui vm:n puolesta.
Itse kukin saa ne selville, jos viitsii hakea.
"Hän on käyttänyt imperiumiansa luodessaan verkostomarkkinoinnin keinoja."
Ei ole. Jos olet eri mieltä, perustele.
"Ja hän on tänä päivänä innokas verkostomarkkinoinnin kannattaja."
Ei ole.
"Siitä löytyy paljon faktaa netistä ja lehdistä."
Ei löydy. Jantterit väittävät, että viime vuoden huhtikuun Success -lehdessä olisi artikkeli, mutta ei sitä siinä ole.
"Itse kukin saa ne selville, jos viitsii hakea. "
Minä viitsin tehdä juuri tuon muutama kuukausi sitten ja kirjoitin siitä tälle palstalle. Silloin palsan jantterit moittivat minun inttävän, kun penäsin missä se väitetty artikkeli on. Lopulta minulle sanottiin, ettei kenenkään tarvitse todistaa minulle artikkelin olemassaoloa.
Löysin toki sen viime vuoden huhtikuun Success-lehden missä muka oli Kiyozakin ja Trumpin yhteisartikkeli. Ei ollut. Oli vain Kiyozakin kolumni. Löysin myös viime elokuun Success-lehden, jossa oli iso artikkeli Trumpista, mutta ei hän sanonut halaistua sanaa jantteronnista. Eikä hänen elämänkertansa viitannut mihinkään verkostomarkkinointiin.
Jos todella tiedät tuollaisen artikkeli Trumpista, joka vahvistaa väitteesi, niin laita toki ihmeessä meille linkki.
Trump on verkostomarkkinoinnin kannattaja.
Tästä asiasta on faktaa, monessa paikassa.
Viime vuoden huhti/toukokuun Success-lehdessä on
toki Kiyosakin kolumni, mutta siitä löytyy
myös Kiyosakin ja Trumpin yhteinen artikkeli
sivulta 12 (Kiyosaki&Trump: Why We Recommend Network Marketing)
Sivulla 14 on Donald Trumpin artikkeli:
Why Network Marketing?
(minulla onneksi oli lehti vielä tallessa)
Eli suosittelen hankkimaan lehden ja lukemaan tarkemmin...löytyy varmaan myös jostain kirjastoista...
Eli vahvistan väitteeni, ole hyvä.
Lehti on mtös verkossa PDF:nä. Pitää tsekata onko se siinä. Siitä minä sen viimeksi tarkistin.
Koska täällä taas kinastellaan niin pitihän se minunkin kaivaa lehti esille koska muistan lukeneeni artikkelin.
Lehti:
SUCCESS
Premiere Issue: April/May 2008
Exclusive Reprint(teksti on viistosti vasemmassa alanurkassa)
Kansikuvassa: Robert & Kim Kiyosaki.
YLIMPÄNÄ OTSIKKO: Robert Kiyosaki & Donald Trump: Why We Recommend Network Margeting - page 12
Sivun 12 otsikko:
Why WE RECOMMEND Network Marketing -
There are many unique benefits the network marketing industry offers to those who want more out of their lives
By Robert Kiyosaki and Donald Trump
Sivun 13 otsikko:
Network Marketing:
The Industry for People Who Wanh to Change Their Lives
Oikeassa laidassa on koko sivun korkea kuva herrasta nimeltä: Donald Trump
Sivulla 14 otsikko:
Why Network Marketing?
By Donald Trump
Marketing is a powerful tool, and network marketing can increase that power...
Lukekaa itse loput!
Ps. Suosittelen myös lukemaan kirjan "Why We Want You To Be Rich"
Kirjan ovat kirjoittaneet Donald J. Trump & Robert T. Kiyosaki
"Koska täällä taas kinastellaan niin pitihän se minunkin kaivaa lehti esille koska muistan lukeneeni artikkelin."
Anna hyvä mies minun auttaa sinua vielä lisää! tässä on linkki lehden verkkoversioon:
http://www.successmagazine.com/issue?editionId=2
Kansikuvahan täsmää siihen mitä sinun kädessäsi on, eikö vain? Ja tässä on suora linkki kyseisen numeron digitaaliseen versioon:
http://www.success-digital.com/success/20080405/
Voisitko sinä nyt kertoa meille mitä sivuilla 12-14 ihan oikeasti on? Minusta näyttää siltä, että siellä on vain pieniä tilkejuttuja otsikolla "Starting points"?
Tuossa on hakutulos, kun Success-magazinen hakumoottoriin laitetaan hakusanaksi Trump:
http://www.successmagazine.com/search?q=Trump
Kumma ettei ollenkaan näy sitä artikkelia lehden arkistossa?
Tästä huomaat, että asiasta on keskusteltu aiemminkin tällä palstalla:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000003&conference=4500000000000561&posting=22000000041309700
Pienellä Google-haulla selviää mistä tuo huhu Trumpista ja verkostomarkkinoinnista on lähtenyt liikkeelle. Trump oli kuttuillut janttereille jossakin TV-ohjelmassa ja janttereilta oli se kuttuilupuoli mennyt humahtaen ohi:
http://answers.google.com/answers/threadview?id=527526
http://ezinearticles.com/?The-Truth-About-the-Donald-Trump-MLM-Opportunities-Rumor&id=1751132
http://mlm.business-opportunities.biz/2005/10/25/donald-trump-and-network-marketing/
Trumpin yhteys verkostomarkkinointiin vaikuttaisi rajoittuvan siihen, että hän suosittaa yhtä tiettyä yritystä (ACN) ja sen tuotetta (videopuhelut):
http://www.mlmeo.com/acn/
http://www.arystoteles.pl/nmf/acn-scam.php
Minäkin nyt kommentoin asiaa koskien Trumpia.
Kuten edellinen kirjoittajakin sanoi, kyseessä on Exclusive-painos ko. lehdestä. Ja kyllä siinä on kyseiset Trump-artikkelit sivuilla 12 ja 14, joissa ilmenee, että Trumpin mielestä verkostomarkkinointi on hyvä asia.
Trump suosittaa myös ACN:ää mutta muitakin.
Kannattaisi perehtyä asiaa vähän paremmin, ennen kuin tyrmää kaikki. Eikä sitä paitsi netistä ihan kaikkea löydy.
Näin kyllä mainninnan erikoisnumerosta, mutta se herättää vain lisää kysymyksiä.
Kuka sen Exclusive-painoksen on maksanut ja mitä tarkoitusta varten? Mille yleisölle se oli suunnattu? Miksi Trumpin artikkeli ei ollut lehden normaalissa numerossa ja miksi sitä ei löydy lehden arkistosta?
Koska sinulla on se lehti edessäsi, vaivaudut varmaan laittamaan meille suoran lainauksen siitä mitä Trump tarkkaan ottaen sanoo verkostomarkkinoinnista?
Sinulla on varmaan linkki siihen missä Trump suosittaa muitakin verkostoyrityksiä kuin ACN:ää?
Kiitos, kun autat meitä perehtymään asiaan paremmin...
Eiköhän Trump ole sen verran tarkka kaveri, ettei antaisi kirjoittaa itsestään ja sanomisistaan ihan mitä vain eli kyllä lehdessä olevat jutut ovat hänen kirjoittamiaan ja hyväksymiään painoon.
Ko. lehdestä tehdään muitakin painoksia, mutta ne eivät ole nettiarkistossa.
Tässä muutama ote teksteistä ko. lehdestä:
"There are many unique benefits the network marketing industry offers to those who want more out of their lives"
"Why network marketing? Marketing is a powerful tool, and network marketing can increase that power, provided you're self-motivated."
"Another important aspect of network marketing is that it's inherently social, so if you're not a social or outgoing person, I'd think twice about going into it. Sociability is a requirement."
"Network marketing has proven itself to be a viable and rewarding source of income"
"There have been some remarkable examples of success and those successes have been earned through diligence, enthusiasm and the right product combined with timing."
Tuossa näyttäisi olevan lainaukset kontekstissaan:
http://www.x-tracash.com/Trump___Kioysaki_On_MLM.html
Erityisen mielenkiintoisia kohtia täällä käydyn keskustelun valossa ovat nämä:
"As with any other undertaking, know everything you can about what you’re doing before you begin."
"Its best if you can keep the focus group idea close at hand when you are deciding about a product."
"But above all, make sure the product is worth your energy and total devotion"
"My nutshell advice about network marketing is to do your research and then put everything you’ve got into your product. "
Olen täällä useasti ehdottanut, että aloitteleva jantteri tekisi pienenn markkinatutkimuksen ennen verkostoon liittymistä. Hyvä idea voisi olla pyytää värvääjältään lainaksi yrityksen tuotekuvastoa/hinnastoa ja näyttää sitä potentiaaliselle tulevalle asiakaspiirilleen etukäteen. Tällöin saisi hyvän kuvan siitä, kiinnostavatko kyseiset tuotteet kyseisellä hinnalla mahdollisia asiakkaita. Jos ei kiinnostusta löydy, ei jantteriksi kannata ryhtyä. Tämä ajatukseni on pyritty joidenkin janttereiden taholta tyrmäämään, esittämällä ettei niin tule toimia koska se ei kuulu koeteltuun toimintamalliin.
