...vanhoillislestadiolaisuudesta...menikö oikein?
Listatkaapa minulle suurimmat Raamatun vastaiset
harhat, kiitos.
Listatkaapa minulle suurimmat Raamatun vastaiset
harhat, kiitos.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hakomaja on Admatan pitämä ex-vl-palsta, johon vl:kin ovat tervetulleet, ilman parannussaarnoja.
Tässäpä niistä harhoista:
http://hakomaja.net/oppi
Miksei sinua kiinnosta Raamatulliset harhat. Etkö tiedä, että Raamattuun vetoaminen moraalisissa kysymyksissä on jo itsessään melkoinen harhaoppi.
vetoamaan Metaskeemaan, kun on kysymys omasta mielestään parhaista Besser Wissereistä.
Onhan se tyhmää tuoda julki valistuneita Raamattunäkemyksiään, kun keskustelijoina on aina vähintään yksi sinun kaltaisesi konservatiivi, jolle Raamatun auktoriteettiasema kaikessa hölmöydessään on itsestään selvyys. Jokainen joka ymmärtää Raamatun ristiriitojen merkityksen ymmärtää myös sen, ettei Raamattua kannata pitää minään auktoriteettina.
Näin he ovat lähellä Islamia.
Koraanikin käy.
6 Luku, Jeesus on yksi mestareista, profeetta!
VL vastus
””Jeesus
Kirjoittanut: on VAIN 3.4.2009 klo 15.57
yksi mestareista. Näin se on. ””
jonkun yksittäisen kirjoittelusta tällä palstalla. Älä ole typerä! En ole missään muualla edes täällä törmännyt tuollaiseen väittämään.
Älä tee itseäsi äläkä meitä naurettaviksi!
Tuo "VL vastus" on joko Kempelaisen itsensä keksimä tai sitten jonkun muun "humoristin"...