Toinen mielenkiintoinen kohta on tuo tuotekeskeisyys. Tällä palstalla neuvotaan, että tulos syntyy tuplaamisesta ja koulutusmateriaalitkin tuntuvat keskittyvän siihen miten värvätään alalinjaa, eikä myymisestä puhuta mitään. Kun janttereilta kysyy tuotekuvastoa tai hintatietoja, niitä aniharvoin saa. Aivan kuin itse tuotetta häpeiltäisiin. Edes edustamaansa verkostoyritystä ei kehdata kertoa. Vaikea ajatella tosin, että joku tosissaan uskoisi 1300 euron 3-4 kattilan sarjaan tuotteena.
Wau, nyt näyttäisi siltä, että ollaan lähes samalla aallonpituudella.
Hyviä asioita mainitsit.
Tosin en tiedä mihin vm-yritykseen sinä olet törmännyt (ilmeisesti amway, siihen en ole itse yhtään tutustunut eikä edes kiinnosta).
Ne mihin minä olen, niin aina olen saanut tietoja, hintoja ja kuvastoja.
Kyllä vm-yrityksen tuotteiden pitää olla hyviä ja kilpailukykyisiä (en minä ainakaan ostaisi mitään sikakallista kattilasarjaa tai imuria tms.).
Ainakin yksi vm-yritys on sellainen, että siinä voi olla mukana miten haluaa; jos haluaa tuloja niin rakentaa verkostoa jne. tai voi olla mukana vain siten, että ostaa ja myy vain tuotteita tai ostaa vain itselleen (ystävä mukana sellaisessa).
Kyllähän minä tämä tiedän
http://www.success-digital.com/success/20080405/
Kuva on sama mikä on kädessäni olevassa lehdessä.
Kysessä on Exclusive Reprint painos joka on mainittu viistosti kannen vasemmassa alanurkassa.
Ylimmäisenä otsikko: Robert Kiyosaki & Donald Trump: Why We Recommend Network Margeting - page 12
Kansikuvasta puuttuu pyöreä otsikko Fee DualDisc...
Pitääkö kirjoittaa koko sisältö jotta uskot? Minkään firman nimeä ei mainita artikkeleissa.
Näyttää siltä, että kaikki lehden painokset eivät ole netissä!
http://www.trumpnetwork.com/home/Revolution.aspx
t. Menestyjä
Pisnestiikeri: Onko sinussa "miestä" myöntämään olleesi väärässä mm. Trumpin suhteen?
"Pisnestiikeri: Onko sinussa "miestä" myöntämään olleesi väärässä mm. Trumpin suhteen? "
Toki, enhän minä kaikkea väitä tietäväni. Kerro mitä tu mm. tuossa tarkoittaa? Mihin haluat minun ottavan kantaa?
Tässä alla ovat ne alkuperäiset väitteet Trumpista ja korjauksenminun kommenttini:
""Hän on käyttänyt imperiumiansa luodessaan verkostomarkkinoinnin keinoja."
Minä aiemmin: Ei ole. Jos olet eri mieltä, perustele.
Minä nyt: Ei ole, siitä ei vieläkään ole mitään merkkiä, että hän olisi luonut imperiumiaan verkostomarkkinoimalla. Itse asiassa hän peri omaisuutensa, jota on sen jälkeen kasvattanut ihan muilla keinoin kuin jantteroinnilla.
"Ja hän on tänä päivänä innokas verkostomarkkinoinnin kannattaja."
Minä aiemmin: Ei ole.
Minä nyt: Trump on kannattanut ACN:ää ja sen videopuheluita. Hän on myös ainakin yhdessä yhteydessä puhunut kauniisti verkostomarkkinoinnista. Tosin, kun luet mitä hän sanoi, ei hän aivan puhu samoin kuten jantterit täällä vaan selkeästi ehdollisemmin. Innokas on määritelmäkysymys...
"Siitä löytyy paljon faktaa netistä ja lehdistä."
Minä nyt: No ei siitä kyllä paljoa faktaa löydy. Yhden lehden erityispainos, itse artikkelia ei ole verkossa olevassa versiossa ja joitakin mainintoja muualla verkossa. Lisäksi kaikki mitä minulle on esitetty tai mitä olen löytänyt johtavat siihen yhteen ja samaan lausuntoon, josta on verkossa toisintoja. Trumpista löytyy myös tietoja, että hän ainakin aiemmin suhtautui pilkallisesti ainakin Amwayhin.
Kelpaako tämä miehuuden mitaksi? Mukavaa, kun minulla on seuraajatar. :-)
Kiitos kun vastasit asiallisesti.
Nyt pitää lähteä välillä hoitamaan asioita,
mutta palailen vielä vastailemaan sinulle.
Mukavaa kun minulla on suht asiallinen vastaväittelijä (täällä on näköjään muutama, jotka alkavat haukkua ja kirota heti, jos väittää vastaan niille).
"Trump on kannattanut ACN:ää ja sen videopuheluita. Hän on myös ainakin yhdessä yhteydessä puhunut kauniisti verkostomarkkinoinnista. Tosin, kun luet mitä hän sanoi, ei hän aivan puhu samoin kuten jantterit täällä vaan selkeästi ehdollisemmin"
Itse en ole törmännyt Trumpin ACN:n kommentteihin. En usko ACN:n videopuheluiden suureen menekkiin.
Verkostomarkkinointi on vaihtoehto niille joilla on intoa ja kipinää muuttaa omaa elämää. Se ei sovi kaikille (ei ainakaan ahneille).
"Trumpista löytyy myös tietoja, että hän ainakin aiemmin suhtautui pilkallisesti ainakin Amwayhin"
Voi pitää paikkaansa, mutta mielestäni tässä Trump tekee virheen. Koskaan ei pitäisi pilkata kilpailijoita. Paremmin pärjää, kun kertoo, että kilpailija on päättänyt tehdä "niin ja näin", sitten kertoo, että meillä tämä asia on ratkaistu näin. Kysymys perään: Kumpiko sinusta kuulostaa paremmalta?
I know this person http://www.noniusers.com/uvmag
We met last month in Stockholm. There was also many rich people from Scandinavia.
Minäkin tunnen kyseisen pariskunnan.
Verkostomarkkinoiden "suosio" rakentuu maksettujen menestyjien varaan. He kuuluvat siihen vajaaseen prosenttiin, joka saa provisioita alalinjansa ostoista siten, että jäävät toiminnastaan voitolle. Toinen ryhmä on sellainen, jolle emoyhtiö piffaa kulissit. Näiden marginaalisen pienten ryhmien huomioarvolla yritetään saada suuri yleisö kiinnostumaan "liiketoiminnasta", jonka tavoite on ainoastaan kerätä rahaa ylihintaisilla tuotteilla emoyhtiölle. Objektiivisista luvuista, kuten tuotto-odotuksesta eli edustajan keskimäärin tienaamasta rahasta ei puhuta mitään, koska "verkostomarkkinointi toimii toisella tavalla".
"Verkostomarkkinoiden "suosio" rakentuu maksettujen menestyjien varaan"
Näin sanoo henkilö, jolla ei ole mitään käsitystä siitä miten verkostomarkkinointi toimii. Olen elämäni aikana tavannut tuhansia verkostoijia. Olen tavannut hyvin menestyneitä, erittäin hyvin menestyneitä, epäonnistuneita ja surkeasti epänonnistuneita ihmisiä. Tiedän, että joskus joku on maksanut jollekin jotain, että tämä lähtee mukaan. Käytännössä tälläinen henkilö ei ole valmis tekemään mitään menestyäkseen ja odottelee vain ilmaisia lounaita. Niitä kun ei vaan ole. Nämä maksetut henkilöt kuuluvat ryhmään; surkeasti epäonnistuneet. Kyllä menestyjät ovat lähteneet samalta viivalta kuin kaikki muutkin. He ovat tehneet oikealla asenteella oikeita asioita oikein.
"Toinen ryhmä on sellainen, jolle emoyhtiö piffaa kulissit"
Olen tutustunut kymmeniin eri yhtiöihin. En tiedä ketään, jolla on yhtiön tarjoamia etuoikeuksia. Se on totta, että jotkut yhtiöt maksavat kovasti töitä tehneille ja menestyneille erilaisia kannustavia lisäpalkkioita, mutta niitä saa jokainen, joka tekee tietyt tulokset. Nämä kannustuspalkkiot ovat yleensä joko kertapalkkioita rahana tai matkoja eripuolille maailmaan.
"Objektiivisista luvuista, kuten tuotto-odotuksesta eli edustajan keskimäärin tienaamasta rahasta ei puhuta mitään"
Väitteesi ei pidä paikkaansa. Yrityksemme julkaisee vuosittain tilastot, josta selviää edustajien määrä sadasosaprosentin tarkkuudella jokaisella pätevyystasolla. Senttien tarkkuudella julkaistaan jokaisella tasoilla olevien edustajien keskitulot, parhaan tulot, keskimmäisenä olevan tulot. Siitä tilastosta on sitten helppo jokaisen tehdä itselleen omat tavoitteet. Viimeisimmästä tilastosta oleellisin osa näkyy jokaiselle nettivideolta kunhan vaan osaa etsiä. Kaikille edustajille kerromme vielä rehellisesti mitä pitä tehdä ja millainen volymi pitää olla, jotta tietyn tason saavuttaa. Jos rahaa ei tule niin vika löytyy katsomalla peiliin. Jokainen lähtee nollasta. Jokaisella edustajalla on samanlainen sopimus. Näin se verkostomarkkinointi toimii.
Vielä yks kysymys. Voisitko herra Jxxx kertoa, miten olet tullut esittämääsi johtopäätökseen?
Verkostomarkkinointiyrityksillä on lukuisia tapoja peittää se tosiasia, että useimmat niistä eivät harjoita jälleenmyyntiä, vaikka ne onkin naamioitu ”suoramyyntiyrityksiksi”.
Matemaattisesti se voidaan kuvata yksinkertaisella kuuden tason ketjulla, missä jokainen henkilö värvää vain viisi ihmistä. Jokainen osallistuja tarvitsee vähintään kolme tasoa värvättyjä (5 + 25 +125 = 155) alkaakseen saada voittoa alalinjan ostoihin perustuen. Koska vain ne saavat voittoa, joiden alla on kolme tasoa, niin vain ylimmän tason ja tasoilla 2 ja 3 olevat henkilöt ovat pätevöityneitä. Jokainen seuraavilla kolmella tasolla oleva ihminen on ilman riittävää ”alalinjaa” saadakseen voittoa. (Tasolla 4 olevilla on vain 25 henkilöä alalinjassaan. Tasolla 5 olevilla on vain 5 henkilöä ja tasolla 6 olevilla ei yhtään henkilöä alalinjassaan. Tämä tarkoittaa sitä, että vain 31 henkilöllä 3906 henkilön joukosta tai vähemmän kuin yhdellä prosentilla kuuden tason verkostossa on kolme tasoa alapuolellaan ja saa voittoa. Yli 99 % tuottavat tappiota johtuen asemastaan verkostossa.
Vaikka värväämiseen perustuva järjestelmä on naamioitu näyttämään
”myyntiyritykseltä”, niin kaikki pyramidipelin klassiset osatekijät ovat edustettuina:
1. Monia tasoja sijoittajia tuomassa lisää värvättyjä sisään järjestelmään;
2. toistuvat maksut, joilla saadaan ja säilytetään asema ketjussa;
3. värväystä vaaditaan, jotta voidaan nousta ylemmille tasoille verkostossa, missä provisioita maksetaan;
4. aiemmin liittyneille maksetaan suoraan viimeisimpien värvättyjen tekemistä
sijoituksista;
5. rakenne, missä valtaosa osallistujista sijoittuu pysyvästi alimmille tasoille, missä tulojen ansainta ei ole mahdollista;
6. jokaisen uuden tason värväykseen perustuvassa järjestelmässä täytyy olla suurempi kuin yläpuolisen tason ja kaikkien osallistujien määrän täytyy kasvaa jatkuvasti, esimerkiksi viisi myyntiedustajaa värvää 25, joiden täytyy värvätä 125, jotka värväävät 625, jne. kyllästymispisteeseen asti.
Suuret luvut, joita järjestelmän markkinoija siteeraa ”tavattoman suurena
mahdollisuutena suuriin ansioihin”, perustuvat ”alalinjan” pohjimmaisilta tasoilta nouseviin provisioihin. Vain hyvin harva voi koskaan värvätä tarpeeksi päästäkseen tälle tasolle. Tämä on matemaattisesti edeltä määrätty verkostomarkkinoinnin rakenteesta ja palkkiojärjestelmästä johtuen. Palkkiojärjestelmä itsessään tuomitsee suuren enemmistön taloudellisiin tappioihin, eivät sellaiset tekijät kuin ”kova työ” ja ”suunnitelman noudattaminen”.
Huipulla olevien todistukset, osallistujien korkea motivointi,
inspiroivat puhujat myynnin suurtapahtumissa (eventeissä), tarkka pitäytyminen johtajien antamiin ”järjestelmän ohjeisiin” ja uusien värvättyjen tavaton ajan ja voimien uhraaminen eivät voi muuttaa matematiikan lakeja ja verkostomarkkinoinnin mallia, mikä sanelee massiiviset tappioluvut ja minimaaliset menestysluvut.
Käytännöllisesti katsoen kaikki tämäntyyppiset
yritykset antavat värvätyille samat houkuttelevat ja harhaanjohtavat lupaukset
jokaisessa maassa, missä ne toimivat:
* Mahdollisuus ansaita "jatkuvia" tuloja, eli toistuvia provisioita värväämiltäsi muilta myyjiltä ja niiltä, joita he ovat puolestaan värvänneet. Tämä laajentaa ansiovoimaa paljon yli sen, mitä ihminen voi omilla yrityksillä ansaita. Voit päästä irti "palkkatyön orjuudesta"!
*Jatkuvia tuloa ilman jatkuvaa työntekemistä. Useimmat tuotteet ovat
"kulutustavaroita", joita ihmiset saattavat käyttää kuukaudesta toiseen.
* Tavattoman suuret potentiaaliset tulot, paljon suuremmat kuin useimmat palkat tai ammatit tavallisesti tarjoavat. Tämä väite perustuu muiden tekemiin teoreettisiin laajennettuihin värväysponnisteluihin. Tyypillinen esitys näyttää sen potentiaalin, mitä yksi jälleenmyyjä saa värväämällä vain viisi muuta ihmistä, jotka kukin värväävät viisi, ja tätä jatkuu vain seitsemän "sukupolven" ajan. Tuloksena on yli 78,000 uutta edustajaa. Provisiot kaikista heidän ostoistaan ja ylenemisperusteet menevät sille yhdelle myyjälle huipulla, kuukausi toisensa perään. Se ihminen voisit olla juuri sinä! Tarjoaako nykyinen työpaikkasi tällaista ansiomahdollisuutta?
* Mahdollisuus jäädä varhain eläkkeelle, minkä tarjoaa jatkuva kerrannaistulojen virta muiden tekemästä työstä sinun myyntiorganisaatiossasi. Ei ole tarvetta tehdä työtä ja säästää koko elämäsi ajan!
* Henkilökohtainen vapaus, taloudellinen riippumattomuus itse-itsensä työllistävänä henkilönä. Ei enää pomoja!
* Ajan käytön joustavuus ja enemmän vapaa-aikaa. Enemmän aikaa viettää lasten kanssa, käydä lomalla ja tehdä kaikkea enemmän elämässään!
* Turvallisuus, jota itseriittoisuus tuo mukanaan monia muuttuvia ja vaikeasti ennustettavia tekijöitä vastaan nykyajan taloudessa, mukaan lukien yhtiöiden saneeraukset, hallituksen leikkaukset, inflaatio, yhtiön voittojen kasvattaminen, lisääntyvät vaatimukset korkeateknologiseen pätevyyteen työmarkkinoilla ja työpaikkojen syrjintää vanhempia työntekijöitä vastaan. Sinä olet turvassa!
* Mahdollisuus päästä mukaan liiketoimintaan pienellä pääomasijoituksella. Ei riskiä!
* Ei tarvetta erityisosaamiseen eikä korkeaan koulutukseen. Kuka tahansa pystyy siihen!
* Ei tarvita markkinointikuluja tai "kylmämarkkinointia" ventovieraille ihmisille, koska ystäväsi ja tuttavasi ovat ensimmäiset ehdokkaasi. Ensimmäinen värvättysi on niin lähellä kuin naapurisi asuu tai se on oma äitisi viereisessä huoneessa!
Lähde: 2005. R., L. FitzPatrick. Myytti verkostomarkkinoinnin “ansiomahdollisuudesta”. Suomentanut Petteri Haipola, http://www.kolumbus.fi/petteri.haipola/verkostomarkkinointi/fitzpatrick/myth.pdf
Uskallatko olla eri mieltä?
Kaikkien verkostomarkkinointiyritysten verkosto muodostuu siten, että yksi värvää mukaan useamman, eli organisaatiosta muodostuu pyramidi. Myöhempään mukaan liittyneellä on aina huonommat mahdollisuudet kuin aiemmin liittyneellä, koska aiemmat edustajat ovat käyneet läpi uuden liittyjän potentiaalista asiakaskuntaa. Verkoston kasvu on logistista, vaikka tasapuoliset mahdollisuudet edellyttäisivät eksponentiaalista kasvua ja ääretöntä joukkoa ihmisiä. On järjestelmän muodostama pakko, että raha alkaa kertyä jollekin riippumatta siitä, tekeekö tämä yksi töitä vai laitetaanko hänen alleen edustajia sopivaksi tasapainoiseksi "puuksi". Menestyminen perustuu siis hyvään pelipositioon eikä työntekoon. On aivan sama, kuka on huipulla. Systeemi takaa hänelle tulot, jos vain maksajia on riittävästi.
Juuri nuo mainitsemasi lisäpalkkiot ovat näitä piffattuja kulisseja. Joku vaikkapa värvää 10 uutta ja saa palkkiona muutaman tonnin shekin amerikasta asti. Tästä puhutaan vuosia, kuinka tuo on nyt "tehnyt sen" ja sillä on varmaan miljuunia, vaikka vain kulissit on pystyssä, auto ei ole omissa nimissä ja se on viisi vuotta vanha.
Missä nämä yrityksesi tilastot on luettavissa? Julkaiseminen on sitä, että ne ovat kaikkien luettavissa.
Kuinka hyvin tunnet tai osaat huomioida niitä tekijöitä, joita sinun pitää tuoda itsestäsi ihmisenä siihen pakettiin, että menestyminen on mahdollista sinulle Jxxx??? Olet jättänyt tämän puolen täysin huomiotta? Et ymmärrä siitä mitään. Kaikki tietää muutenkin, että menestymisen kannalta merkitystä on omalla kyvyllä oppia uusia asioita sekä motiivilla saada itselle muutos! Miten on sinun laita? Ilman näitä ei voi syntyä toimintaa josta syntyy tuloksia . Koska sinulta puuttuu käytännönkokemus tekijöistä mitä menestyminen vaatii, näin teet myös vääriä johtopäätöksiä kun oma osaaminen puuttuu kokonaan. Et pysty jakamaan oikeaa osaamista.
Voidaan myös hyvin kysyä Jxxx, että oletko opetettavissa oleva? Mieti tätä? Jokainen lukija kyllä huomaa että et ole, joten verkostot eivät ole sinua varten. Puhut jostakin ihmeellisestä tuotto-odotuksesta, ikäänkuin jostain sijoitusrahastosta. Verkostomarkkinoinnin juttu ei edes ole tämä vaan se on suunnattu ihmisille joilla itsellään on kipinä lähteä auttamaan itseään, että voisivat saada itselleen haluamansa muutoksen. Verkostomarkkinointi on vain toimintaympäristö joka maksaa bonuksia, mutta vastuu sen pyörittämisestä on yksin sinulla. Halua menestyä ei voi ostaa rahalla vaan sen pitää lähteä ihmisestä itsestään. Vastuuta ei myöskään voi ostaa rahalla vaan se vaatii kasvua ihmisena, että voi olla johtaja joka ottaa vastuun päätöksenteosta ja sitä kautta itsestään ja omasta elämästään. Verkostomarkkinointi on suunnattu heille, jotka haluavat päästä palkansaajista omaksi pomoksi auttamalla itseään ja sitten muita. Kouluksen tarkoitus on tarjota työkalut niille, joille omana pomona oleminen on tärkeää, onko sinulle? Myynti toimii aina ja varmasti jos sinä toimit ohjeiden mukaan, toimitko? Mitä olet käytännössä tehnyt tämän eteen 2 viimeisen kuukauden aina? Kenet katsot syylliseksi jos et ole tehnyt mitään?
Miksi sinun verkostoosi kannattaisi liittyä? Sano edes yksi objektiivinen syy. Myy sitä verkostoasi meille kaikille. Osaatko?
"Myöhempään mukaan liittyneellä on aina huonommat mahdollisuudet kuin aiemmin liittyneellä, koska aiemmat edustajat ovat käyneet läpi uuden liittyjän potentiaalista asiakaskuntaa. "
Ihmiset aloittaa tai jättää aloittamatta ihmisten mukana. Hän joka tekee kontaktit kasvotusten kasvattaa omaa ryhmää. Jokaisella ihmisellä on myös oma kaveripiiri, puolitutut, ihmiset joita näkee päivittäin. Muut eivät kontaktoi heitä ja muutenkin ihmisiä riittää. Kysynkin näin montako ihmistä minä olen kontaktoinut sinun lähipiiristä? En edes tunne siitä yhtään ihmistä. Lisäksi ihmisten muutostarpeet muuttuvat jatkuvasti. Joku jollekin verkosto ei vielä 3 vuotta sitten kelvannut, aloittaa tänään sen muuttuneista tarpeista johtuen. Verkostot eivät tarvitse paljon ihmisiä vaan niitä, joilla on oma kipinä tehdä tulosta itselleen. Näin yksi pätevä ilman verkostoa pystyy yksin tekemään suuremman liikevaidon kuin 100 ihmistä joita puutuu vaadittava kipinä.
jos ollaan tarkkoja niin näytä sinä minulle, mitä tarjottavaa sinulla on minulle? Et ole vielä vakuuttanut. Parempia kuin sinä on varmasti tarjolla. En todellakaan tarvitse ketään väkisin mukaan. Mikään bisneshän ei ole yhdestä ihmisestä kiinni vaan hyvät löytyy kaikkeen haravoimalla. On oikeasti varaa valita ihmiset ja heitä kyllä riittää ilman sinua.
Tarkoittaako "opetettavissa oleva"
A) Helposti manipuloitavissa
B) Yksinkertainen
C) A B Yhdistettynä
?
Oma arvioni on, että kyseinen lause ei uppoa muihin kuin edellämainittuihin yksilöihin.
lainaus:
"että oletko opetettavissa oleva? Mieti tätä? Jokainen lukija kyllä huomaa että et ole, "
Kysymyksen esittäminen ja siihen välittömästi itse vastaaminen ei vain toimi kirjallisess muodossa ;D
Kuulostaa vähän samalta touhulta kuin penis pillerikauppiaiden email spämmäys..
Heillehhän riittää, että edes alle promille vastaanottajista uskoo asiaan.
sellainen johtaja on, joka ei johda muita kuin itseään.Vastuusta sinun on turha puhua, kun et vastaa muusta kuin omista asioista.Vastuu on kyllä aivan toista luokkaa, kun sinulla on yrityksessäsi työntekijöitä, joiden hyvinvoinnista ym velvotteista sinä vastaat.Luulen, että sinunlaisilla höpöttäjillä ei kantti riitä moiseen.
Et siis osaa kertoa yhtään syytä liittyä verkostoosi? Miksi kukaan uhraisi aikaansa johonkuhun, joka suuttuu, kun joku kysyy asiallisia kysymyksiä? Teikäläisiä on paljon ja voin lähteä seuraavan tarjoajan mukaan, jos hänellä vaikka on syitä liittyä verkostoonsa. Toivottavasti mahdollisimman moni toimii näin, jotta lannistajat ja negatiiviset henkilöt putoaa pelistä.
"Kaikkien verkostomarkkinointiyritysten verkosto muodostuu siten, että yksi värvää mukaan useamman, eli organisaatiosta muodostuu pyramidi"
Pyramidit ovat Egyptissä. Jokaisessa vähänkin suuremmassa yrityksessä on organisaatio, jossa on tietyt tasot. Perinteisessä yrityksessä organisaation huipulla olevilla on yleensä paremmat edut ja oikeudet. Alempana olevat ovat ylempänä olevien käskyvallassa. He myyvät omaa aikaansa, jotta ylempänä olevat saavat tuloja. Alimpana olevalla ei ole muita oikeuksia kuin saada omasta työstään lakisääteiset korvaukset, tauot ja vapaapäivät. Alimpana olevilla on useita pakotteita ja jos niitä ei hoida niin potkut tulee. Pomo päättää.
Meidän verkostomarkkinointiorganiaatiossa kaikilla edustajilla on samat samat edut ja oikeudet. Organisaatio ulottuu tiettyyn tasoon asti. Alimpana olevat ovat oman organisaationsa huipulla. Heillä on oikeus rakentaa suurempi ja tuottavampi organisaatio kuin aikaisemmin lähteneillä. Pakotteita ja velvotteita ei ole, jokainen on pomo. Jokainen voi tehdä töitä niin vähän tai paljon kun haluaa. Voi olla vapaalla niin paljon tai vähän kun haluaan.Voi pitää taukoja silloi kun haluaa. Jokainen voi ansaita enemmän kuin aikaisemmin mukaan lähteneet. Parhaiten ansaitseva edustaja lähti mukaan monta vuotta sen jälkeen kun yritys perustettiin. Yhtiöllä oli siinä vaiheessa yli 100.000 edustajaa. Neljän vuotta myöhemmin tämä aktiivinen edustaja ansaitsi jo yli 100.000€/kk. Siis enemmän kuin yli 100.000 aikaisemmin lähtenyttä.
Yrityksellä on tänään miljoonia asiakkaita, joista monet ostavat tuotteita kuukausittain.
"tekeekö tämä yksi töitä vai laitetaanko hänen alleen edustajia sopivaksi tasapainoiseksi "puuksi". Menestyminen perustuu siis hyvään pelipositioon eikä työntekoon"
Meillä menestyminen perustuu työntekoon. Työ on ihmisten auttamista ja opettamista. Auttaminen on mm. sitä, että autetaan asiakkaita tuotevalinnoissa. Esimerkkejä edustajan auttamisesta. Oletetaan, että asun Oulussa. Tunnen henkilön A joka asuu Imatralla ja sponsoroin hänet edustajaksi. Henkilö A tunteen henkilön B Oulusta jota minä taas en tunne. Tämä haluaa asiakkaaksi tai edustajaksi. Minun on helpompi auttaa henkilöä B kuin henkilön A. Sponsoroin Imatralta edustajaksi myös henkilön C jota A ei tunne. Sijoitan tämän henkilön A:n alalinjaan koska henkilöllä A on helpompi auttaa C:tä kuin minulla. Näin sekä minä että A olemme saaneet uusia ystäviä.
"Juuri nuo mainitsemasi lisäpalkkiot ovat näitä piffattuja kulisseja. Joku vaikkapa värvää 10 uutta ja saa palkkiona muutaman tonnin shekin amerikasta asti"
Meillä kannustuspalkkoita ei makseta värväämisestä vaan organisaation liikevaihdosta. Parempi 3 hyvää kuin 300 väkisin värvättyä. Mitään palkkioita ei makseta nuppiluvun mukaan eikä sponsoroinnista.
"Missä nämä yrityksesi tilastot on luettavissa? Julkaiseminen on sitä, että ne ovat kaikkien luettavissa"
Kyllä viimeisin tilasto on kaikkien luettavissa ja katsottavissa. Löytyy tuhansista nettiosoitteista ja myös YouTubessa. En ala mainostamaan täällä. Kerromme osoitteet aidosti kiinnostuneille. Sen jälkeen voi tehdä päätöksiä.
Mikäli nyt arvaan tämän kyseisen vm-yrityksen niin lisäisin vielä, että yrityksen huipulla olevat johtajat, siis tj yms. eivät saa verkostosta rahaa vaan ihan normaalin kk-palkan ym. Verkoston myynnistä rahaa saavat vain verkostossa työtä tekevät eli edustajat. Nämä johtajat antavat edustajille eväät toimia edustajina, eivät siis käske yhtään mitään.
"Myöhempään mukaan liittyneellä on aina huonommat mahdollisuudet kuin aiemmin liittyneellä, koska aiemmat edustajat ovat käyneet läpi uuden liittyjän potentiaalista asiakaskuntaa. "
-- Sori vaan, "Timantti". Tuo virke on valitettavasti niin totta. Minun vaimoni on saanut sen kovalla työllä selville (mutta on edelleen "aivopesty" ja elättelee toiveita). Alun perin ylälinjan esittämät arviot kasvumahdollisuuksista ovat ihan poskettomia, harva päivä frouvva törmää ihmisiin, jotka ovat jo mukana tai olleet ja sitten luopuneet. Jopa sellaisia, joilla oli ollut ihan hyvä joku semmoinen platina tai muu taso. Ja miksi ihmeessä? Kun VM-työmäärä on tavallista palkkatyötä suurempi ja kasvu heikkenee vuosi vuodelta ja tällaisia hintavia huipputuotteita on laman aikana tosi vaikea myydä.
Oman pisneksen pyörittäjä! PÖH - vapaaehtoista orjatyötä tyhjien lupausten piiskaamana.
"Ihmiset aloittaa tai jättää aloittamatta ihmisten mukana."
Mitä tämä nyt sitten tarkoittaa?
"Hän joka tekee kontaktit kasvotusten kasvattaa omaa ryhmää."
Jos jokainen on itsenäinen yrittäjä, niin missä mielessä ryhmä kuuluu hänelle?
"Jokaisella ihmisellä on myös oma kaveripiiri, puolitutut, ihmiset joita näkee päivittäin. Muut eivät kontaktoi heitä"
Mistä niin päättelet, että kontaktiverkostoni kuuluu vain minulle eikä heitä kukaan muu kontaktoi? Jos vaikka värvään sisarrukseni tai serkkuni verkostoon, ovat he välittömästi kilpailemassa samoista sukulaisista. Jos värvään naapurini, on hänellä samat naapurit. Kun värvään työkaverini, on hänellä samat työkaverit. Sinulla on kummallinen käsitys ihmisten kontaktiverkoista. Ihmiset loppuvat yllättävän äkkiä. Senhän näkee kyllä siitäkin miten huonosti verkostot kasvavat. Värvääminen on vaikeaa.
"Kysynkin näin montako ihmistä minä olen kontaktoinut sinun lähipiiristä?"
Kerro sinä kuka olet, niin minä vastaan sitten kysymykseesi.
"En edes tunne siitä yhtään ihmistä."
Miten sinä sen voit tietää, kun et tiedä kuka olen ja missä asun??
"Verkostot eivät tarvitse paljon ihmisiä vaan niitä, joilla on oma kipinä tehdä tulosta itselleen."
Mutta kun sinä olet sanonut, että tulos ei synny myynnistä vaan tuplaamisesta. Ja se tuplaaminenhan tarkoittaa aivan yksinkertaisesti värväämistä.
"Näin yksi pätevä ilman verkostoa pystyy yksin tekemään suuremman liikevaidon kuin 100 ihmistä joita puutuu vaadittava kipinä."
Mistä se liikevaihto syntyy? Ei myynnistä ainakaan. Verkostot eivät pysty kätevyydessä ja hinnassa kilpailemaan ihan tavallisten markettien kanssa.
"Ihmisiä riittää jonoksi asti"
"On oikeasti varaa valita ihmiset ja heitä kyllä riittää ilman sinua."
Tämä on niitä sinun huvittavimpia väitteitäsi. Tästä pääsemme aina siihen kysymykseen, että miksi Amwayssä vain 3/1000 pääsee edes omilleen ja miksi te värväätte niin suuren joukon epäonnistujia. Siihen sinun selityksesi on, että ei heillä ole kipinää ja jäävät sohvalle odottelemaan. Jolloin minä vuorostani kysyn, että miksi sitten värväät heitä, etkö osaa värvätä. Sen jälkeen sinä vetäydyt jonnekin murjottamaan, kunnes taas palaat samoin väittein johonkin muuhun ketjuun. Ilmeisesti kuvittelet, ettei kukaan muista sinun aiempia kirjoituksiasi.
jos ollaan tarkkoja niin näytä sinä minulle, mitä tarjottavaa sinulla on minulle? Et ole vielä vakuuttanut. Parempia kuin sinä on varmasti tarjolla. En todellakaan tarvitse ketään väkisin mukaan. Mikään bisneshän ei ole yhdestä ihmisestä kiinni vaan hyvät löytyy kaikkeen haravoimalla. On oikeasti varaa valita ihmiset ja heitä kyllä riittää ilman sinua.
Näytä sinä että pystyt järjestämään myyntitapahtumia eli tapaamaan ihmisiä oikeasti. Kun olet myynyt 10:lle ihmiselle niin tehdään ne paperit vasta sitten. On ihmisiä jotka tekevät tämän heti samantien ja on ihmisiä jotka eivät tee sitä ikinä, (sinä). Myynti vaatii sinun tekemiä kontakteja joko teet tai et tee ihan sama.
On varmasti selvää myös se, että minun ei tarvitse tietää sinun syitä liittymiseen vaan sinun pitää tietää se itse. Kaikki ne jotka tekevät ammattimaisesti pääsevät omilleen ja ansaitsevat rahaa. Aloittaminen ei ratkaise yhtään mitään vaan sinun järjestämät myyntitapahtumat ja kontaktit ja se että itse otat vastuun.
Koko tämä keskustelu on oikeasti turhaa, ihmisiä riittää muutenkin jotka oikeasti haluavat tehdä verkostomarkkinointia ja he myös pitävät myyntityöstä.
Miksi et viitsi vastata jxxx:n yksinkertaisimpaan kysymykseen?
Otat jostain koulutusprujusta tuon ainaisen vastapuolen haastamisen tyyliin "miksi sinä teet tätä bisnestä" jne. Et ilmeisesti ymmärrä että on jumalaton joukko ihmisiä, jotka näkevät sinun virityksesi mahdottomuuden, ilman että laittavat siihen rahansa. Sitten se kysymys:
Miten hitossa teidän värvätyistä vain 3/1000 pääsee edes omilleen huippu bisneksessä? Suomen alipalkatuinkin duunari siis pesee helposti 997/1000 amwayn itsensäkehittäjää. Miten se voi olla mahdollista? Ja huomaa ennen "sen yhden" jargonin suoltamista, että kysymyksessä on jo aloittaneet ihmiset. Aloittajiahan on korkeintaan 1/100. Tällä aloittajalla on 0.03:n prosentin mahdollisuus päästä omilleen. Melko huimaa hommaa. Tai sitten te olette vain helvetin huonoja työhönottajia.
Miksi täällä jauhetaan vain jostain Amwaystä? Olen täällä keskusteluissa melko uusi ja aina näköjään kaikki luulevat että kyse on aina ja vain jostain Amwaystä. Tietääkseni muitakin yrityksiä on ja vieläpä hyviä sellaisia. Sitä paitsi se, että jos yksi ei toimi tai joku on joutunut pettymään sen suhteen, ei tarkoita että joku toinen yritys olisi samanlainen.
Miksi intät tätä 3/1000 lukua joka on vitsi. Näytä mistä saat sen?
Provisiopohjainen myyntityöhän tulosten kannalta vaatii aina systemaattisen pohjatyön ja tämä taas vaatii aidon yrittäjäkipinän ja muutostarpeen. Tähän on vain harvat ihmiset valmiita oikeasti. Verkostomarkkinointi ei siis toimi ilman henkilökohtaista unelmaa, tämä ei ole mikään uutinen. Sinun pitää tietää miksi teet sitä!
Kaikessa provisopohjaisessa myyntityössä esim asuntovälitys, jossa itse pitää hoitaa kohteet sisään, käy yrittämässä monet. Kaikki väärillä syillä aloittaneet ja helpon rahan metsästäjät karsiutuu pois . 1/20:stä jatkaa vielä vuoden jälkeen. Syy karsiutumiseen ei ole provisopohjaisen myyntityön , verkostomarkkinoinnin tai rekrytoijan vaan sen ihmisen joka on aloittanut väärillä syillä. Menestyminen tällä alalla on 100% itsestä kiinni ja ammattimainen ote tuo ainoastaan tuloksia, ei se että käy yrittömässä 2 kk ja lopettaa.
Jokainen valitsee samalla tavalla tämän kuin vaikka pianonsoiton. Ketään ei voi roikottaa mukana, mutta on ihmisiä joille se intohimo.
"Voidaanhan tämä tehdä näinpäin"
Pitikin oikein katsoa, että mihin kysymykseen tällä kertaa yrität jättää vastaamatta. Sehän oli se tuttu, miksi värväätte 997/1000 epäonnistujia. Ei sinulta siihen koskaan tule vastausta. Sen sijaan yrität soveltaa verkostojantterigurujen oppia ja esittää haasteen:
"Näytä sinä että pystyt järjestämään myyntitapahtumia eli tapaamaan ihmisiä oikeasti."
Mikä on sikäli typerää, että se osuu niin surkeasti harhaan. Ethän sinä tiedä kuka minä olen ja mitä teen työkseni. Toisekseen, jos en ole edes kiinnostunut jantteroinnista, miksi ryhtyisin johonkin noin pöhlöön puuhaan? Miten se osoittaa sinut hyväksi värvääjäksi? Ei mitenkään. Edelleenkin olet kehno työssäsi, kun vain 3/1000 pääsee edes omilleen. Tämä siitä riippumatta järjestänkö minä myyntitilaisuuksia vai en.
"Kun olet myynyt 10:lle ihmiselle niin tehdään ne paperit vasta sitten."
Mistä papereista puhut? Jos teet tämän testin jokaiselle värvättävällesi, niin miten on mahdollista, että vain 3/1000 pääsee järjestelmässä edes omilleen? Onko teidän järjestelmässänne jotakin vikaa?
"On ihmisiä jotka tekevät tämän heti samantien ja on ihmisiä jotka eivät tee sitä ikinä, (sinä)."
Niin, on ihmisiä joiden ei tarvitse tehdä tuollaista ja joiden unelma ei ole saippuan kauppaaminen.
"Myynti vaatii sinun tekemiä kontakteja joko teet tai et tee ihan sama."
No laitas minulle hinnastosi tulemaan, niin saat yhden kontaktin tällekin viikolle...
"tarvitse tietää sinun syitä liittymiseen vaan sinun pitää tietää se itse."
En kyllä keksi ainoatakaan. Ei tule mieleen miten elämänlaatuni paranisi siitä, että jantteroin.
"Kaikki ne jotka tekevät ammattimaisesti pääsevät omilleen ja ansaitsevat rahaa."
Amwayn omien tilastojen mukaan vain 3/1000 aktiivisista janttereista pääsee omilleen.
"Aloittaminen ei ratkaise yhtään mitään vaan sinun järjestämät myyntitapahtumat ja kontaktit ja se että itse otat vastuun."
Jos minä järjestän kaiken ja otan vastuun, millä perusteella ylälinjani saa provikat myynnistäni?
"Miksi intät tätä 3/1000 lukua joka on vitsi. Näytä mistä saat sen?"
Minä muistan hyvin antaneeni sinulle linkit tuohon lukuun jo muutama kuukausi sitten. Luku on saatavissa Amwayn itse englantilaiselle tuomioistuimelle luovuttamista tiedoista. Luku on oikea. Harmi, että se naurattaa sinua. Hyödyllisempää olisi tehdä asialle jotakin.
"taas vaatii aidon yrittäjäkipinän ja muutostarpeen. Tähän on vain harvat ihmiset valmiita oikeasti."
Minä tunnen useita ihan oikeita yrittäjiä. Toki vähemmistö tuntemistani ihmisistä, mutta ei mikään harva joukko kuitenkaan.
"Verkostomarkkinointi ei siis toimi ilman henkilökohtaista unelmaa,"
Ei se toimi muutenkaan...
"tämä ei ole mikään uutinen. Sinun pitää tietää miksi teet sitä!"
Kerro jotain pohjatietoja, niin minä voin miettiä miksi tekisin sitä. Kerro esimerkiksi mitä myyt ja mihin hintaan.
"Kaikessa provisopohjaisessa myyntityössä esim asuntovälitys, jossa itse pitää hoitaa kohteet sisään, käy yrittämässä monet. Kaikki väärillä syillä aloittaneet ja helpon rahan metsästäjät karsiutuu pois . 1/20:stä jatkaa vielä vuoden jälkeen."
Siis monet käyvät yrittämässä provisiopohjaisessa työssä, mutta vain 1/20 jatkaa yli vuoden? Eli 19/20 lopettaa vuoden sisään? Eikö se tarkoita sitä, että n. 20 vuodessa koko väestö on kokeillut provisiopohjaista myyntityötä? Mahtaako lukusi lähteenä olla taas kuuluisa verkostotimantin oma hattu? Enemmistö ihmisistä,jotka minäkin tunnen eivät ole provisiomyyntiä harjoittaneet ikinä, joten en mitenkään jaksa uskoa että 1989 jälkeisenä aikana kaikki suomalaiset olisivat tuota kokeilleet.
"myyntityön , verkostomarkkinoinnin tai rekrytoijan vaan sen ihmisen joka on aloittanut väärillä syillä."
Sinä kuitenkin olet hänet rekrytoinut innokkaasti tuplatessasi. Miksi hänet värväsit vaikka sinun ovesi edessä olisi tulijoita jonossa asti ja yhdellä silmäyksellä näet kenellä on kipinä myyntityön tai ei? Miksi värväät 997/1000 epäonnistujaa, luulisi että ajallasi sentään on jokin arvo, eikä sinun kannattaisi noin runsaasti turhaa työtä tehdä. Ilmeisesti aikasi on halvempaa kuin minun.
"Menestyminen tällä alalla on 100% itsestä kiinni"
Jos se on 100% itsestä kiinni, niin miksi ihmeessä ylälinja saa bonuksia myynnistäni?
"...Kouluksen tarkoitus on tarjota työkalut niille, joille omana pomona oleminen on tärkeää, onko sinulle? Myynti toimii aina ja varmasti jos sinä toimit ohjeiden mukaan, toimitko? Mitä olet käytännössä tehnyt tämän eteen 2 viimeisen kuukauden aina? Kenet katsot syylliseksi jos et ole tehnyt mitään?"
Juuri näin tämä homma toimii. Koulutus on pääpiirteissään semmoista fiilistelyä, että oksat pois. Siellä oppii vain sen, että "kaikki on kiinni sinusta itsestäsi".
"Myynti toimii aina..." - no nyt kyllä kerron sinulle, että ei siltä näytä. Minun vaimoni on häärännyt ihan hirveästi, suorastaan apinan raivolla, koska hän ei halua olla luuseri. Alalinjaa on noin tusina eukkoja, mutta kaikki ne ovat väsähtäneet alkuhuuman jälkeen.
Eukot sanovat, että ostaisivat enemmänkin, mutta kun ei ole rahaa. Valittelevat, että ei kalliit tuotteet mene kaupaksi. Ja sen verran niissä on esanssia, että äijät hylkivät imelää kukkatuoksua. Haisee kuin jenkkibordellissa, kuulemman.
Miksi minun vaimoni ei ole saanut organisaatiolta osaamista, vaikka hän yrittää ihan hulluna? Missä on vika? Mun on pakko olettaa, että koko Scamway on konseptina jotekin mätä...
"Miksi intät tätä 3/1000 lukua joka on vitsi. Näytä mistä saat sen? "
Minä mitään intä. Britannian amway joutui antamaan nuo luvut oikeudelle pakon edessä. En tiedä antoivatko sen vitsinä. Epäilen että ei antanut.
"Sinun pitää tietää miksi teet sitä! "
Miksi pitää tietää, kun en ole niin tyhmä että moista verkkoa virittelisin.
"Kaikessa provisopohjaisessa myyntityössä esim asuntovälitys"
Ei ole mitään tekemistä amwayn tapaisten viritysten kanssa.
"Syy karsiutumiseen ei ole provisopohjaisen myyntityön , verkostomarkkinoinnin tai rekrytoijan vaan sen ihmisen joka on aloittanut väärillä syillä"
Miksi otatte epäpätevää porukkaa töihin. Minä en ota.
Scamway on suurin ja kaunein kaikista. Yllättävää kyllä, ne myyvät tuotteita, joista osa on ihan hyviä. Ja bonusjärjestelmäkin on jollakin tavalla, hmmh, tasapainoinen.
Ja jostain syystä kaikki muut ovat ottaneet hyvin samanlaisen perusidean ja bonusjärjestelmät käyttöön. Poikkeuksia on tosi vähän - ehkä tuo Avon, joka ei oikeastaan ole MLM-vedätys, koska siinä voi olla vain myyjä tai tiiminvetäjä, eikä mikään passiivista tuloa välistä vetävä sutenööri.
On kait se perkeleen intohimo, kun ei kyvyt ja taidot riitä muuhun kuin verkostohörhöilyyn.
"Alempana olevat ovat ylempänä olevien käskyvallassa. He myyvät omaa aikaansa, jotta ylempänä olevat saavat tuloja. Alimpana olevalla ei ole muita oikeuksia kuin saada omasta työstään lakisääteiset korvaukset, tauot ja vapaapäivät. Alimpana olevilla on useita pakotteita ja jos niitä ei hoida niin potkut tulee. Pomo päättää."
Nythän sinä vasta pehmosia puhut! Huomaa, ettei tavallisesta työnteosta ole kokemusta, kun on noin alkukantaiset kuvitelmat :)
Työskentelen perinteisessä organisaatiossa enkä kyllä ole kenenkään käskynvallassa, vaan olen oman työni asiantuntija, ylimmän johdon alapuolella, mutta taas joidenkin yläpuolella. Kyllä minun työaikani ei kartuta yhtään johtajieni palkkapussia, meillä on kaikilla sopimuspalkat ja ison talon edut, jotka on kaikille tasapuoliset! Lisäksi minulla on LIUKUVA TYÖAIKA, mikä merkitsee sitä, että voin tehdä työni silloin kun haluan, eli yleensä päivällä, koska yöt nukun.
Potkujakaan ei voi antaa, kun olen sellaisella sektorilla töissä, missä se on mahdotonta. Sektori on iso ja se taas merkitsee sitä, että moni muu "kaltaiseni" on samassa asemassa kanssani.
Tässäpä sinulle hörhö miettimistä - äläkä vaan sano, että valehtelen!
Onnittelen. Sinulla on hyvin pullat uunissa. Kaikilla duunareilla ja esimiehillä ei ole yhtä hyvin asiat.
Toivotan sinulle menestystä ja olen iloinen puolestasi. Toki olen vähintään yhtä iloinen omasta valinnastani.
Sinä myyt omaa aikaasi, että saat rahaa kun taas verkoston rakentajan tapa ansaita rahaa on ihan toinen. Hän rakentaa systeemin josta saa rahaa jatkuvasti, ilman jatkuvaa oman ajan myymistä. Tätä moni ikänsä palkkatyötä tehnyt ei ymmärrä. He eivät ymmärrä muita tapoja ansaita kuin palkkatyö. Voisit lukea esim Robert Kioysakin kirjoja ja huomata, että on muitakin tapoja ansaita kuin palkkatyö. Huom kirjan lukeminen ei maksa mitään, mutta parantaa omaa näkemystä. Elämänlaatua se parantaa jos ei tarvitse rahantakia aamulla herätä.
Olen ihan tavallisessa firmassa töissä, tosin ylempi toimihenkilö, kuukausipalkalla ja muutama etu päälle. Saan siis normaalit työkorvaukset. Jos en hoida työtäni, saan potkut. Minun tekemästäni työstä hyötyy viime kädessä vain firman omistaja, hän saa voitot, en minä.
Minullakin on liukuva työaika, joten työskentelen milloin haluan.
Miksi siis teen työtä jollekin toiselle, hänen hyväkseen? Miksi en tee töitä itselleni?
Eiköhän asia ole niin, että meitä on monenlaisia. Joku tykkää tehdä palkkatyötä toiselle, joku taas tykkää toimia yrittäjänä tms. Eikä esim. myyntityö sovi edes kaikille.
Olisi kiva tietää mikä tänä päivänä on sellainen ala mistä ei voi saada potkuja? Edes mikään virka ei enää ole 100% varma.
Verkostomarkkinointi on erittäin huono tapa rakentaa mitään pysyvää tulonlähdettä, sen näyttää numerot jokaisen verkoston kohdalla. Itse suosisin ennemmin sijoitusasuntoa, osakkeita tai pankin tarjoamia rahastoja, koska niiden tuotto-odotus on paljon parempi. Miksi valitsisin verkostomarkkinoinnin, kun parempiakin tapoja on sijoittaa aikaa ja rahaa. Ja nimenomaan objektiivisten mittareiden mukaan parempia. Verkostojantterin sana on aika paljon heikompi argumentti (=oma lehmä ojassa) kuin liiketoiminnan tunnusluvut (=objektiivinen mittari).
Nykyään työympäristö toimii niin, että jokainen on oman työnsä paras asiantuntija eikä turhia esimiehiä juuri ole. Ratkaiseva tekijä normaaleissa yrityksissä on se, että kaikki kulut ovat yhteisestä tilistä pois. Verkostomarkkinoinnissa sen sijaan ne sinisilmäisimmät yrittävät myydä tuotteita, ostavat itse, tekevät työn ja MAKSAVAT TOIMINNAN KAIKKI KULUT huipulla olevan oloneuvoksen puuttumatta toimintaan mitenkään ja olematta vastuussa myynnistä syntyneistä kustannuksista. Sellaista oloneuvosta ei tarvita eikä kannattaisi ylläpitää. Harmi vain, että alemmat jantterit eivät tätä ymmärrä.
Ei se ole mainostamista, jos kertoo julkaistusta tilastosta. Niitä tilastoja ei sitten löydykään mistään, kun niistä kysytään.
Laita edes yksi näistä nettiosoitteista näkyviin. Osaatko myydä niihin tukeutuen? Mistä verkostoyrityksestä on kysymys? Kehtaatko kertoa?
Kyllä se on huomattu mistä sinä olet kiinnostunut.
Ei tuotteita myydä edustajan ansioita esittelemällä. Riittää kun on rehellinen ja kertoo faktat tuotteista ja hinnan tai antaa vinkin mistä kuluttaja voi itse ne lukea.
Tämä on keskustelupalsta, ei mainospalsta. Jos et osaa Googlettaa niin ole sit ilman osoitetta.
Ja eikun kuukuttelemaan....heppu ja hinnat löytyy varmasti!
"Hän rakentaa systeemin josta saa rahaa jatkuvasti, ilman jatkuvaa oman ajan myymistä."
Ei pidä paikkaansa. Alalinjan suuren vaihtuvuuden takia ei voi koskaan heittäytyä laakereilleen.
"Voisit lukea esim Robert Kioysakin kirjoja ja huomata, että on muitakin tapoja ansaita kuin palkkatyö."
Näin lama-aikana Robert ja monet muut heräävät jo aamuyöstä hiestä märkänä, kun sijoitukset tuottavat persnettoa.
ps. olen lukenut useammankin noista Kioysakin kirjoista, tiedän mistä kirjoitan.
Helpottaisi huomattavasti tiedonhakua, jos tietäisi, mistä yrityksestä on kysymys.
harhaa sinulla. SINÄ ja MUUT työntekijät teette tuloksen yrityksesi johdon palkoille.
Näin seon. Jos näin ei olisi mitä sinä siellä yrityksessä tekisitkään? Sinulla ei olsi sitä työpaikkaa.
huomessa 65 euroa, saman minkä olen sijoittanut verkostomarkkinointiin. Voisin sen lisäksi sijoittaa sen 160 euroa jolla ostoin tuotteita, johonkin sellaiseen millä saan lisätuottoa tuole 65 eurolle. Esimerkikisi talom remonttiin. Mihin minä sijoitan sen että saan sillä palkkani vaikka vuoden kuluttua?
Anna nyt se sijoitusneuvo missä tuolla rahalla pystyy tuohon jota esitit.
laitoin kerran tälle foorumille liniin erään yrityksen tuote ja yrityssivustolle.
Seurasin seaktioita. Siitä tuli koko viikon "räkimisen aihe".
Olet toodella kiinnostunut, mutta missä mielessä?. Tiedän sen, sinä haluat alkaa räkimään naamalle! Tämä sinun ainoa motivaatiosi on "vierailla" tälläkin foorumilla.
Teidän ylläpitämänne Murren blogi on sen räikimisen huippuosoitus. Siellä on edeellennkin minustakin sellaista törkyä että voisin tehdä Sinusta, Murresata ja RAV-3sta rikosilmoituksen ja varmasti saisitte tuomion. Anomyymia nikkiä ei myöskään saa anonyymina herjata. Silloin ette uskoneet mutta nyt on tuomioita luettu sellaisestakin. Muutama joka vuosi.
Kerro sille Murrelekin että tekee suursiivouksen siellä blogissaan. tai mieluummin sulkee koko blginsa. Siitä saattaa joutua vaikeuksiin.
Tai lukee se murrekin tätä foorumia. Toivottavasti tämä viesti menee nyt perille että ei tarvitse itkeä ja saada se perille.
Luulettako edelleenkin että tällä toimintatavalla saatte muka verkostovastaista viestiänne etteenpäin? Onneksi olette tuollaisia niin viestiltänne menee loppukin uskottavuus.
Jos tuotteet ovat laadukkaita ja hinta-laatusuhteeltaan hyviä, ei niille kukaan pysty "räkimään".
Anonyymiä henkilöä ei edes voi herjata...
"Toivottavasti tämä viesti menee nyt perille että ei tarvitse itkeä ja saada se perille."
Onko mitään huvittavampaa, kuin se että jantteri uhkailee?
Aihettakin pystyy "räkimään" kun haluja on.
Lue muutama oikeuden päätös.
Tästä aiheesta on muutenkin käöyty tämän talven aikana vilkasta asiantuntijakeskustelua. Anomyymiä voi näiden asiantuntijoiden mukaan herjata.
Haluat varmaan leikkiä tällä asialla niin kauan että sinulle vielä luetaan lakia. Eikö olis parempi että aikuistuit ja otat lusikan kauniiseen käteen ennen kuin joku vielä kokeilee miten sinun käy. Tuon ei pitäisi olla kovin suuri uhraus sinulta!!! vai onko? Ihmettelen jos aikuiselle miehelle tällainen on kynnyskysymys, saako anonyymia herjata? Aika pienestä periaatteesta sinun elämäsi on kiinni jos se on tuosta kiinni???
Eikä tämä ole uhkailua. Kyse on keskustelun etiikasta. Anonyymi keskustelu pitäisi tapahtua täsmälleen sammalla tavalla kuin "naamakkain" keskustelu. Et siä varmaan ala tutuillesi herjaa heittämään naamakkain?? Vai alatko? Jos käyttäydyt näin niin varmaan sinun kannattaisi vähän sivistää itseäsi jollakin tavalla.
Voi se tulla itku pitkästä ilosta.
asiantuntija keskusteluja viime talvelta koskien tätä aihetta. Saattaa sinulla tuo irvailu loppua.
Et millään saa 65 euroa kasvamaan tuhansiin euroihin vuodessa muuten kuin siten, että joku muu häviää. Itse suosisin Kiinaan sijoittavaa osakerahastoa, mutta ei silläkään kymmeniä prosentteja suurempaa tuottoa tule.
Jos joku sanoo, että rahojaan on typerää laittaa verkostomarkkinointiin niin se on vain yksi mielipide muiden joukossa, eikä loukkaa ketään. Jos joku arvostelee tuotetta liian kalliiksi laatuunsa nähden niin sekin on vain yksi mielipide muiden joukossa. Jos bulkkisaippuaa tai vitamiineja myydään moninkertaisella hinnalla vähittäiskauppaan nähden niin on täysin perusteltua sanoa, että sitä ei kannata ostaa. Ja koska sitä ei kannata ostaa, ei kannata myöskään satsata myyntiin vaan jättää asia sikseen. Ihan normaalia liiketoimintaan liittyvää toimintaa, että välillä passataan ja välillä pelataan.
"Aihettakin pystyy "räkimään" kun haluja on. "
Sinulla ei pitäisi olla mitään hätää, jos tuotteesi ovat laadukkaita ja hinnoiltaan kilpailukykyisiä.
"Anomyymiä voi näiden asiantuntijoiden mukaan herjata. "
Tosi uskottavaa, kun et ainoatkaan linkkiä "asiaintuntijakeskusteluusi" esitä.
"Haluat varmaan leikkiä tällä asialla niin kauan että sinulle vielä luetaan lakia."
Luetaan lakia? Mitä minä olen muka tehnyt? Mahdatkohan innostua omista laintulkinnoistasi vähän liikaa?
"Eikö olis parempi että aikuistuit ja otat lusikan kauniiseen käteen"
Ainakaan en jantteroi, vaan olen ihan oikeissa töissä. Ehkä siinä on jo sitä aikuisuutta, vai mitä?
"ennen kuin joku vielä kokeilee miten sinun käy"
Uhkailusi ei muuta kuin hymyilytä.
"Ihmettelen jos aikuiselle miehelle tällainen on kynnyskysymys, saako anonyymia herjata? "
Ei anonyymiä voi herjata, koska anonyymi on anonyymi... On se vaikea käsittää mitä anonyymi tarkoittaa.
"Aika pienestä periaatteesta sinun elämäsi on kiinni jos se on tuosta kiinni??? "
Sinähän se käyt kierroksillä ja kiihotut omasta näppäryydestäsi...
"Kyse on keskustelun etiikasta."
Kesksustele sinä omalla etiikallasi, minä keskustelen omallani.
"Anonyymi keskustelu pitäisi tapahtua täsmälleen sammalla tavalla kuin "naamakkain" keskustelu."
Saathan sinä tuota mieltä olla. Älä kuitenkaan yleistä omia mielipiteitäsi meihin muihin.
"Voi se tulla itku pitkästä ilosta."
Sinulle. Kun putoat todellisuuteen.
Google-haku:
asiantuntijakeskustelu anonyymin herjaaminen
Ainoa (!) tulos:
http://paholaisen-asianajaja.blogspot.com/2006_05_01_archive.html
Jantterin irviminen jatkukoon!
idea. Eli puhuit läpiä päähäsi.
Tunnen monta sellaisat joka on saanut sen 65euroa tuottamaan ja samalla saanut muutamalle muullekin saman ntilanteen.
Sijoituneuvosi oli mätä sellaiselle jolla ei ole enempää sijoitettavaa. Mitä hyötyä sinun neuvoillasi sitten on? Ei se ainakaan vaihtoehto ollut verkostomrkkinoinnille. Sinä kuitenkin tarjosit sitäö vaihtoehdoksi!!!!! Eli kerro se vaihtoehto joka toimii!!! Käytettävissäni on se 65 euroa.
Laita pankkitilille ja pidä se siellä. Ainakaan et joudu niin pahasti miinukselle kuin jantteroidessasi.
siitä mitä aikoo sen avulla itselle tavoitella. Läheskään kaikki ihmiset eivät löydä niitä henkilökohtaisia syitä tehdä sitä. On kuitenkin aina ihmisiä joilla on täsmällinen näkemys sekä motivaatio ja aikaa omille tavoitteille. On kuitenkin tyhmää yrittää väkisin tuputtaa omaa näkemystä tai sen puutetta muille . Jos et huomaa verkostojen mahdollisuuksia, ei haittaa. Kokonaisuuden kannalta ei ole merkitystä, mitä yksittäinen ihminen on jostakin mieltä. Suuresta massasta poimitaan ne joilla hyvä näkemys.
"Verkostomarkkinointi vaatii aina näkemystä siitä mitä aikoo sen avulla itselle tavoitella."
Miksi niin? Miksei tavaroita voi kaupata sen kummemmalla ajatuksella, että tästä tulee voittoa ja rahaa taskunpohjalle?
"Läheskään kaikki ihmiset eivät löydä niitä henkilökohtaisia syitä tehdä sitä."
Eli läheskään kaikkien ei tulisi verkostomarkkinointia siis harjoittaa. Todennäköisesti 997/1000 kuuluu tuohon luokkaan. Valitettavasti vain, se 3/1000 ei voi saada mitään voittoja ellei se suuri häviäjien massakin lähde mukaan. Myymällähän ei kukaan jantteri pärjää.
"On kuitenkin aina ihmisiä joilla on täsmällinen näkemys sekä motivaatio ja aikaa omille tavoitteille."
Heidän sopiikin miettiä mikä on tehokkain ja eettisin keino tavoitteidensa saavuttamiseksi. Jantterointi ei varmastikaan ole sellainen keino.
"On kuitenkin tyhmää yrittää väkisin tuputtaa omaa näkemystä tai sen puutetta muille ."
Sen takia "bisnesidean esittely" onkin aika kummallista puuhaa.
"Jos et huomaa verkostojen mahdollisuuksia, ei haittaa."
Kukaan ei ole minulle kertonut mitä ne voisivat olla. Esimerkiksi mistään ei saa tietoa siitä mitä Amwayn tuotteen maksavat, jos vaikka haluaisin ostaa jotakin. Kyllähän verkossa toimivilta kaupoilta saa helposti hintatietoja. Mikseivät Amwayn hinnat ole verkossa, kun tuotteiden kuvatkin ovat?
"Kokonaisuuden kannalta ei ole merkitystä, mitä yksittäinen ihminen on jostakin mieltä."
Sinäkin olet muuten vain yksi yksittäinen ihminen, ellet ole huomannut...
"Suuresta massasta poimitaan ne joilla hyvä näkemys."
Ja niistä 997/1000 ei pääse edes omilleen.
"On kuitenkin tyhmää yrittää väkisin tuputtaa omaa näkemystä tai sen puutetta muille"
Myönsit olevasi tyhmä! Et edes itse tajua sitä näitä juttuja kirjoittaessasi! Jankkaat ja jallitat samaa p:tä vähän joka ketjussa.
Tuolla summalla kuukaudessa voi jo sijoittaa pankkien sijoitusrahastoihin. Verkostomarkkinoinnissa tulee se 65 euroa takkiin todella suurella todennäköisyydellä, jos siihen sijoittaa, vaikka tekisi töitä lisäksi kellon ympäri. Itse sillä ei tule tyytyväiseksi, mutta sijoitus "kannattaa", koska ylälinjan oloneuvos ja emoyhtiö saivat kumpikin jotain ja sijoittaja saa olla hyvä jätkä sen kuukauden. Sijoitus verkostomarkkinointiin kannattaa muille, mutta ei koskaan itselle. Kannattaa miettiä tarkkaan, saako niin paljon, että kannattaa ostaa mitään tässäkään kuussa. Ylälinjankin ideana on minimoida kulut ja laskea, paljonko kannattaa ostaa, jotta nousee sopivalle tasolle. Kaikkien edustajien kannattaa tehdä juuri näin.
joulupukin
Huijausta kaikki tyynni !!!
suihkukone on vähän parempi esimerkki rikastumisesta. Tunnen joitakin verkostoijia joilla sellainen on.
Mikä se on??? Heheee, ei taida löytyä Suomesta...
Tunnen parikin vm-miljönääriä ja tavannutkin heidät henk.koht. Tehneet joitakin vuosia kovasti töitä, nyt ei enää tarvii tehdä vaan kovan työn tulos kantaa hedelmää ja voi enemmän nauttia vapaa-ajasta.
En ole kade paitsi siltä osin, että haluaisin itse pystyä samaan.